Fenyegetik-e vírusok a mobilt?

Vágólapra másolva!
Informatikai biztonsági szakemberek az utóbbi időben mind többször hívják fel a figyelmet arra, hogy a hordozható készülékek, az intelligens mobiltelefonok és a PDA-k is ki vannak, illetve ki lesznek téve a vírusok és férgek jelentette fenyegetéseknek. 
Vágólapra másolva!

Mobiltelefonok esetén az egyik potenciális veszélyforrás a wap. Ha ez a technológia széles körben elterjed, arra is számítani lehet, hogy rossz szándékkal létrehozott wap-oldalak is megjelennek. Ha egy ilyen oldalon futó rosszindulatú WMLScript hozzáférhet a telefon memóriájához és címlistájához, illetve képes lehet levelet vagy sms-t küldeni, semmi sem áll a trójaiak útjába.

A PDA-eszközök esetében a veszély már egyáltalán nem hipotetikus, hiszen léteznek primitív Palm OS-trójaiak, amelyek programokat törölnek, illetve felülíró vírus is ­készült erre az eszközre. Ál­ta­lá­ban a PDA-eszközök operá­ciós rendszere már kellő mozgásteret nyújt ahhoz, hogy egy kártevő adatokat gyűjtsön, vagy adatokat romboljon.

A másik veszélyforrás a PDA-k esetében a passzív vírushordozás. Főleg a Windows CE alapú rendszerek tartalmaznak olyan alkalmazásokat, amelyek alkalmasak MS aOffice-do­kumentumok kezelésére. Bár a makrók végrehajtását nem támogatják, a lehetőség megnyílik arra, hogy egy fertőzött dokumentumot egy PDA közvetítésével juttassanak el egyik PC-ről egy másikra, ezzel új vírusbehatolási útvonalat létrehozva. Veszélyek tehát léteznek, de megszokhattuk: minden új technológia hozza magával a potenciális veszélyforrásokat. Tisztában kell lenni velük, hogy felkészülten védekezhessünk ellenük.

Szappanos Gábor, víruslabor-vezető, VirusBuster

Előbb-utóbb

A készülékek újabb, intelligensebb, több funkciót nyújtó generációi érzékenyebbek lesznek a támadásokra. Minél inkább megnyílik a telefon, minél több szoftver futtatható rajta, minél többféle módját támogatja a kommunikációnak - wap, Bluetooth, internet, e-mail -, annál inkább megnő az esélye annak is, hogy támadások célpontjává váljon. Azt azonban látni kell, hogy ez alapvetően nem a készülékek és azok gyártóinak hibája, hanem sokkal inkább azoké az alaptechnológiáké, amelyeket a telefonokba épített modern funkciók felhasználnak.

A letölthető tartalmak mögé például elrejthető rosszindulatú kód, mint ahogy a Bluetooth első verziója is rendelkezik bizonyos biztonsági résekkel. Ezek nagy részét a Bluetooth 2.0 ­megszünteti ugyan, azzal viszont, hogy az adatátvitel hatókörét közel 100 méterre növeli a jelenlegi legfeljebb 10 méterről, újabb problémákat vet fel. Az említett alaptechnológiák fejlesztési irányainak befolyásolására az egyes készülékgyártóknak csak igen korlátozott lehetőségeik vannak, így a biztonságot sem tudják egyedül garantálni. Ennek az lehet a leghatékonyabb módja, ha összefognak a készülékgyártók, a mobilszolgáltatók, de még a vírusirtó szoftverek készítői is, hogy közösen dolgozzanak ki olyan új biztonsági megoldásokat, amelyek tovább növelik a mobilkommunikáció biztonságát.

Tófalusi Róbert ­telekom-szakértő, Samsung Electronics Magyar Rt.