Csendben történelmet írt a SpaceX tulajdonában lévő, műholdas internetet biztosító Starlink. A leánycég feltételek mellett engedélyt kapott az amerikai távközlési hatóságtól (FCC), hogy az USA és Puerto Rico területén SMS kommunikációs szolgáltatást nyújtson az alacsony Föld körüli pályán lévő műholdjairól a széles publikum számára.
Ezzel a Starlink nem vált mobilszolgáltatóvá, egyrészt csak mobilhálózati lefedettséggel nem rendelkező helyeken nyújthat szolgáltatást, másrészt pedig a használt frekvenciát földi mobilszolgáltatóktól kell kérnie. Ténylegesen űrbéli mobiltornyokat üzemeltető cég lett, amelynek az infrastruktúráján keresztül a klasszikus mobilcégek kiegészítő szolgáltatást nyújthatnak az ügyfeleik számára.
Első körben az amerikai T-Mobile ügyfelei SMS-ezhetek majd a lefedettség nélküli területeken a Starlink bázisállomásokra felcsatlakozva, potenciális még idén elindulhat a szolgáltatás.
Jelenleg pillanatban a Starlink megfelelő műholdjai csak SMS-ezéshez elégséges jelerősséggel működhetnek, az FCC a jövőben dönt arról, hogy engedélyt ad-e ennek a feltekerésére. Ha ez megtörténik, akkor hanghívás és mobilnetezés is megvalósítható lesz a műholdas bázisállomásokon keresztül.
A most kiadott engedély szerint a Starlink 7500 darab Gen2 műholdat üzemeltethet, ráadásul az eddigi 525-535 km magasság helyett 340-360 kilométeren, ezzel csökkentve a kommunikációs válaszidejüket.
A SpaceX leánycégének jelenleg 2600 darab Gen2 műholdja van Föld körüli pályán, azonban ezekből csak 320 képes mobiltoronyként működni, a többi nincs ellátva a szükséges hardverrel.
A múlt héten a T-Mobile egy másik nagyon hasonló áttörést is elért, eltérő technológiával és partnerrel Európában is demonstrálta a műholdas SMS-ezést. Viszont óriási eltérés, hogy a Starlinken keresztüli üzenetküldéshez nem szükséges különleges modem a telefonokba.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!