Szupervékony mobilok és virtuális tinta

Vágólapra másolva!
A legizgalmasabb külsejű telefonok mellett megnéztük a felcsavarható kijelzőt, a mobilos winchestert és az Opera újdonságait. Helyszíni körkép a barcelonai 3GSM konferenciáról.
Vágólapra másolva!

Az idei vásár leglátványosabb készülékei a Samsung Ultra II sorozatában tartozó elegáns modellek, amelyek mindegyike hihetetlenül vékony. A koreai gyártó összecsukható, illetve szétcsúsztatható készülékeinek vastagsága 10 milliméter körüli, a hagyományos formájúak pedig körülbelül fele ilyen vastagok. Ezeket alaposan meg is tapogathattuk, csakúgy, mint a legtöbb érdeklődő, de sajnos a legújabb és legjobban várt modell, a koreai gyártó nemrég bejelentett érintőképernyős okostelefonja, az Ultra Smart F700-as csak üveg mögött volt megtekinthető.

Forrás: [origo]
A Samsung egyik Ultrája (még több kép)

Szupervékony telefonokat a Panasonic standján is meg lehetett nézni, de csak különlegességképpen, mivel a cég főleg olyan modelleket állított ki, amelyeket csak az ázsiai piacon forgalmaz. Ennek megfelelően a készülékek billentyűzetén és képernyőjén is csak japán nyelvű karakterek voltak láthatók, és amikor kézbe vettük a modelleket, kiderült, hogy a mellettük álldogáló japán úriember sem igazán beszél idegen nyelveket, így nem sok információval lettünk gazdagabbak a készülékekkel kapcsolatban.

Titokzatos és ergonomikus modellek

Forrás: [origo]
Új retró-Motorola

Nem baj, a rozsdamentes acélból készült telefonokat így is megnyomkodtuk egy kicsit, többek közt a legvékonyabb japán kagylómobilt, bár az szögletes formája miatt nem is annyira kagyló, mint inkább összecsukható hasáb. Ennél kicsit érdekesebbnek tűnt a mobiltévézéshez kialakított, elfordítható képernyős modell, amelyet kihúzható antennával is elláttak, és a Linux operációs rendszer mobilos változatával működött.

A Sony Ericcson idén még a 3GSM előtt lelőtte a meglepetést az új Walkman-mobilokkal, amelyeket a múlt héten mutattak be, így azokat nem siettünk megnézni. Be kellett kukkantanunk viszont a Motorola standjára, mivel az amerikai gyártó Barcelonában leplezte legújabb multimédiás modelljét, a Z8-ast. Ez a cég mint a pengemobil feltalálója vált ismertté, új telefonja viszont nem vastagságban, hanem ötletes formájával verseng a konkurenciával.

A készülék ugyanis szétcsúsztatható, de egy rugós szerkezet a kijelzőt magában foglaló felső részt egy kicsit behajlítja, így a mobil íves formát vesz fel, ami jobban követi a fejformát. A készülék ettől eltekintve a pengemobilok hagyományait folytató kamerás, multimédia-lejátszós készülék, maximum 4 gigabájtig bővíthető memóriával.

A mobil televíziózást már a Nokia kapcsán is felemlegettük tegnap, és a 3GSM választékát elnézve úgy tűnik, a fejlett piacokon a DAB vagy DVB szabványokra épülő műsor- vagy tartalomszolgáltatás elengedhetetlen részévé válik a mobiltelefóniának. Az egyébként zenelejátszóiról ismert iRiverre is rábukkantunk az egyik standon, mivel a cég érdemesnek tartotta elhozni Barcelonába minitévéit, amelyekkel ezeket a digitális adásokat lehet venni, de egyébként videót vagy zenét is le lehet játszani róluk memóriakártyáról.

Csavard fel a kijelzőt

Megnéztük a vásáron a Polymer Vision nevű holland cég (eredetileg a Philips egyik, mára különvált fejlesztőcsapata) által kiállított, e-ink technológiára alapuló felcsavarható kijelzőjét is. Az újdonságból csak egy bemutatóra szánt prototípus volt kiállítva, de ennek mérete nagyjából megegyezik az év közepén Olaszországban piacra kerülő modellével, amelyre szintén digitális csatornán "szórnak" majd olvasnivalót. A nagyjából egy átlagos mobiltelefon méretével megegyező kütyüből tenyérnyi képernyőt lehet előhúzni, amely alapállapotban hasáb belsejében feltekerve található.

