Angliában is elbukta a Gmail nevet a Google

Vágólapra másolva!
Csütörtöktől Némtország után az Egyesült Királyságban is Googlemailnek hívják majd a Google ingyenes levelezőszolgáltatását, a Gmailt, mivel egy brit cég korábban csapott le a védjegyre, mint a keresőjéről ismert társaság. Az azonos néven levelezőszolgáltatást működtető magyar Gmail.hu tulajdonosát egyelőre nem kereste meg az amerikai cég.
Vágólapra másolva!

A Google kénytelen volt Gmailről Googlemailre változatatni ingyenes levelező-szolgáltatásának nevét az Egyesült Királyságban, mivel nem jegyeztette be idejében a védjegyet saját termékére - adta hírül a Reuters. A keresőjéről ismert internetes vállalat elől az Independent International Investment Research (IIIR) nevű brit piacelemző cég vitte el Gmail nevet. A Google 2004 április elseje - a Gmail indulása - óta próbált megegyezni a britekkel, de a heves alkudozás nem vezetett eredményre.

Csütörtöktől kezdve a gmailes postafiókot regisztráló brit felhasználók "googlemail.co.uk" végződésű címet kapnak a megszokott "gmail.com" helyett, a már meglévő felhasználók címe viszont nem változik meg - közölte a cég. Nagy-Britanniában az IIIR Pronet nevű leányvállalata üzemeltet egy webalapú levelezőszolgáltatást, amelyet G-Mailnek hívnak, és ezt a nevet korábban védették le, mint ahogy a Google színre lépett.

Az amerikai óriásvállalat ugyan szerette volna megvásárolni a márkanevet az IIIR-től, viszont az eltelt másfél év alatt nem tudtak megállapodni a vételárban. A brit cég egy független értékbecslő bizottságot kért fel arra, hogy állapítsa meg a márkanév értékét. Az így kiszámított 25 millió fontos (majdnem kilenc és fél millárd) forintos árat viszont a Google túlzónak találta, így inkább nevet változtat.

A magyar G-Mailt még nem keresték meg

Hazánkban is létezik egy G-Mail nevű, webes felületen működő e-mail szolgáltatás, amelyet a Gedeon Nyomdaipari Bt. működtet; mind a névhez tartozó védjegy, mind a gmail.hu webcím a váci székhelyű cég birtokában van. A betéti társaság körülbelül a Gmaillel egy időben indította el webes portál- és levelezőszolgáltatását, a G-Mail név pedig éppen amerikai névrokona debütálása után egy nappal, 2004. április 2-án nyert védettséget Magyarországon.

Ugyan méltányos árajánlat esetén hajlandóak lennének megválni tőle, a nevet nem azért választották, hogy aztán kereskedjenek vele - tudtuk meg Győri Attilától, a G-Portál üzemeltetőjétől. A cég mindenesetre felkészült rá, hogy megkeresi őket a Google, de erre mindeddig nem került sor.

A Gmail máshol már Gmail marad

A Google Nagy-Britannián kívül eddig csak Németországban volt kénytelen hasonló okból Googlemailre változtatni a Gmailt, és mint a cég képviselője a Reutersnek elmondta, a világ többi országában már nem terveznek ilyen változtatást. Az egyedi funkciókkal és keresési lehetőséggel ellátott, végtelen nagy postafiókot ajánló Gmail jelenleg is béta, vagyis tesztváltozatban működik, és még nem teljesen nyilvános: postafiókot Magyarországról csak meghívásos alapon lehet regisztrálni.