A szegény ember pengemobilja

Vágólapra másolva!
Hamarosan itthon is kapható lesz a Motorola végletekig leegyszerűsített, cserébe viszont előfizetéssel tízezer forint alatti áron elvihető pengemobilja, a Motofone F3. Az olcsó mobil elég dögösen néz ki, mi viszont arra is kíváncsiak voltunk, mennyire jól használható.
Vágólapra másolva!

Az amerikai gyártó tavaly ősszel Új-Delhiben mutatta be kifejezetten fejlődő országok piacaira szánt, extra vékony, de olcsó mobiltelefonját. Mivel az alsó árkategóriás modellek itthon is népszerűek, a Motofone F3-ast Magyarországon is forgalmazni fogják, ezért kölcsönkértük a gyártótól a telefon még nem végleges szoftvert tartalmazó, de gyakorlatilag teljesen működőképes prototípusát.

Menő pengemobil bagóért

Bár a lehető legalsóbb kategóriás készülékről van szó, az F3-as egyáltalán nem gagyi, kivitelezése a jóval drágább típusokéval is vetekszik. Az alig egy centi vastag készülék nem recseg, nem ropog, navigációs gombja fémből készül, s pontosan illeszkedik a többi billentyű közé, hetven gramm körüli tömege is ideálisnak mondható.

Külön szót érdemelnek még az előlapba süllyesztett, de a vékony elválasztóperem révén mégis kényelmesen használható számbillentyűk is, melyeknek nyomásérzékenységét pont jól találták el a tervezők: nem túl kemények, de nem is túl puhák. A háttérvilágítás már kicsit bénábbra sikerült: fénye kétoldalt sokkal erősebb, mint középen, ami lerontja az összhatást.

Mi ez, kvarcjáték?

A kellemes első benyomás után viszont az összes tesztelőnk hátast dobott az olcsó Motorola ijesztően puritán menüjétől. Az ár alacsony tartása végett ugyanis az F3-ast a kvarcórákéhoz hasonló LCD-vel szerelték fel. Ennek köszönhetően a megjelenő betűk és számok nem képpontokból, hanem - mint az a fenti képen is jól látszik - apró pálcikákból állnak össze - akárcsak egy zsebszámológép számlapján az összegek.

Ennek következtében a menürendszer sem épp a szokásos: hat pontja közt a navigáló gomb jobbra és balra döntésével lehet mozogni: a barangolás közben pedig a kijelző alján mindig megjelenik az aktuális funkció ikonja - persze ezek az ábrák is előre "be vannak égetve" a képernyőbe, akárcsak a nyolcvanas évek egyik slágertermékének számító kvarcjátékok mozgó ellenfeleinek alakjai. A térerőt és az akkumulátor töltöttségét a kijelző felett elhelyezett két indikátor mutatja, ez legalább praktikus megoldás, nem foglalja a helyet a főképernyőről, profibb mobilokon is érdemes lenne bevezetni.

Sajnos azonban a primitív kijelző miatt az olcsó pengén idegesítő üzeneteket olvasni: az ékezeteket eleve eltávolítja a szövegekből, de olyan is előfordult, hogy például egy í betű helye üres maradt, ráadásul a mondatvégi írásjeleket is nehezen felismerhető krikszkrakszok pótolják. Lehetséges, hogy ez csak a tesztkészülék hibája, de a számológéphez hasonló szövegmegjelenítési képességet 2007-ben már nem tartjuk elfogadhatónak.

Fotó: Pályi Zsófia
Még több kép az olcsó pengemobilról

Nagyszülőnek, gyereknek?

Hiába nagyobbak ugyanis a szokásosnál a kijelzőn megjelenő karakterek, a pálcikákból álló betűket egy nagymama nem, inkább egy hacker tudja kisilabizálni. Gyereknek azért nem vennénk ilyen készüléket, mert biztosan hiányolná róla a játékokat, esetleg sportoláshoz lehet jó második telefonnak.

Ezt a pengemobilt bizony nem pakolták tele funkciókkal, a telefonkönyvön kívül csak sms és ébresztőóra került bele, egy másik menüpontban pedig a tárcsázott számokat és a fogadott hívásokat lehet megnézni. Beállítani túl sokat nem lehet a készüléken a dátumon és az időn, valamint a csengőhangon kívül, wap, játékok vagy egyéb extrák természetesen nincsenek a menüben, ahogy PC-s kapcsolódási lehetőség sem.

Nagyon szokatlan

A meglehetősen alapszintű képernyő egyetlen előnye, hogy speciális kivitelének köszönhetően akár tűző napon is tökéletesen látszik a tartalma. Bárkinek, aki valaha is használt már mobiltelefont - feltehetően olvasóink zöme ilyen - valószínűleg nagyon nehéz megszoknia a Motofone F3-ast, mivel a hagyományos mobiloktól teljesen eltérő logikára épül a menüje.

Nehezen tudtunk rájönni például, miként lehet egy sms-t kitörölni: mint kiderült, először a fel-le gombbal ki kell választani az üzenetet, amelyben jobbra-balra lehet mozogni, s az utolsó szót elérve alul megjelenik egy kuka a kijelző alján. Ha ekkor megnyomjuk a felfelé gombot és az OK-t, törlésre kerül az sms.

A bejövő hívásokat ez a mobil is képes azonosítani a SIM-kártyán eltárolt telefonszámokkkal, így kijelzi, ha ismerős próbál bejelentkezni. Viszont az ismeretlen számokról érkező hívás esetén csak villogó nullák jelentek meg: hosszú ideig tartott rájönnünk, hogy ez valójában egy hívás akar lenni.

Forrás: [origo]
Még több kép az olcsó pengemobilról

A látássérült vagy idősebb felhasználók számára a használat könnyítése végett a Motorola mérnökei hangos menüt is beépítettek a készülékbe. Ez tulajdonképpen nem csinál mást, mint azt, hogy az aktuális menüpontot felolvassa. Ez minden bizonnyal nagy segítség, bár igazából akkor lenne hasznos, ha mondjuk az üzeneteket is fel tudná olvasni, netán a begépelt karaktereket is bemondaná.

Komolyabb menüvel jó lenne

A Motorola Motofone F3-as egy teljesen korrekt, jó minőségű, tetszetős mobiltelefon lenne, ha nem butítják le a túlságosnál is jobban. A számológéphez hasonló kijelzőjének egyetlen előnye van, hogy nem fogyaszt túl sokat, egy töltéssel nagyjából 5 napig is kibírja a telefon. Viszont a pálcikákból álló betűit nem tudjuk megbocsátani, hasonló hiányosságért már hét évvel ezelőtt is alaposan lehúztunk volna egy mobilt.

A "szegény ember pengemobilja" hálózatfüggetlenül 15 ezer forint körüli áron kapható az egyik forgalmazónál, a szolgáltatóknál kedvezménnyel várhatóan már 7-8 ezerért haza lehet majd vinni. Ugyanebben az árkategóriában azonban majdnem egy tucatnyi, nagyobb tudású riválisra bukkantunk - igaz, egyik sem volt pengevékony.