Az amerikai Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) 2012 óta rendezi meg éves fordulókra bontott robotversenyét, melynek pénteken és szombaton tartott döntőjében23 csapat és az általuk épített gépek küzdenek a legjobbnak járó 2 millió dolláros (554 millió forint) fődíjért.
Bár a DARPA mögött a Pentagon áll, a verseny kizárólag békés szándékú, mentésre alkalmas robotokat vonultat fel, melyeknek összesen nyolc feladatot kell tökéletesen teljesíteniük. Ezek sorban
A második hely 1 millió, a harmadik hely 500 ezer dollárt ér, szóval a dobogó bármely fokáért érdemes harcolnia a csapatoknak.
A Google saját robotja, Schaft 2013-ban és 2014-ben is nyerésre állt, a keresőcég azonban a békés célok ellenére sem szívesen vonul fel olyan rendezvényen, ami mögött az amerikai hadsereg áll. Így idén Schaft nem szerepel a versenyen, helyette teljesen saját finanszírozású prototípus marad.
Ugyanakkor a Google hat különböző csapatnak is rendelkezésre bocsátotta az Atlas nevű robotját, melyet a versenyzők teljesen személyre szabhattak. Kérdés, hogy az azonos alapokon nyugvó masinák mennyire jelentenek előnyt vagy hátrányt.
A DARPA robotversenyét a 2011-es Japán földrengés ihlette. A katasztrófa során megsérült fukusimai atomerőművet emberi munkaerővel csak nagy kockázat árán lehetett stabilizálni, így a hadsereg szorgalmazta egy olyan esemény megszervezését, melynek győztese segíthet létrehozni a jövő mentőrobotját.
Egyes kritikusok szerint azonban ez csak a látszat, és a DARPA mindössze arra kíváncsi, hogy mely csapat mérnökei a legtalpraesettebbek. A hadsereg ugyanis régóta foglalkozik harci drónokkal, mely gépek a jövő hadseregeinek alapfelszerelésévé válhatnak.