Vezeték nélkül terjed az első mobilvírus

Vágólapra másolva!
Bár nem túl veszélyes, a Cabir nevű károkozó az első, kifejezetten mobiltelefonokat támadó vírus. A károkozó élő Bluetooth-kapcsolaton keresztül képes megfertőzni Symbian operációs rendszert futtató mobilokat.
Vágólapra másolva!

A vírusvédelmi szoftvereket fejlesztő Kaspersky Labs szakemberei 2004. június 14-én este észlelték a Cabir névre keresztelt kártevőt, amely a Symbian nevű operációs rendszert futtató okostelefonokat képes megfertőzni aktív Bluetooth vezeték nélküli kapcsolaton keresztül. Szakértők szerint a féreg egyelőre nem terjed vadon: készítői saját maguk juttatták el a károkozót vírusvédelmi szoftvereket fejlesztő cégeknek. Az első hírek szerint a Cabirt egy 29/A nevű víruskészítő csoport "Vallez" becenevű tagja készítette. Ezen közösség kifejezetten a demonstratív célú vírusok írására specializálódott, s az nevéhez fűződik többek között a nemrégiben megjelent Rugrat is, amely az első 64 bites operációs rendszereket támadó vírus. Bár a Cabir egyelőre nem jelent azonnali fenyegetést az ilyen telefonok tulajdonosainak, világosan mutatja, hogy a mobiltelefonokra készülő vírusok elkészítésének technológiája már létezik, és ismert a vírusírók számára - véli számos szakértő.

Segédprogramnak álcázza magát a féreg

Forrás: [origo]


Nem pusztít a Cabir

Vírusvédelmi szakértők a Cabir elsődleges elemzése során nem találtak a féregben kifejezetten pusztító jellegű büntetőrutint, a vírus tevékenysége önmaga terjesztésében, ennek következtében pedig felesleges Bluetooth (BT) rádiós hálózati forgalom generálásában merül ki, amelynek révén az eszköz akkumulátora a szokásosnál gyorsabban lemerül. Bár a mobiltelefonokon használt Series 60 szoftver alá is elérhetők vírusvédelmi szoftverek, a Cabir nevű károkozót a felhasználók manuálisan is eltávolíthatják a kártékony kódot tartalmazó fájlok kitörlésével.

A gyártó vizsgálja az esetet

A Series 60 szoftverplatformot fejlesztő, s újabb okostelefonjain alkalmazó Nokia szerdán bejelentette, hogy antivírusszoftver-fejlesztő cégekkel együttműködve vizsgálatot indított a Cabir kapcsán, s a cég komolyan veszi a problémát. A vállalat mindenesetre azt javasolja a felhasználóknak, hogy sose fogadjanak vagy futtassanak telefonjaikon olyan alkalmazásokat, amelyek megbízhatóságáról előzetesen nem győződtek meg. A mobilcég szerint az internettől eltérően a mobilhálózatokon jelenleg nem terjednek vírusok, kárt, bosszúságot inkább olyan kártékony töltetű kódot tartalmazó programok okoznak, amelyeket a felhasználók valamilyen idegen címről töltenek le, majd futtatnak le készülékeiken.