PicaJet: digifotós mindenes

Vágólapra másolva!
Nagy divatja van manapság a digitális fotók rendszerezésére és javítására szolgáló "mindenes" szoftvereknek. Ezek közül próbáltunk ki egy jól használhatót, a PicaJet 2.5-öt.
Vágólapra másolva!

Az alkalmazás nem tartozik a legújabbak közé, hiszen már a 2.5-ös verziónál tart, viszont egyszerűsége mellett megvan az az előnye, hogy könnyen magyarítható.

A PicaJet képnézegető telepítéséhez egy alig 5 megabájtos .exe állományt és egy beszédes nevű hungarian.ini fájlt kapunk. Az előbbi segítségével a program könnyedén telepíthető. Ennek során érdemes mondjuk az angol nyelvet választani, de az installációt követően egyszerűen lehet magyarítani a programot. Ehhez a hungarian.ini állományt kell a szoftver főkönyvtárán belül lévő Languages nevű mappába. Ezt követően a PicaJet elindítása után - angol nyelvű verziónál - a Tools menü Options részében találjuk a választható menünyelveket - ha jó helyre került a hungarian.ini, akkor a magyar nyelvet is. Ezt kijelölve a szoftver máris ékes anyanyelvünkön szól hozzánk.

Forrás: [origo]

A PicaJet első ránézésre a korábban már bemutatott Google Picasa programra emlékeztet, nagy előnye viszont, hogy nem akarja automatikusan birtokba venni a számítógépen lévő összes képfájlt. A felhasználó feladata lesz, hogy mely képeket rendszerezi: a képek kategorizálásához számos előre gyártott kategóriát kínál fel a program - például emberek, család, barátok, események, látnivalók - a címszavak a képernyő bal oldalán láthatók. A lista fölött mindössze két ikon található, az elsővel új kategóriát lehet készíteni a másikkal pedig törölni lehet egy meglévőt. Egyszerű, mint az egyszeregy!

Forrás: [origo]

A kategóriákba a középső, nagy képnéző ablakban felsorolt fotókból lehet behúzni a szerkeszteni felvételt, de a képek behívásakor közvetlenül is megadható, hogy melyik kategóriába kerüljenek. Ezt a képnéző ablak alján lévő ikonsor Hozzáadás ikonjával tehetjük meg. A képek behívhatók a digitális fényképezőgép memóriájából, a számítógép merevlemezéről, CD vagy DVD lemezről, de webkamerából vagy szkennerből is. A PicaJet közel negyvenféle képformátumot kezel, köztük több digitális fényképezőgép nyers (RAW) formátumát is, bár utóbbiak terén elég lassú a működés.

A képfájlok mellett több mint egy tucat videoformátum is megnyitható a szoftverrel. A Hozzáadás ikon mellett négy alapvető funkció ikonja látható. A Megosztás ikonnal mobiltelefonra, vagy egy másik mappába másolható át a kijelölt képfájl, illetve e-mailen is továbbíthatjuk ismerősünknek. A Nyomtatás ikon egy külön ablakot nyit meg a nyomtatási tulajdonságokkal. Itt - többek között - a kép készítésének dátumát is el lehet helyezni a nyomaton, ha valaki így szeretné.

A Szerkesztés egy újabb ikonsort nyit meg, a gyors szerkesztését, ahol a legegyszerűbb fotószerkesztési lépések érhetők el., mint amilyen a kijelölt képek forgatása, tükrözése és körülnyírása, a fényerő javítása, valamint egy automatikus javítás ikon. A következő ikon a Képjavítás ablakot nyitja meg, ahol további javítási funkciókból választhatunk. Ezeket a funkciókat következő cikkünkben fogjuk vizsgálni. Az alsó ikonsor legutolsó eleme a képek alá kerülő információkat kapcsolja ki és be. A képnéző ablak tetején a keresés, az e-mailküldés, a diavetítés (slideshow) és az ablak nagyításának ikonja választható.

Forrás: [origo]

A kis nézőképekre duplán kattintva nézhető meg a fotók nagyított példánya, mely a képablak jobb alján lévő nagyítóval méretezhető. A nagyítás igazán impresszív tulajdonsága a programnak, hiszen 1 százalékos mérettől akár 4000 százalékig is változtatható.

Forrás: [origo]

A jobb oldali ablak a rendszerezés beállításainak helye. Kérhető egyben az összes kép megjelenítése is, de akár a kép készültének, vagy behívásának dátuma, vagy a fotók helye szerint is csoportosíthatók. Az értékelés szerinti rendszerezéshez először a fotók alatt megjelenő (az alsó Információk gombbal ki/be kapcsolható) csillagokkal kell értékelnünk az adott képet. Ha az egérmutatót az adott kép alatti csillagokon tartjuk, a mutató húzásával átszínezhető a kívánt mennyiségű aranycsillag. Ezzel adható meg egy kép "értéke", aminek alapján később rendszerezhető.

Forrás: [origo]

A jobb oldalt számos képtulajdonság is megjelenik. Az Általános tulajdonságok-nál szintén megadható egy kijelölt kép "értéke", 0-5 csillaggal, fél csillagonként. Látható a kép címe, és ha nincs ilyen, beírható saját cím is. Ezenkívül a kép készítésének és behívásának dátuma is látszik, illetve megváltoztatható.

Picasa 2 tippek: színeffektek/techbazis/digifoto/20060313hellopicasa.htmlPicasa 2 tippek: effektek/techbazis/digifoto/20060307tippek.htmlPicasa 2 tippek: finomhangolás/techbazis/digifoto/20060224picasa.htmlAlapvető fogások a Picasával (2. rész)/techbazis/digifoto/20060217alapveto.htmlAlapvető fogások a Picasával (1. rész)/techbazis/digifoto/20060210picasa.html

A Kategória tulajdonságok-nál látható, hogy a kép mely kategóriá(k)hoz van társítva. Itt megadható új kategória is, amiben szintén meg fog jelenni a választott fotó. A Fájl tulajdonságok-nál az adott kép egyes paraméterei jelennek meg, például a fájlnév, méret, mentés helye stb.

Az utolsó tulajdonságablak a digitális fotók legfontosabb EXIF-információit tartalmazza, némileg zanzásítva. Kiolvasható belőle a fényképezőgép típusa, az expozíciós értékek (rekesz, záridő), az érzékenység, fókusztávolság és a vaku beállítása. A digifotósok számára minden bizonnyal elengedhetetlen információk.

A PicaJet Free Edition elsősorban egyszerűségével lophatja be magát a felhasználó szívébe. Fejlesztői ügyesen lavíroznak a pofonegyszerűség és a használhatóság kényes határvonalán. A szoftver a legfontosabb és egyben leghasználhatóbb funkciókat nyújtja. Aki ennél többre vágyik frissíthet a PicaJet fizetős változatára, melyet FX néven hoztak forgalomba és az ingyenes verzió online rendelési lehetőséget is kínál.

B.P.
(www.digiretus.hu)