Rengeteg magyar gépen fut még Windows XP

windows XP, illusztráció
Vágólapra másolva!
A magyar számítógép felhasználók több, mint 15 százaléka teszi ki magát külön veszélynek azzal, hogy még mindig a gyártó által már nem támogatott Windows XP operációs rendszert használja - derül ki a Kaspersky Lab orosz kiberbiztonsági vállalat Windows-használat és sérülékenységek című tanulmányából.
Vágólapra másolva!

A vizsgálat megállapította, hogy 2014 júniusában a Kaspersky Lab Windows operációs rendszeren futó alkalmazásait Magyarországon használók között 15,7 százalék volt a Windows XP operációs rendszer aránya. A felmérésben Vietnam került az élre 38,79 százalékkal, a második helyen pedig Kína állt 27,35 százalékkal, majd India következett 26,88 és Algéria 24,25 százalékkal. Az Egyesült Államokban a felhasználóknak már csak 4,52 százaléka használja a Windows XP-t.

Négy éve nincs forgalomban

Szakértők arra figyelmeztetnek minden felhasználót, hogy az elavult operációs rendszerek és alkalmazások használata komoly veszélyt jelent számítógépük és adataik biztonságára nézve. A Windows XP operációs rendszer forgalmazását 2010-ben állították le, technikai támogatása pedig 2014 áprilisában ért véget. A szoftver karbantartását a Microsoft befejezte, ami azt jelenti, hogy a fejlesztő nem ad ki több biztonsági frissítést, vagyis nem javítja ki a rendszerben még mindig meglévő sérülékenységeket.

Forrás: AFP/Imaginechina/Yu Hao

8.1-es a legfrissebb

A legújabb Windows operációs rendszer, a Windows 8.1-es változat 7,22 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett 2014 júniusában. Ez az eredmény 1 százalékponttal jobb, mint amit az előd Windows 8 elért pályafutásának ugyanabban a szakaszában: 2012 októberétől 2013 júniusáig a Windows 8-at a Kaspersky Lab termékeit használók 6,22 százaléka telepítette gépére.

Az új Windows operációs rendszer használatában az Egyesült Államok vezet 16,27 százalékos részaránnyal. A rangsorban Kanada (13,52 százalék), Németország (11,17 százalék), az Egyesült Királyság (10,79 százalék) és Franciaország (10,31 százalék) követi.