Forrás: [origo]
Helyettesítheti az újságot a hajlékony kijelző (még több kép)

A készülék 16 szürkeárnyalatot jelenít meg, és lassú képfrissítési rátája miatt leginkább csak szövegek olvasására alkalmas, így nem a hagyományos okostelefon-kijelzőket fogja leváltani, inkább az újságot helyettesítheti majd az olasz olvasók kezében. Az e-tinta egyébként ugyanolyan jól olvasható, mint a hagyományos papír: a bemutatón szövegek mellett fotók és a Google Mapsből vett térképrészletek is megjelentek rajta, olvashatóságát csak a legfelső, fényes műanyag burkolat rontja le egy kicsit.

Hangyányi GPS-chipek

A mobilexpón olyan gyártók egész sora is képviselteti magát, amelyek nevét valószínűleg soha nem hallottuk még, de lehet, hogy termékeiket minden nap használjuk: ezek az alkatrészgyártók, vagyis Barcelonában kicsit abba is betekintést nyertünk, hogy tulajdonképpen ki is gyártja a mobiltelefont. Az idei vásáron a belső antennák, panelek, burkolatok mellett külön is ki van állítva a Nokia által is bemutatott újdonság "lelke", vagyis a telefonba szerelhető GPS-chip. A legkisebbekből, mint az talán képeinken is kivehető, a kisujjunk körmén akár négy is elférne, így hamarosan várhatjuk az egészen törpe méretű navigáló-mobilokat.

A finn telefongyártó készülékeinek bejelentése után egyébként a gyakorlatban is láthattuk, mit tud a cég GPS-es készüléke, a 6111-es. A barcelonai csúcsforgalomban egy terepjáróval tettünk rövid városnézést a város legendás futballcsapatának stadionja felé. A modell egyszerűen kezelhető, a legfontosabb funkciókat navigáció közben a számbillentyűkről lehet elérni, így lehet például térhatású vagy éjszakai nézetre átváltani. Bár a kijelző nem túl nagy - főleg egy GPS-es PDA-hoz képest -, a térkép jól látható a fényes, nagy felbontású kis LCD-n.

Forrás: [origo]
Navigálás Nokiával (még több kép)

Kísért az iPhone

Csakúgy, mint az ingyenesen letölthető smart2go szoftver, ez is képes hangos navigálásra, ami alapszolgáltatás. A modellhez viszont gyárilag csak annak az országnak a látnivalók listájával felturbózott térképe jár majd, ahol azt a felhasználó megvásárolta, a többit utólag, külön licenc fejében lehet majd letölteni. Ahogy a Camp Nou stadiontól visszafelé araszoltunk a délutáni csúcsforgalomban, megkérdeztük méretes napszemüveget viselő sofőrünket is, ő mit gondol a Nokia készülékéről.

A fiatelember bevallotta, neki semmi szüksége ilyesmire, mivel Barcelonában él, és feltételezzük, úgy ismeri a várost, mint a tenyerét, egyedül azt találta vonzónak a telefon extra szolgáltatásában - ami turistáskodás közben jól jöhet -, hogy gyalogosan is lehet vele navigálni. Végül kísérőnk csak kibökte: igazából arra vár, hogy az Apple iPhone-ja megjelenjen, és abból szerezhessen be egyet.

Megatárhely mobilhoz

A merevlemezeiről ismert Seagate még a 3GSM előtt bejelentette mobileszközökhöz szánt külső winchesterét, a Dave-et, a 3GSM-en azonban működés közben is szemügyre vehettük az eszközt. A lapos kis fekete dobozka Bluetoothon keresztül képes csatlakozni a telefonhoz vagy PDA-hoz.

A rajta lévő állományokat klienszoftver nélkül egyenként lehet áttöltögetni a mobilra (vagy a mobilról winchesterre), ami ugyan gyors, de kicsit nehézkes, vagy közvetlenül is böngészhető a merevlemez tartalma a cég javás kliensszoftverének telepítése után. A Seagate a Dave egy eddig másik hasznos funkcióját is bemutatta: a készülékek egymással is tudnak kommunikálni, így tulajdonosaik másokkal is megoszthatnak rajtuk keresztül adatokat.

