Canon G7: a kompakt gépek királya

Vágólapra másolva!
A Canon új, csúcskategóriás kompakt készüléke, a G7 szinte tökéletes, ám egyes funkciók hiánya zavarhatja az igényesebb fotósokat a mindennapi használat közben.
Vágólapra másolva!

A japán gyártó PowerShot G-szériája a digitális fotográfia eddigi történelme során viszonylag egyöntetű elismerésre tett szert a különböző szakmai fórumokon. Gépei ugyanis mindig rendelkeztek olyan egyedi funkciókkal, melyekkel akár egy nagyobb méretű és nehezebb tükörreflexes géppel is felvehették a versenyt.

Az utóbbi években mégis úgy tűnt, nem bővül már új taggal a sorozat, éppen ezért okozott némi meglepetést a Canon idén szeptemberben, amikor kétéves szünet után felfrissítette a G-sorozatot. A legújabb, G7-es típus nagyobb felbontású érzékelőt kapott elődjénél, ráadásul hatszoros átfogású, stabilizátoros optikával is ellátták, azonban kimaradt többek között a forgatható kijelző és a RAW-formátum lehetősége. Tesztünk során kíváncsiak voltunk, hogyan veszi fel a versenyt a G7-es az elődökkel és a hasonló áron kapható DSLR-gépekkel.

Forrás: [origo]

Profi gépház fémből

Első ránézésre a PowerShot G7 nem a közvetlen elődjére, hanem sokkal inkább a klasszikus, úgynevezett távmérős fényképezőkre emlékeztet. A kissé vaskos, ám mégis megnyerő külsejű digitális gép borításának zöme fémből készült, vagyis sugárzik róla a minőség: a minőségi gépház még egyes belépőszintű tükörreflexes gépeket is felülmúl.

Az új kialakítás hiányossága, hogy gyakorlatilag eltűnt a gépről a markolat, ezért egy kézzel igencsak nehéz stabilan tartani a különben sem pehelysúlyú, megközelítőleg 360 grammos masinát. A temérdek beépített funkció hátránya pedig abban jelentkezik, hogy tele van zsúfolva gombokkal az új Canon: nem lehet úgy megfogni, hogy egyikhez se érjen hozzá az ember. A kezelőszervek összességében jó minőségűek, egyedül a leglényegesebb, az exponáló gomb kialakítása nem ideális: túl nagy a holtjátéka.

Forrás: [origo]

Hatszoros optika, képstabilizátor

Az egyik legnagyobb változás az előző modellhez képest az objektívet érinti: eltűnt az egyedinek számító, nagy fényerejű, négyszeres zoomos lencse, helyét egy lassabb, ám nagyobb átfogású optika vette át. Kisfilmes értékeken számolva 35 - 210 milliméteres tartományban teszi lehetővé a fotózást az új, hatszoros nagyítást kínáló objektív, melyhez külön megvehető nagylátószögű, illetve tele előtét is könnyen csatlakoztatható.

Némileg kárpótolja az optika gyengébb fényerejét a beépített képstabilizátor: ilyen technológia egyáltalán nem volt a korábbi modelleken. Sokak számára köztudott lehet, hogy stabilizátor működése közben a fényképező belsejében elhelyezett szenzorok érzékelik a kéz remegése által okozott mozgást, és a lencsetagokat elmozdítva hosszabb záridővel is lehetővé válik a fotózás. Természetesen a téma mozgását nem állítja meg ez a rendszer sem, viszont egyes esetekben szükségtelenné teszi az állvány használatát, például egy kivilágított épület éjszakai fotózásakor.

Hátfali kijelző, átnézeti kereső

Szintén lényeges módosításon esett át az új PowerShot hátoldala is: a korábbi típuson alkalmazott, sokak által kedvelt kihajtható és forgatható kijelző eltűnt. Ezért a hiányért a megnövelt méretű LCD sem tudott minket kompenzálni, hiába kapott tükröződésmentes borítást a 2,5 col átmérőjű, 207 ezer pixeles digitális monitor. Mindez különösen azért érdekes, mert a gyártó nemrég bemutatott, sokkal olcsóbb PowerShot A630 és A640 modellek ugyanilyen átlójú, de kihajtható kijelzőt kaptak.

