Kevés cég kerül ki nyertesen az energiaválság és az infláció kettős öleléséből, a jellemzően erősen véges mennyiségű tőkével rendelkező kis- és középvállalkozások számára pedig különösen nagy terhet jelenthet a működésükhöz szükséges likviditás fenntartása a legnehezebb időkben. Éppen ezért is a lakossághoz hasonlóan a vállalkozások is ott próbálnak spórolni, ahol tudnak, az elsők között az informatikára szánt pénzeket szokták hasznosabbnak ítélt célokra átcsoportosítani.
A Kaspersky felmérése szerint ráadásul a vállalkozások jókora része szükség esetén a kalóz szoftverek futtatásától sem riadna vissza, az 50 fő alatti kisvállalkozások 8 százaléka, míg az 50-999 fős középvállalkozások 24%-a lenne hajlandó warezolni a működése során használt üzleti szoftvereket.
Az eredmény elsőre meglepetést okozhat, a többség jó eséllyel azt várná, hogy a kisvállalkozások esetében magasabb a kalózkodásra való hajlandóság. A váratlan eredményre látszólag magyarázatot ad a szükség esetén kalózkodni kívánt szoftverek jellege: a kisvállalatok java nem is használja a legtöbb olyan típusú alkalmazást, mint amit a középvállalatok hajlandóak lennének illegálisan igénybe venni.
Válság esetén milyen szoftver cserélne le kalóz alternatívára?
A Kaspersky természetesen felhívta a figyelmet, hogy veszélyes a kalóz szoftverek használata, a puszta jogi helyzet mellett kártevők lapulhatnak bennük. Javaslata szerint ha nincs pénz a fizetős szoftverekre, akkor ingyenes és nyílt forráskódú alternatívák után érdemes nézni, ezek esetében valószínűtlen a rosszindulatú kódokkal való fertőzöttség.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!