Vágólapra másolva!
Legutóbb a PhotoFiltre automatizálási képességeiről volt szó, ezúttal pedig az ingyenes szoftver egy másik funkciójával, a feliratozással fogunk foglalkozni.
Vágólapra másolva!

Több hete a PhotoFiltre nevű alkalmazás a téma, de csupán azért mert olyan jól demonstrálja, hogy egy ingyenes szoftverrel is elboldogulhat az emberfia (vagy lánya) a fotószerkesztés bonyolultnak tűnő világában. Ez alkalommal a feliratok szerkesztése kerül terítékre, mely nem különösebben bonyolult feladat.

Miért is kell felirat egy fotóra? Nos, alapvetően nem kell. Az alkotó mégis sokszor érzi úgy, hogy szeretné megjelölni nevével, szignójával a művet. Esetleg úgy érzi, hogy a kép magvas gondolatai nem kerülhetnek felszínre csak egy frappáns idézet, mottó, ars poetica, vagy vicc odabiggyesztésével. Ilyenkor jön jól a képszerkesztő szoftver Text eszköze, amely a PhotoFiltre esetében a Kép/Felirat menüpont alatt, vagy a felső ikonsor T betűt formázó ikonjával érhető el.

Forrás: [origo]

Mindkét esetben egy ablak ugrik elő, amely egy Felirat és egy Hatások ablakrészből áll. Előbbinél a szöveg alap opciói állíthatók be, utóbbinál pedig a csinosítgatására nyílik mód. A felirat ablakban a jól ismert beállításokat találja az, aki látott már közelebbről egy szövegszerkesztőt. A legfontosabb rész a szöveg begépelésére szolgáló bal alsó nagy ablakrész. Ide kerül a fotóra írandó szöveg, amely itt helyen csupán kezdetleges módszerekkel formázható - sortöréssel, szóközzel, stb. Az alapvető formázási tulajdonságok az ablak felső két sorában állíthatók be. Kiválasztható a betűtípus az operációs rendszer alá telepített fontkészletből, valamint a betűk mérete képpontban megadva. A felső sor jelölőnégyzeteivel félkövérré, dőltté, áthúzottá, vagy aláhúzottá tehető a szöveg. Mindezen beállítások a jobb alsó előnézeti ablakrészben lesznek láthatók. A második sor beállításai nem látszanak az előnézeti ablakban. Ilyen például a betűk színe, a sorok igazítása (balra, középre, vagy jobbra) és dőlése, valamint az élsimítás, amellyel simább szélű betűíveket rajzol a program. A beviteli mezőbe írt szöveg a Felirat törlése gombbal tüntethető el.

Forrás: [origo]

A Hatások ablakrészben legfölül adható meg a felirat átlátszatlansága. Ha valaki például vízjelszerű, halványan áttetsző szöveget szeretne a képre, ezt az értéket kicsire kell állítania. Ezután állítható be, hogy legyen-e a betűknek árnyékuk, az milyen méretű (X,Y) és színű legyen. A színbeállításnál egy mintavételező pipetta is rendelkezésre áll, amellyel akár a képből is kivehető egy jellegzetes mintaszín.
A Kihúzás jelölőnégyzet segítségével vékony körvonal rajzolható a betűk köré. Ennek színe az alatta lévő mezőben választható ki, de itt is használható a szemcseppentő a kép egy színének kiválasztásához. Az Elmosás opció nagyon kevés hatással van a szövegre. Elvileg a szélek lágyabbá tételére szolgál "kicsi" vagy "nagy" mértékben. Gyakorlatilag alig látható a működése. Ugyanez mondható el a Körvonal beállításról, amely némi 3D hatást kölcsönöz a betűknek 1 pixel mélységben. A Negatív mód beállítással invertálhatók a szöveghatások, így azok a betűkön kívüli területekre lesznek érvényesek, míg a betűk helye átlátszó lyuk marad. Az ablak alján kitöltő mintázat választható a szöveghez, a betűkön ezután a beállított szín helyett ez a textúra fog díszelegni. Alapból a saját textúra könyvtárát ajánlja fel a PhotoFiltre, ahol a papír és textil mintázattól kezdve a faerezeten át a márványig sok minden választható. Ezen felül bármilyen támogatott képformátum lehet textúra, tehát akár egy fotó is a szövegre nyomható.

A főablak alján található Kijelölésé alakítás opcióval körvonal lesz a betűkből, amely tetszőlegesen tovább formázható, kitölthető színnel, vagy textúrával, de segítségével akár ki is vághatjuk a betűket a fotóból.

Forrás: [origo]

A szöveg formázása ezzel kész. Az OK gomb lenyomása után láthatóvá válik a fotóra helyezett felirat és annak körvonala. Ez a szövegmező az egérmutatóval megfogható és bárhová húzható. Aki nem elégedett az eredménnyel annak sem kell kétségbe esnie, vagy elölről kezdenie az egészet. A feliraton jobb klikkel előcsalogathatók a szöveg opciók. A Felirat beállításai lehetőséget választva újra előtűnik az előbb ismertetett ablak, ahol finomíthatók a beállítások. A Kijelölés elforgatása menüpontot választva vízszintesen és függőlegesen tükrözhető, valamint 90 és 180 fokkal forgatható a felirat.

Forrás: [origo]

A Kézi beállítások részben egy új ablak jelenik meg, ahol képpontban adható meg a szöveg pontos helyzete (Kézi), vagy az ablakhoz igazított hozzávetőleges pozíciója (Automatikus). Itt a képsarkaihoz, oldalaihoz, vagy középpontjához igazítható a blokk. Alatta százalékban vagy pixelben méretezhető át a felirat, így akár tetszőlegesen nyújthatók, vagy szélesíthetők a betűk. Az ablak alján lévő Alakzat menü csak abban az esetben aktív, ha a felirat előzőleg kijelöléssé lett alakítva. Ilyenkor ez a körvonal alakítható át betűk helyett valamilyen előre megadott alakzattá, például rombusszá, vagy háromszöggé.

Forrás: [origo]

Ha a szövegbeállításokkal elégedettek vagyunk a Felirat rögzítése menüpont szolgál az elkészült szöveg véglegesítésére. Ezután a szövegblokk már nem formázható és húzható át, egyesül a fotóval. Remélhetőleg az alkotó legnagyobb megelégedésére.

B.P.
(www.digiretus.hu)