Pozitívumként értékeltük ugyanakkor azt, hogy 2006-ban egy gyártó még optikai keresőt is szerel a fényképezőre, elvégre ez ma már kuriózumnak számít. Az átnézeti kereső még dioptriaállítási lehetőséggel is rendelkezik.

Forrás: [origo]

Üzemmódok

Csúcskategóriás géphez méltóan a PowerShot G7-et számtalan állítási lehetőséggel látták el. Bár kezelése kezdőknek bizony nem magától értetődő, rövid ismerkedés után a teljesen automata üzemmódban, vagy a különböző témamódokat választva szinte bárki képes jól exponált fotót készíteni. A tesztelés során nekünk kifejezetten tetszett az üzemmódok váltása közben megjelenő animáció, mely még látványosabbá teszi a használatot.

Természetesen a kamera inkább a haladó fotósoknak készült, tehát idő-, illetve rekeszautomatikát, és teljesen manuális üzemmódot is kapott. Szintén nagyon szépen megoldott a kijelzőn a blende, vagy a záridő változtatása: az LCD melletti tárcsát tekerve retró stílusban jelenik meg az expozíciós skála.

Extra szolgáltatás a profi felhasználóknak, hogy akár teljesen személyre szabott beállításokat is el lehet menteni a vezérlőtárcsán található C1 és C2 helyre, így egyetlen mozdulattal változtatható a masina számos tulajdonsága. Egy másik egyedi tulajdonság a szabadon vezérelhető gomb az LCD bal felső sarkában: benyomása tetszés szerint módosítja a fehéregyensúlyt, a képméretet, vagy a tömörítési arányt, összesen tizenegyféle lehetőség közül lehet választani.

Mozgóképfelvétel

A Canon G6 igencsak korlátozott videomóddal rendelkezett: mindössze 30 másodpercet volt képes rögzíteni, és azt is csupán 10 kép/másodperc sebességgel. Szerencsére ez drasztikusan megváltozott a G7 esetében, az elérhető legnagyobb felbontás 1024x768 pixel, viszont ilyen képminőség mellett 15 kép/másodperc gyorsaságú a felvétel. Jól használható, tehát 30 kép/másodperces rátájú mozgóképet 640x480 pixellel tud SD-memóriakártyára tárolni a készülék, legfeljebb négy gigabájtnyi méretben, vagyis körülbelül fél órán keresztül.

Forrás: [origo]

Egyéb tulajdonságok

A PowerShot G-széria korábban különösen kedvelt volt a haladó fotósok körében, akik bizonyos esetekben nem akarták magukkal cipelni nagy és nehéz tükörreflexes gépeiket, hiszen jó fényerejű optikával, forgatható LCD-vel, vakupapuccsal és manuális állítási lehetőségek garmadával látták el a sorozat modelljeit. Különösen ez a közönség hiányolta már a hivatalos bejelentés pillanatában, hogy már nem lehet RAW formátumban tárolni az elkészült fényképeket. A digitális negatív formátumának hiánya pedig azért sem érthető, mert alacsony ISO értékek mellett meglepően jó képeket produkált a kamera.

Negatív változás még az is, hogy csökkent az akkumulátor élettartama: egyetlen töltéssel megközelítőleg 220 darab fénykép készíthető a hivatalos adat szerint, az pedig jóval átlagon aluli a mai piacon.

Végszó

A Canon PowerShot G7 jelenleg bruttó 144 ezer forint körüli összegért vihető haza a fotós kereskedésekből: ennyi pénzért tíz megapixeles érzékelőt, hatszoros, stabilizátoros optikát, és rengeteg beállítási lehetőséget kínál a gyártó, egy masszív kivitelű házban. Kimaradt viszont a korábbi típusok népszerűségét adó jó fényerejű objektív, a forgatható kijelző, és a RAW formátum is, miközben csökkent az akku élettartama.

Valamivel nagyobb összegből már egy olcsóbb tükörreflexes fényképezőt is lehet kapni, a Nikon jövő hónapban debütáló készüléke pedig a G7-tel megegyező áron, vagyis 599 dollárért lesz kapható a tengerentúlon. Egy DSLR-gép gyorsabban fókuszál, és jobb képminőséget biztosít, mint a kompakt Canon, viszont hasonló átfogást adó, stabilizált optikákkal együtt már az ára is nagyságrendekkel magasabb. Összességében tehát a már említett hiányosságai ellenére kategóriájában páratlan fényképezőgép a PowerShot G7.

Halász Dániel