Az AMD és az Intel tavaly bejelentett számítógépes processzorainak egyik nagy fejlesztését a használható teljesítményű neurális feldolgozóegység jelenti. Az NPU egy olyan specializált áramkör, amelyet gépi tanulásos és mesterséges intelligenciás feladatok offline futtatására terveztek, hogy ne kelljen az efféle feladatok elvégzése esetén felhős szolgáltatáshoz kapcsolódni.
Az ingyenes, nyílt forráskódú, továbbá multiplatform VLC médialejátszó csapata most két nagy meglepetést is okozott: egyrészt saját standja van a CES 2025 kiállításon, másrészt pedig bejelentette az eseményen, hogy az elsősorban videólejátszásra való alkalmazás a jövőben képes lesz automatikusan és valós időben feliratokat generálni a nézett mozgóképekhez, plusz száznál is több nyelv között fordítja is a feliratokat.
Ha például valaki letölt egy japán nyelvű videót, az képes lesz bekapcsolni a VLC-ben, hogy hallás alapján átirat készüljön a benne hallható beszédről, és az megjelenjen magyar nyelvű feliratként.
A megoldás nagy érdekessége, hogy a beszéd átiratának az elkészítése és a fordítás teljes mértékben a felhasználók számítógépein történik majd, a bennük lévő különleges hardverek segítségével.
Egyelőre nem tudni, hogy mikor válhatnak elérhetővé a VLC gépi fordításos újdonságai. Cserébe kiderült, hogy médialejátszó nemrég átlépte a 6 milliárdos letöltési mérföldkövet, a felhasználói bázisa pedig annak ellenére is folyamatosan növekszik, hogy látszólag mennyire uralkodóvá váltak a YouTube-hoz és a Netflixhez hasonló videóstreamelő szolgáltatások.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!