Trendi mobilok: a kártya, a csoki és a penge

Vágólapra másolva!
Az egyik bankkártya-méretű, és nagyon elegáns, a másik kicsit nagyobb, de úgy néz ki, mint egy tábla csokoládé, a harmadik pedig talán leginkább egy zsebtükör és egy villanyborotva keveréke. Trendi, dizájnos mobilokat próbáltunk ki.
Vágólapra másolva!

Legfrissebb tesztünk eredetileg kártyamobil-tesztnek indult, de közben kicsit vegyesebb lett a mezőny. Úgy kezdődött ugyanis, hogy alkalmunk nyílt rátenni kezünket a Samsung kártyamobiljának újabb változatára, a P310-esre, amit már csak azért sem szerettünk volna kihagyni, mert az elődöt, a leginkább számológépre emlékeztető P300-ast már bemutattuk. Időközben az LG is kijött egy elegáns mobilsorozattal, amelyben szintén van kártyatelefon: igaz, méretre kicsit más, de kipróbáltuk a KG320S-t is. (Igaz, nem ez a Samsung modelljének fő riválisa, hanem a KE820-as, ezt azonban még nem forgalmazzák nálunk.)

Ha pedig már kártyamobilok, amelyek legfőbb tulajdonsága az, hogy laposak, akkor gondoltuk, miért ne néznénk meg valamit a Motorola választékából? Így kapóra jött, hogy a RAZR "pengemobillal" a lapostelefon-mánia kirobbantója pont most dobja piacra az utódot, a KRZR K1-est. Ez utóbbi viszont összecsukható modell így megint csak kilóg a sorból kicsit, kártyamobilnak pedig egyáltalán nem kártyamobil, így megváltozott az eredeti koncepciónk. Annyit azonban megállapíthatunk, hogy mindhárom készülék trendi.

A Samsung megújult kártyamobilja

Kezdjük hát bemutatásukat azzal, amelyik a próbát inspirálta: a Samsung SGH-P310-essel. A koreai gyártó mostanában előszeretettel készít lapos mobilokat, de a kártyamobil-ötlettel erre rátettek még egy lapáttal, sőt, a P300-as retrós külsejével még egy csavart is vittek bele. Elsőre pillantásra nem is lehetett róla eldönteni, hogy mi is az tulajdonképpen: számológép, fényképezőgép, vagy mobiltelefon. A P310-esnek már inkább valami modern, elegáns formát igyekeztek találni.

Fotó: Pályi Zsófia
Pont akkora, mint egy bankkártya

Sikerült is, az anyagok ugyanis nagyon szépek, igényes a telefon kidolgozása: a széleken krómszínű díszítés, hátul valódi fém lap, gyönyörű kijelző, és kör alakú, szintén krómszínűvel szegett navigációs gomb, nem is beszélve a bőrtokról. Az összhatás azonban valószínűleg nem tetszik majd mindenkinek: a telefon külseje nagyon konzervatív. "Apu mobilja", vágtuk rá elsőre, kicsit cizelláltabban viszont úgy fogalmazhatunk: a P310-es leginkább csak egy elegáns, öltönyös úr kezében mutat jól, egy hasonlóan szép cigarettatárca vagy töltőtoll mellett. Ízlés dolga, na, a számológép-dizájn viszont legalább vicces volt.

Bár a mobil valamivel vékonyabb is lett elődjénél, ez valószínűleg nem szúr majd szemet sokaknak, hiszen a tokjából aligha veszi majd ki bárki is. Ennek oka, hogy a méretcsökkentés a vastag akkumulátort száműzte a hátlap alól - így a tervezők a tokba rejtettek egy másikat, hogy a telefon ne csak szép legyen, de bírja is szuflával. Az új kártyamobil kicsit vaskosabb kiegészítő akkut kapott, mint elődje, így ötödével tovább bírja a készenlétet. A tartalék nélkül viszont túl rövid ideig üzemképes ahhoz, hogy célszerű legyen így használni, és az sem utolsó szempont, hogy a tok védi a szépen megmunkált felületet.

