Képméretezés egyszerűen 2. rész

Vágólapra másolva!
A FastStone Photo Resizer - nevével ellentétben - nem csupán a fotók átméretezésére, hanem azok szerkesztésére is használható. Az elmúlt alkalommal a fájlkonvertálást, illetve átnevezést tekintettük át, most pedig a komolyabb szerkesztési opciókat vesszük sorra.
Vágólapra másolva!

A program szerkesztési lehetőségei a Batch Convert, azaz kötegelt konvertálás szekcióban érhetők el, használatukhoz a Use Advanced Options jelölőnégyzetet kell kiválasztani. Az így megjelenő Advanced Options gomb nyitja meg a további eszközök palettáját. Ezek a következők: átméretezés (Resize), elforgatás (Rotate), vágás (Crop), munkafelület (Canvas), színmélység (Color Depth), korrekciók (Adjustments), felbontás (DPI), szöveg (Text) és vízjel (Watermark). Bármely eszközre kattintva egy üres ablak jelenik meg, legfölül egy Use...(itt az eszköz neve következik) nevű jelölőnégyzettel. Ezzel aktiválható az adott eszköz és nyithatók meg beállításai.

Resize - átméretezés

Ez a funkció a fotók csoportos átméretezésére szolgál. Amennyiben a fényképező felbontása négy megapixelnél nagyobb, akkor érdemes ezt a funkciót használni, ugyanis a nagy méretű képek így válhatnak monitoron is nézhető nagyságúvá, mondjuk 1024x768 pixelessé. A méret pixelben, százalékban, vagy az egyik oldal pixelértékének beírásával adható meg. Választhatók előre definiált méretek is, amiket a jobb oldali lehullómenüből lehet kiválasztani. A Filter menüpont alatt az átméretezési algoritmus, az a matematikai művelet adható meg, amellyel a szoftver kiszámolja majd a fotó új képpontjait. Aki nem túl járatos ezekben az algoritmusokban, célszerű ha a szoftver által felajánlottat választja. Pixelben megadott méretezésnél további jelölőkkel adható meg, hogy az új méret esetén is megmaradjon az oldalarány, cserélődjön fel a szélesség és magasság, vagy nagyobb érték megadásánál ne legyen átméretezés.

Forrás: [origo]

Rotate - elforgatás

A kijelölt képek közös elforgatására és tükrözésére alkalmas opció. Használata nagyon egyszerű. Vízszintes és függőleges (Flip Horizontal/Flip Vertical) tükrözés, valamint 90 és 180 fokos forgatás választható. Az összes kép a megjelölt opció szerint fordul.

Forrás: [origo]

Crop - kivágás

A képszélek levágásával méretezhető át egyszerre több fotó. A Width és a Height (szélesség, magasság) ablakokban lehet megadni, hogy mekkora maradjon a képméret. Jobb oldalt egy menüből előre mentett méret is választható. Az X és Y értékek a vágás képen belüli helyét adják meg. Ez így elmondva nem túl bonyolult, a gyakorlatban viszont van vele egy hatalmas probléma. Mivel csoportos vágásról van szó, és nincs előnézeti ablak, így aztán a felhasználónak csak sejtése lehet, hogy a megadott számokkal pontosan mit vág le a képről.

Forrás: [origo]

Canvas - munkafelület

A kép munkaterületének, vagy szebb nevén a vászon mérete és színe állítható be. A fotó méreténél kicsivel nagyobb értékeket megadva és egy ízléses szín kiválasztásával egyszerű keret készülhet minden fotó köré. A vászon méretezése ugyanaz mint a Resize-nál. Történhet pixel, vagy százalék, illetve egy előzetesen mentett érték megadásával.

Forrás: [origo]

Color Depth - színmélység

Segítségével a kép színmélysége csökkenthető. Egy 8 bites képnél hiába állítunk be 16 bitet, a színmélység nem lesz nagyobb. Csak nagyobbról alacsonyabbra változhat az érték. 16 bitesből készülhet 8 bites. A végeredmény ez esetben 16 millió helyett 256 szín.

Forrás: [origo]

Adjustments - javítások

Ez végre egy igazán széles körben használható opció. A képek színének, világosságának, kontrasztjának, élességének és ki tudja még miének kötegelt feldolgozására hivatott. A dicséret azért is indokolt mivel itt egy nézőkép ablak is rendelkezésre áll, ahol egy példán figyelemmel kísérhető a beállítások hatása. Az alábbi beállítások lehetségesek: világosság (Brightness), kontraszt (Contrast), gamma (Gamma), színezet (Hue), színtelítettség (Saturation), fényesség (Lightness), piros, kék és zöld színek (Red, Blue, Green), élesség és elmosottság (Sharpen/Blur) fekete-fehér és negatív nézet (Gray Scale, Negative). Ha valaki egy sor képen elrontotta az expozíciót, érdemes kipróbálni.

Forrás: [origo]

DPI - felbontás

A kimeneti felbontás beállítása. Monitoron nézett képeknél nincs jelentősége, csak ha valaki nyomtatni szeretne. A nyomat egy coll szélességében ennyi képpont lesz majd a papíron. 300 dpi esetében ez 2,54 cm szélességben háromszáz darab képpontot jelent.

Forrás: [origo]

Text - szöveg

Felirat vihető fel minden képre, ami ugyanúgy formázható, mint egy szövegszerkesztőnél. Használható például valamilyen háttérszín a szöveg mögött, de árnyékolás is, illetve változtatható a betűk átlátszósága. A szöveg lehet egyedileg beírt, mondjuk a fotós neve, de ezen kívül képenként változó érték is. A képre íratható a készítés dátuma, az expozíciós idő, a rekeszérték, vagy akár mindezek együtt. A kép EXIF adataiból 15-féle érték nyerhető ki és helyezhető a fotókra.

Forrás: [origo]

Watermark - vízjel

Hasonló az előzőhöz, de itt helyezhető minden kijelölt képre. Ez szinte bármilyen ismert fotóformátum lehet, és a kép bármely részére helyezhető. A fotók egyedi megjelölésére használható például egy előre elkészített saját emblémát, amit egy lépésben az összes kép sarkára helyezhető. A vízjel mérete nem változtatható, de átlátszósága és háttere igen. Árnyék hozzáadása és a sarkok lekerekítése is beállítható.

Forrás: [origo]

A lehetőségek, ha nem is végtelenek, de igen széleskörűek. A Fast Photo Resizer csak ezzel az opcióval együtt mutatja meg igazi oroszlánkörmeit.

B.P.
(www.digiretus.hu)