Döbbenet, de VPN használatával még a nyaraláson is pénzt spórolhatunk

Az egykor csak az internetrajongók által ismert, homályos fogalomnak számító VPN-ek ma már egyre ismertebben, és igen elterjedt biztonsági megoldásnak számítanak. Sok dologra használhatók, kezdve a más országokban sugárzott műsorok streamelésétől és a regionálisan tiltott sportjátékok megkerülésétől kezdve a banki adatok nyilvános WiFi-n történő beviteléig vagy az adatok védelméig.
Sokan azt állítják, hogy a VPN használatával pénzt is takaríthatunk meg a repülőjegyek, szállodák, bérautók stb. foglalásakor. Az utazáson való spórolás lehetősége pedig bizonyára érdekes lehetőségnek tűnik és a Mashable írója egy alapos cikkében utána is járt, hogy mennyire működőképes ez a modell.
A VPN a virtuális magánhálózat (Virtual Private Network) rövidítése. Amikor VPN-t használunk, akkor az lényegében egy titkosított alagutat (azaz magánhálózatot) hoz létre az online tevékenységeinkhez, elrejtve az IP-címünket és védve virtuális identitásunkat.
Ahogy Haley Henschel, a Mashable vásárlási riportere fogalmaz: „Ha a normális webböngészés olyan, mintha egy tető nélküli dzsippel mennél ki az autópályára (ahol bárki láthatja, ki vagy, hová mész, és mi van a hátsó ülésen), akkor a VPN használata olyan, mintha egy páncélozott, sötétített Humvee-t vezetnél egy titkos földalatti alagúton keresztül".
A repülőjegyek foglalása gyakran vesztes játéknak tűnhet. Nagyon sok tényező befolyásolja a repülőjegyek árát - a hét napja, a napszak, a helyszín, az ország gazdasága, az aktuális ingadozások, a cégek telephelyei, a kereslet, az aktuális elérhetőség és még sok más tényező. Nincsenek követendő szabályok, mert a dolgok folyamatosan változnak. Mindezek mellett egyesek azt állítják, hogy ha VPN-t használunk a repülőjegy-foglaláshoz, akkor a tartózkodási helyünk látszólagos megváltoztatásával előnyt szerezhetünk a rendszerrel szemben.
„A légitársaságok köztudottan a vevő tartózkodási helye alapján módosítják a járatok árazását" - írja az ExpressVPN. „Kezdje a keresést a kisebb vagy kevésbé jómódú országokból, és dolgozzon felfelé."
Csakhogy sajnos ez nem igazán helytálló, ugyanis azontúl, hogy Európában a légitársaságok jóval komolyabban összezárnak, a fapados légitársaságok korában már nem is biztos, hogy létezik módja annak, hogy egy-egy elképesztően akciós jegynél bárhogy is olcsóbbat találjunk. A nyaralás utiköltségén tehát nem, vagy csak nagyon minimális mértékben tudunk spórolni VPN segítségével. Na de lássuk, mi a helyzet a szállásokkal!
Ezen a területen már egészen más a helyzet és itt a Mashable írója nagyon komoly összegeket tudott megtakarítani. Kifejezetten a Trivago weboldalt tesztelve, megpróbált lefoglalni egy szállást a portugáliai Lisszabonban hét napra. Először egy portugáliai VPN-szerverhez kapcsolódva ez hotel 130 dollárba került volna éjszakánként. Ezután a VPN-szerver helyét visszakapcsolta az Egyesült Államokba, és pontosan ugyanarra a szállodára és éjszakákra az ár azonnal 123 dollárra esett éjszakánként. Ez a 7 dolláros különbség nem tűnik nagyon soknak, de mondjuk 5 nap alatt ez már közel 13 ezer forintos árcsökkenést jelent.
Amire mindenképpen figyelnünk kell, ha VPN használatával foglalnánk szállást
Az író második próbálkozása már ennél is komolyabb eredményt hozott, mert egy hét éjszakás hotelben Mexikóvárosban mexikói VPN-kiszolgálóról történő foglalás esetén 319 dollárba került volna egy éjszaka, míg egy amerikai VPN-kiszolgálóról már csak 213 dollárba, ez pedig amellett, hogy közel 40 ezer forint, még százalékos arányban is nagyon szép árcsökkenés, hiszen több, int 30%-ot lehetett itt spórolni.
A VPN segítségével történő szállásfoglalás tehát úgy tűnik, segíthet egy kicsit megtakarítani a nyaralási költségeinken, de ne feledjük el azt sem, hogy a VPN szolgáltatásoknak díja is van (az ingyenes VPN szolgáltatások nem biztos, hogy megérik) és így ha csak egy-egy rövidebb kirándulást szeretnénk olcsóbban megúszni, akkor nem biztos, hogy összességében megéri ezzel a módszerrel próbálkozni, akkor inkább várjunk ki egy-egy jó ajánlatot. Ha viszont többször is utaznánk, esetleg hosszabb időre is, és emellett mondjuk olyan zenei, vagy filmes tartalmakra is áhítozunk, amelyek itthon esetleg nem elérhetőek, akkor már mindenképpen megéri kipróbálni egy VPN szolgáltatást, mert csak nyerhetünk vele. Biztonságosabb internetelérést például mindenképpen.