Tükrös mobil az LG-től: kipróbáltuk a Shine-t

Vágólapra másolva!
Shine, vagyis Ragyogás - ez a neve az LG legújabb, prémium kategóriás modelljének, ám már amikor először megláttuk, akkor is megállapítottuk róla: a ragyogó helyett a tükrös mobil elnevezés sokkal jobban illene hozzá.
Vágólapra másolva!

A modellre - KE970 egyébként, ha valaki meg tudja jegyezni - emellett a trükkös mobil elnevezés is jól illik. A nyomógombjai elrendezésének köszönhetően összecsukva pont olyan, mint egy apró PDA, és amikor először kézbe vettük Barcelonában, a 3GSM kiállításon, akkor - mint oly sokan mások - mi is nyomkodni, tapogatni kezdtük a telefon előlapját, az érintőgombokat keresve.

Nem PDA, nem érintőképernyős: egyszerűen telefon

Érintőgombok viszont nincsenek rajta: amit ott kerestünk, az a teljes egészében érintőképernyős LG Prada volt. A vezérlés tekintetében a Shine egy hagyományos telefon, amelyen a billentyűket a készülék szétcsúsztatásával lehet elővarázsolni - és szerencsére nem kombinálták hagyományos nyomógombjait érintőgombokkal, mint a csokimobilon, ami megkönnyíti a kezelését. A külseje viszont igazán egyedi - ha még nem tették volna, feltétlenül nézzék meg a videónkon, mozgóképen is -, ami nem csak a teljes egészében fém, fényes acél-alumínium borításnak és a tükröződő kijelzőnek köszönhető.

A Shine másik specialitása ugyani a görgős menügomb: ebben tér el a készülék a többi, hagyományos modelltől. Ez az alkatrész a kézitükör mellett, ha nagyon akarjuk, egy számítógépes egérhez is hasonlatossá teszi a telefont. Még ha alakra kicsit erőltetett is ez a hasonlat, a használat közbeni mozdulatok már nagyon emlékeztetnek az egérrel történő görgetésre, ugyanis a telefon csak ezzel az eszközzel navigálható.

Kezdeti nehézségek a görgővel

Nézze meg a videót teljes méretben!

Áldottuk és átkoztuk is egyszerre az LG ezen újítását: elsőre rémesen idegesítő volt a használata, főleg, amíg nem jöttünk rá, hogy nem csak a görgő mellett világító két billentyű, de a pici fémhenger két szélén található elem is nyomógombként szolgál. Miután ezen túltettük magunkat, jött az a nehézség, hogy hogyan tárcsázzunk gyorsan a telefonon. Ezzel is bénáztunk egy ideig, mire megszoktuk, hogy az összecsukott állapotban is a kijelzőn lévő készenléti menü a megoldás, és csak egyet kell kattintani a görgő bal oldalán.

A menüben való kavarás során viszont tartósabb problémának bizonyult, hogy rendszeresen mellékattintottunk a megfelelő opciók keresése során, így egy idő után inkább a számbillentyűket használtuk a menüpontok elérésére főleg az után, hogy megtanultuk az egyes funkciók kódját is. Érdekes módon amikor hölgyeknek adtuk oda a készüléket, ők nem szembesültek a görgős irányítás nehézségeivel: lehet, hogy csak nekünk volt túl pici az alkatrész.

Nőies vagy férfias?

Forrás: [origo]
Szépnek szép, az nem vitás

Ezzel el is érkeztünk a tükrös mobillal kapcsolatos alapvető dilemmánkhoz: hogy vajon férfias, avagy nőies-e ez a modell? Nagyon nehéz döntés, ezért az lesz a legjobb, ha most szépen sorra vesszük az egyes szempontokat.