Fotó: Pályi Zsófia
Bejön a rendhagyó kijelző

Kényelmes elrendezés

Az akku kapacitását teszik próbára a telefon multimédiás képességei is: a zenelejátszó és a 2 megapixeles fényképezőgép, amely, az elődhöz hasonlóan, egy motoros zoom hangjával imitálja az "igazi" fényképezőket. Ehhez persze memória is kell, ami alapállapotban 80 megabájt, és microSD kártyával bővíthető is. A készülék esztétikumához sokat hozzátesz még a kontrasztos, letisztult kialakítású menü, amely ki is emeli a gyakran használt funkciókat. Nem egyedi alkotás azonban: csak a kijelző tájolásához rendezték át egy kicsit.

A Samsung P310-esben leginkább a rendhagyó tájolású kijelzőt szerettük: sokkal jobb egy ilyen, széles képet nézni, mint egy hagyományost, főleg szöveg olvasása, vagy SMS-írás közben - és tényleg nagyon jó minőségű. A modell naptára is nagyon jól használható és áttekinthető így, és persze képek, videók nézegetésére is tökéletesen megfelel.

Azt viszont nagyon nem szerettük, hogy a tervezők a dizájn kedvéért feláldozták a praktikumot, és érintős menügombokkal látták el a modellt. Butaság, főleg, hogy ezek a billentyűk nélkülözhetetlenek a napi használat során, a nyomkodásra viszont gyakran nehezen reagálnak. A rendhagyó billentyűzet-elrendezést meg lehet szokni, a forma egyedi - ez a hiba viszont nagyon bosszantó, és megkeseríti a mindennapi használat élményét. A Samsung bankkártya-méretű mobilja a három darabos mezőny legdrágábbja: 100-110 ezer forint körüli áron lehet hozzájutni kártyafüggetlenül. Vezetékes headset és adatkábel jár hozzá.

Koreai kihívó, olcsóbb változatban

Fotó: Pályi Zsófia
Az LG KG320 is egy szép darab

A Samsung koncepcióját megirigyelte a koreai vetélytárs, az LG, megalkotta tehát saját kártyamobilját, a KG320S-t. Ez a készülék szintén nagyon vékony, formára azonban nem passzol teljesen egy bankkártyához: keskenyebb és vékonyabb annál, cserébe hagyományos elrendezésű a billentyűzete. Mint már említettük, van az LG-nek is saját, teljesen bankkártya után mintázott mobilja, a KE 820-as ezt azonban még csak futólag vehettük szemügyre. Külsőre a 320S is ugyanazt a csokoládé-dizájnvonalat képviseli, amivel a gyártó idén rukkolt elő, és meg kell állapítanunk, igen tetszetős.

Főleg azért, mert a telefonhoz a külsőhöz teljesen illő, sötét hátterű menüt készítettek, és egy sor ízléseses, szintén csoki-kompatibilis háttérképet is mellékelnek hozzá. Ehhez is jár bőrtok, mint a Samsunghoz, ez azonban ridegebb, kemény bőr és műanyag kombinációjából készült, és sajnos nem is tart túl jól - könnyen kiesik belőle a készülék. Nem is kell viszont mindig benne tartani a telefont, mivel ebben nincs pótakkumulátor: csak akkor van rá szükség, ha védeni kell a készüléket a karcoktól.

Különösen tetszett az LG modelljében, hogy kicsi, könnyű, és hátul a 2 megapixeles kamerát és annak vakuját egy elcsúsztatható fedél védi. Így a készülék bármiféle dedikált gomb nélküli is könnyedén fényképezővé alakítható, használata viszont már nem olyan könnyed. Az exponálás zavaróan kimért, de ami még zavaróbb, hogy zoomolni nem lehet, csak a menübe belépve - ami érthetetlen, hiszen ezt a funkciót kitehették volna a telefon navigációs gombjára. Ugyanígy a képek nézegetésénél sem használható a navigációs gomb a fotók léptetésére.