Chip védheti meg a katonákat a baráti tűztől

Vágólapra másolva!
A brit hadsereg a rádiójeladós (RFID) azonosítókkal kísérletezik, amelyek megakadályozhatják, hogy a katonák az ellenség helyett tévedésből egymásra lőjenek a csatamezőn.
Vágólapra másolva!

A mikrochipes azonosítók tesztelését e hónap elején kezdte meg a brit hadsereg egy Salisbury mellett tartott hadgyakorlaton, ahol nyolcszáz katonát és közel száz harci járművet szereltek fel ilyen berendezésekkel - adta hírül a ZDNet. A jeladók segítségével 120-130 kilométeres távolságból lehet azonosítani a terepen tartózkodó baráti egységeket.

A katonai szakértők ugyan elismerik, hogy egyetlen ilyen technológiával nem lehet kiküszöbölni a baráti tűzből adódó veszteségeket, de szeretnének olyan, a gyakorlatban is egyszerűen használható rendszereket találni, amelyekből aztán NATO-szabvány lehet. A katonai RFID-jeladók nagyobbak és drágábbak is a civil életben használt változatoknál: míg azok egy-két négyzetcentiméteres, súlytalan chipek, a legkisebb katonai változatot négy ceruzaelem működteti.

A berendezések akkor kapcsolnak be, amikor egy harci repülőgép vagy egy szárazföldi radar látómezejébe kerülnek, és az "megvilágítja" őket, és a visszaverődő radarjelzéssel küldenek azonosítójelet magukról. A civil készülékek is hasonlóan működnek: azok nem is tartalmaznak áramforrást, mivel a leolvasóberendezések által kibocsátott elektromágneses hullámokat használják áramforrásként.

Hagyományos radarral is működik

A katonai technológia előnye, hogy a jelzések feldolgozásához nem kell átalakítani a jelenleg használt radarokat, viszont még megoldásra vár, hogy az RFID-chipek csak a baráti radarjelekre reagáljanak - máskülönben az ellenség tudná tökéletesen feltérképezni velük az egységek helyét. Az RFID-s eszközt a katonák és járművek azonosítása mellett az ellenséges területen lévő civil objektumok, például kórházak védelmére is fel lehet használni.

Az angliai hadgyakorlaton kipróbáltak olyan közvetlen rádiójelekkel, illetve lézerrel működő berendezéseket is, amelyekkel harci járművek és a katonák azonosíthatják egymást a csatamezőn. Előbbi berendezések titkosított rádiójeleket váltanak egymással, míg a lézeres keresőt a fegyverek csövére lehet rögzíteni.