Canon G6: a szürke eminenciás

Vágólapra másolva!
Elődjeihez hasonlóan a Canon PowerShot G6-osban  is egy megbízható, jó minőségű képeket készítő digitális kamerát ismertünk meg. A G sorozat legújabb tagja emellett nagyobb felbontást és jobb ergonómiát kínál használójának.
Vágólapra másolva!

A digitális fényképezőgyártás hőskorában indította a Canon a hagyományosan jó minőségű képeket produkáló G sorozatot, mely mind a mai napig a gyár egyik legsikeresebb szériája. A család új tagja az előd sorszámozását folytatva a PowerShot G6 elnevezést kapta. A gyártó néhány hónappal a G3-as típus bejelentése után, mintegy tűzoltásként megjelentette a G5-öt, mely válasz volt a konkurens gyártók hasonló kategóriájú, de már 5 megapixeles érzékelővel rendelkező fényképezőire. A G3 és a G5 csupán az érzékelőlapkára szorított megapixelek számában, valamint burkolatuk színében tértek el egymástól. A számozás itt tehát megszakadt, azt viszont már mindenki sejthette, hogy a sorozat következő típusa nem csak az érzékelőpontok számában fog újat hozni.

Forrás: [origo]


Kialakítás

A várakozásoknak megfelelően a G6 már komoly fejlesztéseken esett át, elsősorban az ergonómiáját és kialakítását illetően. A korábbi típusoktól eltérően nem egy szabályos téglatest oldalarányaival bíró gépváz került kialakításra, hanem tömzsibb, könnyebb és kisebb lett a készülék, emellett az eszköz nagy része fémborítással látták el. A G6-os erősen kiemelkedő gumírozott markolatnak köszönhetően igen jól kézre áll, stabilan és határozottan tarthatjuk célra. Az áttervezett kialakítás eredményeként a bal kézre valójában nem is lenne szükség fotózáskor, hiszen egy kézzel is jól megtartható és vezérelhető a készülék. A gép hátsó síkjából egy dudor emelkedik ki a jobb felső részen, amely a hüvelykujjnak ad biztonságos támaszt. Ennek a kiemelkedésnek a tetejére került a ki/bekapcsoló gomb, illetve felvétel/lejátszás beállító kar, mely a G sorozatban már megszokott reteszes felépítésű. Ezen a hátsó domborulaton kapott helyet egyébként a megvilágítás rögzítésére szolgáló gomb is, mely így az exponáló gomb mellett a legkönnyebben elérhető és működtethető kezelőszerv. További újdonság, hogy az üzemmód-választó tárcsa a gép tetejéről a hátuljára került. Az újragondolt kialakításnak köszönhetően így minden erőlködés nélkül tudunk váltogatni hüvelykujjunkkal a G sorozatnál már megszokott üzemmódok között. A G3-nál bevezetett multifunkciós tárcsa új elhelyezése sokkal kifinomultabb és ergonómikusabb, mint a korábbi megoldás. A főtárcsa az exponáló gomb mögé, a markolatra került, 45 százalékban megdöntve, ezáltal kényelmesen elérhetővé vált.

A Canon Powershot G3-as tesztje az [origo] DigiFotón/techbazis/digifoto/20030408teszt.htmlDigitális fényképezőgépek linkjeihttp://vizsla.origo.hu/katalogus/012/345

A gép állványmenete fémből készült és az objektív optikai tengelyétől kissé eltolva található. Az akkumulátor- és memóriakártya-cserének nincs akadálya még a G6 állványra rögzítése esetén sem, hiszen az ezek nyílásait fedő ajtók jó elhelyezésüknek köszönhetően könnyedén hozzáférhetőek. Egy retesz rögzíti az akkumulátort, melyet kioldva lehet csak kivenni és cserélni az áramforrást. Konstrukciós hiba, hogy a csatlakozókat rejtő ajtó elég gyenge műanyagból készült, s elhelyezésének, kialakításának köszönhetően könnyen letörhet. Az akkumulátor mellett találhatjuk az USB-csatlakozót, az audio/video-kimenetet, valamint a külön megvásárolható hálózati adapter csatlakozójának helyét. Az akkutartóhoz hasonlóan gyengécskének mondható a CompactFlash Type I és II memóriakártyák fogadására alkalmas nyílás ajtaja is. Sajnos nem látjuk az okát annak, hogy miért kellett a gyártónak strapabíróbb kivitelű, a korábban már bevált konstrukciójú ajtókat lecserélnie.

Objektív

A G6 ugyanazt a kiváló fényerejű (F2,0-3,0), 35mm-es rendszerre átszámítva 35-140 mm-es gyújtótávolságú (4-szeres zoom) zoomobjektívet kapta, mint a G3 és a G5 is, melynek teljes bejárásához jó néhány másodpercre is szüksége van a lencséket mozgató motornak. Utólag beszerezhetünk előtétlencséket a zoomtartomány kiterjesztésére, ezeket speciális bajonettes megoldással lehet precízen rögzíteni az objektív tubusára. A jó makró-képesség megfelelően torzításmentes és a Super Macro móddal tovább csökkenthetjük a leképezett terület méretét. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezt nem optikai módon oldották meg a fejlesztők, hanem egyszerűen csak az eredetileg beállított felbontású felvételbe nagyít bele a fényképező szoftvere, azaz digitális képkivágást alkalmaz. Ennek megfelelően Super Macro módban a választható maximális felbontás 3 megapixel.

Forrás: [origo]


Megjelenítők

A G sorozat egyik jellegzetessége a kihajtható, elforgatható, átfordítható LCD kijelző, amelynek átmérője ugyan 2 collosra növekedett, azonban a felbontása változatlanul 118 ezer pixel. Az LCD fényereje több fokozatban állítható, napsütésben is jól látható, és gyenge megvilágítás mellett is folyamatos, lassulástól mentes, éles, színhelyes képet ad. Az elektronikus kijelző mellett található a gépen az átnézeti kereső is, melynek látószögébe végre nem lóg bele az objektív tubusa, mint ahogy azt az előd G3/G5 típusoknál tapasztalhattuk. A keresőn dioptriakorrekciós lehetőség is van, melynek beállító csúszkája kicsit talán nehezebben és pontatlanabbul kezelhető, mint a korábbi modelleké, viszont feladatát tökéletesen ellátja. A hátoldali megjelenítőn kívül találunk még egy információs kijelzőt is, mely a gépünk alapvető beállításáról informál bennünket. Az apró LCD a vakupapucstól jobbra található a fényképező tetején, és újdonságként narancsszínű háttérvilágítása is kapcsolható a mellette lévő gombbal.

Vaku

Természetesen a külső villanó csatlakoztatására szolgáló vakupapucs sem hiányozhat a G6 repertoárjából. Az objektív fölött található a fogadóaljzat, amelyen keresztül képes a Canon rendszervakuk E-TTL vezérlésére, illetve középponti érintkezős vaku elvillantására is. A vékony beépített villanó viszonylag nagy teljesítményű, nagyjából 5 méteres távolságig használható jó eredménnyel. Teljesítménye teljesen manuális módban változtatható. A beépített vaku működhet teljesen automatikus üzemmódban, vagy bekapcsolható a vörösszem-hatást csökkentő funkció, mely egy beépített, erős fényű lámpával próbálja a "modell" pupilláit összehúzni, hogy a szemfenék vérerei ne tükröződjenek vissza a felvételen. Elkészíthetők éjszakai felvételeink lassú vakuszinkronnal is, melynek segítségével nagyon gyenge megvilágítás mellett is lehet jól kiexponált (megfelelően világos) elő- és háttérrel fotókat készíteni.