Kínában vége a szabad webkeresésnek

Vágólapra másolva!
A Google és több nagy nemzetközi weboldal elérhetetlenné vált az ázsiai országból. A kormány hallgat, bár úgy tűnik, szándékosan kapcsolták le Kínát a szabad internet egy részéről.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt hetekben egy sor eddig szabadon használható nemzetközi website is elérhetetlenné vált Kínában - adta hírül a Reuters. A Google.com, vagyis a világ legnépszerűbb webkeresőjének nemzetközi változata használhatatlan az ázsiai ország területéről: a helyi internetezők beszámolói szerint a site vagy nehezen, vagy egyáltalán nem tölthető be.

Legtöbben a szabad Google-t használták

A Google idén indította el a kínai piacra szánt és a kormány igényeinek megfelelően cenzúrázott oldalát, a Google.cn-t, amely miatt sorozatos támadások érték, de mellette az eredeti oldalt is szabadon lehetett használni - egészen mostanáig. A kínai netezők ragaszkodtak is az eredeti változathoz: 99 százalékuk tartott ki a cenzúrázatlan nemzetközi site mellett - mondta el kedden Sergey Brin, a cég társalapítója és elnöke, aki Washingtonban beszélt az újságíróknak. Brin ekkor első ízben ismerte be azt is, hogy talán hiba volt kompromisszumot kötni a kínai kormánnyal.

A Google.com mellett a kínai netezők már több külföldi chat- és e-mail-szolgáltatót - így például a Gmailt vagy a Microsoft Hotmailjét - sem tudják már használni. A Kínában biztonsági céget üzemeltető Peter Humphrey elmondása szerint az elmúlt két és fél hétben meredeken visszaesett az országból a külvilág felé irányuló e-mail-forgalom.

Az üzleti életnek sem használ a cenzúra

Forrás: [origo]
Google.cn: kiszűri az érzékeny témákat

A szakember szerint a netcenzúra nem csak az átlagpolgárokat érinti kellemetlenül, hanem a nagy cégeket is. "Az embereket már elgondolkodtatja, hogyan űzhetik tovább tevékenységüket Kínában, ha ez így megy tovább" - mondta Humphrey a Reutersnek. A minden eddiginél szigorúbb netcenzúra miatt a Without Borders (Riporterek Határok Nélkül) nevű nemzetközi újságírószervezet is tiltakozott, és a Tienanmen téri események június 4-i évfordulóját sejti azok indokaként. Más találgatások szerint a korlátozásra a Shanghai Development Forum (egy közép-ázsiai biztonsági tanácskozás) közelgő ülése miatt került sor.

Az ország informatikai minisztériumának illetékese elismerte, de nem kommentálta a jelenséget, és a Google helyi szakemberei is úgy nyilatkoztak: keresik a probléma okát. A hírek szerint arról, hogy a külföldi szájtok miért váltak elérhetetlenné, a kínai kormány nem tájékoztatta sem a közvéleményt, sem azok üzemeltetőit.