Forrás: [origo]
Dave: óriás tárhely a zsebbe (még több kép)

Bárki szerkeszthet mobil alkalmazást

Az Opera mobilos webböngésző fejlesztői is előrukkoltak Barcelonában egy újítással. A szoftver PC-s változatának felhasználói egy ideje már ismerhették annak widgetjeit, vagyis a munkaasztalon a böngészőablak mellett külön megnyitható minialkalmazásokat. Ezek között láttunk olyan jegyzetfüzetet, amely a számítógépen lementett szöveget az Opera központi szerverein keresztül továbbítja a felhasználó telefonjára: vagyis amit a PC-n felírt és elmentett az ember, azt bármikor megnézheti a mobilján is. A számítógépes verzióban népszerű widgetes segédeszköz még a mini időjárás-jelentés, a naptár, a számológép vagy az RSS-olvasó, ezeket a következő Opera Mobile-ban mind-mind le lehet majd tölteni a telefonra is.

Az újítás igazi jelentősége azonban az, hogy ennek segítségével bárki készíthet ilyen mini-alkalmazásokat mobiltelefonra némi webprogramozói (XML, CSS) ismeret birtokában, amelyeket meg is oszthat másokkal. A widget a telefonon úgy jelenik meg, mint egy önálló program, kitöltve az egész képernyőt, teljesen testre szabható felülettel, és saját ikonnal indítható el, a felhasználó még azt sem látja belőle, hogy a szoftver "mögött" az Opera fut. Az amatőrök által mobilra szerkesztett segédprogramokat az Opera weboldaláról lehet majd letölteni, csakúgy, mint a PC-s kiegészítéseket.

Forrás: [origo]
Opera-widgetek mobilon is (még több kép)

Megújult a mobil Windows is

A Microsoft standján szemügyre vehettük a szoftvergyártó legújabb mobilos operációs rendszerét, a Windows Mobile 6-ot. A pódiumon egész nap egymást váltják a termékmenedzserek, akik előadást tartanak a szoftver üzleti felhasználók életét megkönnyítő funkcióiról. Ennek lényege, hogy a Windows Mobile-os okostelefont nem csak hogy bárhonnan szinkronizálni lehet a vállalati levelezőszervererrel, de az azon tárolt névjegyek is elérhetők, amit a készülék egy rövid adathívással tölt át saját címtárába - a bemutatón például Redmondból érkezik egy névjegy Barcelonába. A címtárat emellett azzal is felturbózták, hogy a névjegy alatt ott sorakoznak az éppen kiválasztott partnerrel kapcsolatos legutóbbi hívások adatai, például az is, hogy mikor keresett hiába. Eddig hiányzott a szoftverből az a funkció is, hogy a nevek kezdőbetűinek beütésével lehessen benne keresni, így ezt is újdonságként mutatták be a standon, a beépített naptár pedig rövid előnézeti képet ad a bejegyzett időpontokról (kivel, mikor, hol, mi a teendő).

Forrás: [origo]
Mobilok a 3GSM-en

Minket azonban ennél jobban érdekelt, hogy mit tud az új szoftver az okostelefonnal felszerelkezett átlagfelhasználónak, aki mögött nem áll egy céges Exchange-szerver. Nos, az újdonságot a Live szolgáltatások integrálása jelenti, vagyis az, hogy például már a kezdő képernyőn is ott van egy Live Search keresőmező, illetva az, hogy a címtárban az ismerősök Messenger-címe is lementhető. A készülék a csevegőpartner állapotát is mutatja, viszont ez a szolgáltatás nem push jellegű, vagyis időnként rá kell kattintani a szinkronizálás gombra, különben az ember rácsipoghat olyasvalakire, aki már nincs is bejelentkezve. A beépítettkliens lehetővé teszi, hogy - csakúgy, mint PC-n - több partnerrel beszélgessünk egyszerre, és ők külön füleken jelennek meg a szoftveres felületen.

A Windows Mobile 6 emellett több, a Live-hoz kapcsolódó funkciót is kezel, így például áthozza a hotmailes címtárat a telefonra, és azt is megjeleníti, ha az ismerősők valamilyen új tartalmat tettek fel a Live Spacesen létrehozott weboldalukra,vagy új bejegyzést írtak a blogjukba. A Microsoft webkettes portáljának szolgáltatásai nálunk nem olyan népszerűek, mint a tengeren túlon, így talán egyedül a messengerezés lehet vonzó a hazai felhasználók számára windowsos mobilon, vagy a kereső, amely a webes változathoz hasonlóan többféle kategóriában listázza ki a találatokat. Azt viszont talán mind az üzleti, mint az otthoni felhasználók kihasználják majd, hogy a Windows Mobile 6 levelezőkliense támogatja a html-formátumú üzeneteket, így a mobilon is meg lehet nézni a spéci karakterekkel, beágyazott képekkel kidekorált leveleket.

Vámosi Gergő - Barcelona