Floppyn érkezett a világ első zsarolóvírusa

zsarolóvírus, első, floppy
Vágólapra másolva!
A zsarolóvírusok története az otthoni számítógépek elterjedésével egyidős: 1989-ben floppy lemezen érkezett az első hasonló kártevő.
Vágólapra másolva!

Egy ingyenes floppy lemez örökre megváltoztatta Eddy Willems életét. 1989 decemberében, amikor egy belga biztosítónál dolgozott egy ingyenes floppy lemez érkezett postán. A gyanú szikrája sem merült fel a szakemberben, hanem betette a lemezt a meghajtójába. A floppy egy HIV/AIDS-szel kapcsolatos kérdőívet tartalmazott. A betegséggel való megfertőződés esélyeit latolgató kérdéssorokat Willems megválaszolta, majd el is felejtette a dolgot.

Postán terjedt az AIDS

Pár nappal később azonban számítógépe lezárta önmagát, majd 189 dollárt követelt – ezt egy panamai postafiónak kellett küldeni. A nyomtató még egy számlát is kiadott. „A francba, lehet, hogy fizetnem kell?" – gondolta Eddy Willems, aki azóta a G Data biztonsági szakembere.

zsarolóvírus, első, floppy Forrás: Origo

Az AIDS zsarolóvírusnak nevezett kártevőt

húszezer embernek küldték el postán.

Nagy-Britanniában a PC Business World magazin előfizetői kaptak az ajándékból, vagyis a támadás kitervelője nem véletlenszerűen válogatta ki célpontjait. A nyomozók munkája eredményes volt, hamar kiderítették, hogy egy bizonyos dr. Joseph Popp állt az akció mögött.

Zseniális és ördögi

Az 1990-es Virus Bulletin elemzése a koncepciót zseniálisnak és ördöginek nevezte, a programozást már gyengének tartotta. A vírus nem titkosította a merevlemez fájljait, hanem csupán módosította a fájlneveket.

A számítógépet többszöri újraindítása után zárolta.

Az értesítő üzenetben a szoftver bérletének megújítására szólította fel a károsultakat. A fájlokat manuálisan is vissza lehetett állítani, igaz, eléggé kemény munka volt – csak a megfelelő átnevezési algoritmust kellett kitalálni.

A zsarolóvírus újabb köntösben 2005, 2006 tájékán bukkant fel újra Gpcode, Krotten és Cryzip neveken terjedtek. A zsarolóvírusok jelenlegi korszaka 2013-ban a Cryptolocker megjelenésével kezdődött. A bitcoin használata magas fokú névtelenséget biztosít a zsarolóknak, így egyre bátrabban terjesztik a kártevőket.

Az első floppy lemezeket az 1960-as években fejlesztették ki, 8, 5,25 illetve később 3,5 hüvelykes méretben lehetett őket vásárolni. A 8 hüvelykes, nehezen kezelhető lemezt hamar kiszorította a kisebb méretű 5,25 hüvelykes – a legelső otthoni számítógépek vásárlói ezzel a formátummal találkozhattak. Később sokkal népszerűbb, elterjedtebb lett az ingzseb méretű 3,5 hüvelykes lemez, melynek olvasóit 2007-ig kérésre még beépítette számítógépjeibe a Dell.

Eddy Willems falon tartja a saját AIDS zsarolóvírust tartalmazó floppy lemezét. A lemez nemcsak az IT biztonság történelmének egy kis darabkája, hanem Willems biztonsági karrierjének elindítója is lett egyben.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!