  • A kijelző tükrében sminkelni és borotválkozni egyaránt lehet, eddig 1:1, a háttérkép színhűsége azonban nem tökéletes, ami a hölgyek számára zavaró lehet. Borotválkozásnál viszont nem számít a bőrszín, +1 pont a machoizmusnak. A részeredmény 1:2.
  • A telefon a fémtok miatt picit vaskos, nehéz tárgy benyomását kelti (1:3 a férfiak javára), ám 119 grammos súlyát nem tekinthetjük soknak (2:3, szépít a nőiesség), és súlyelosztása is tökéletes ehhez a formához, így mind női, mind férfi kézben biztosan áll. Akkor most hová adjunk pontot? Még egy kis előnyt a nőiességnek, így még mindig csak 3:3, vagyis döntetlen a részeredmény.
  • Újabb nőies vonás, hogy a csillogó-villogó telefon olyan, mint egy ékszer, (4:3), sőt, egy kis fityegő mobildíszt is kapunk hozzá - bár erre azért talán túlzás lenne pontot adni, hiszen nem kötelező feltenni rá. A masszívan záródó fémszerkezet és az alumíniumba vágott billentyűzet inkább high-tech, mint férfias, de mivel igen kemények a gombok, úgy gondoljuk, jár a pont: 4:4.
  • Hiába csapódik keményen a Shine mechanikája, a gyári hangeffektek giling-galangolása mégis nőiessé - és tagadhatatlanul távol-keletivé, a szó egzotikus értelmében - varázsolja a telefont. 5:4. Aki viszont kerüli a feltűnést, és nem szeretné ezzel oldani a fémes külső rideg imázsát, az ki is kapcsolhatja: 5:5.

Ezt a kis meccset még nagyon sok meneten át folytathatnánk, de azért cikkünknek is vannak ésszerű mennyiségi keretei, így hirdessünk inkább most ítéletet: ez egy uniszex telefon. Tetszik, akinek tetszik, legyen az akár nő vagy férfi, vegye meg, és használja - csalódni, úgy gondoljuk, a tudásában sem fog.

Okos szoftver kis extrával

Forrás: [origo]
Kavarás a görgővel: eleinte bajosan ment

A KE970-es ugyanis nagyon okos szoftvert kapott: miután a görgő használatával megbarátkoztunk, rá kellett jönnünk, hogy ilyen barátságos funkciókkal felruházott telefonnal régen találkoztunk. Erre csak néhány példa a munkanapokra és hétvégére külön programozható ébresztőóra, a változatos beállítási lehetőségeket kínáló fényképezőgép, a PDF-olvasó, vagy az, hogy a készüléket a meghajtószoftvere telepítése után pikk-pakk, mindenféle szinkronizálás nélkül lehet a számítógépre csatlakoztatni.

Amire szükség is lehet, hiszen a 2 megapixeles felbontású képeket így - vagy egy microSD memóriakártya használatával - lehet a legkönnyebben lementetni róla, nem is beszélve a zenék felmásolásáról. Ez utóbbi történhet akár a PC-s zenelejátszóból való szinkronizálással (a Windows Media Player 11 gond nélkül kezeli a telefont), vagy, ha nincs a fájlokon DRM, akkor egyszerű másolással.

Jól szól, jól mutat

A zenelejátszó, csakúgy, mint a fényképezőgép, külön gombbal kapcsolható be, és egy kényelmes, távirányítós headset is jár hozzá - bár ezt le is lehet cserélni egy vezeték nélkülire. A telefon lejátszójának hangminőségével a gyári fülest használva nagyon meg voltunk elégedve.

Forrás: [origo]
Fényképezőgépnek is megteszi, de azért ne várjon sokat tőle

Mit is mondhatnánk még? Talán a fentiekből is kiderül, hogy az LG új készülékét kis kényelmetlenségei ellenére is megkedveltük. Bátran ajánlhatjuk mind azoknak, aki szeretnének feltűnést kelteni csillogó-villogó, csengő-bongó kis játékszerükkel, mind pedig azoknak, akik egy igényes kialakítású, okos készüléket szeretnének, és főleg csak telefonálni szeretnének, mivel a modell - egyelőre? - nem kapható majd nálunk 3G-s változatban. A Shine mobilt kártyafüggetlenül 96 ezer forint körüli összegért lehet majd megvenni a hazai boltokban.