10 hasznos tipp, hogyan hozzuk ki a maximumot okostelefonunk akkumulátorából

Vágólapra másolva!
Az akkumulátor élettartama kulcsfontosságú a mindennapi használat során. Cikkünkben 10 praktikus tanácsot osztunk meg, amelyek segítségével mi is meghosszabbíthatjuk készülékünk üzemidejét, kímélhetjük az akkumulátort és elkerülhetjük a kellemetlen lemerüléseket.
Vágólapra másolva!

Okostelefonjaink mára életünk szerves részévé váltak. Segítenek a kommunikációban, a munkában, a szórakozásban, és szinte minden információ elérhetővé válik a segítségükkel. Azonban ez a sokoldalúság gyakran egyetlen dologgal jár együtt: az akkumulátor gyors merülésével. 

Ki ne tapasztalta volna már azt a frusztráló érzést, amikor a legrosszabb pillanatban merül le a telefonunk? 

Szerencsére van néhány egyszerű, de hatékony tipp és trükk, amelyek segítségével optimalizálhatjuk okostelefonunk akkumulátorának élettartamát, és hosszabb ideig élvezhetjük a készülékünk nyújtotta előnyöket. 

Lássuk a 10 legfontosabb tanácsot!

ifixit samsung galaxy s25 ultra szervizelés szerelés akku akkumulátor javítás repair
Kifejezetten könnyű az akkucsere például a Galaxy S25 Ultrában, de azért érdemes kímélni hogy ez minél később legyen szükséges!
Fotó: iFixIt / https://www.ifixit.com/News/108201/galaxy-s25-ultra-teardown-quick-battery-fix-slow-progress-on-repairability

1. Csökkentsük a kijelző fényerejét és állítsunk be rövidebb képernyő-zárolási időt

A kijelző az egyik legnagyobb energiafogyasztó a telefonunkban. Minél magasabb a fényerő, annál több energiát használ a készülék. Próbáljuk meg a fényerőt a lehető legalacsonyabb, még kényelmesen látható szinten tartani. A legtöbb telefonon van automatikus fényerő-szabályozás is, amely a környezeti fényviszonyokhoz igazítja a kijelző fényerejét. Ennek használata szintén segíthet nekünk az energiatakarékosságban. Emellett érdemes beállítanunk egy rövidebb képernyő-zárolási időt is. Ez azt jelenti, hogy a kijelző hamarabb kikapcsol, ha nem használjuk a telefont, így elkerülhetjük a felesleges energiafogyasztást. Például a 15 vagy 30 másodperces időtartam ideális lehet számunkra.

2. Használjuk a sötét módot (ha elérhető)

Sok modern okostelefon rendelkezik sötét móddal (Dark Mode) vagy éjszakai témával. Ez a beállítás megváltoztatja a felhasználói felület hátterének színét sötétre, ami különösen OLED vagy AMOLED kijelzővel rendelkező készülékeinknél jelentős energiamegtakarítást eredményezhet. Ezek a kijelzők ugyanis az egyes pixeleket külön-külön világítják meg, és a fekete szín megjelenítéséhez egyszerűen kikapcsolják az adott pixeleket, így nem fogyasztanak energiát. Ha telefonunk támogatja a sötét módot, érdemes bekapcsolnunk, különösen, ha sok időt töltünk a különböző alkalmazások böngészésével.

3. Kapcsoljuk ki a felesleges vezeték nélküli kapcsolatokat

A Wi-Fi, a Bluetooth és a GPS folyamatosan keresik a rendelkezésre álló hálózatokat és eszközöket, még akkor is, ha éppen nem használjuk őket. Ez jelentős akkumulátor-fogyasztással járhat számunkra. Ha éppen nincs szükségünk internetkapcsolatra Wi-Fi-n keresztül, vagy nem használunk Bluetooth-eszközöket, kapcsoljuk ki ezeket a funkciókat. A GPS (helymeghatározás) szintén sok energiát fogyaszt, különösen, ha a háttérben futó alkalmazások is folyamatosan lekérdezik a pozíciónkat. Érdemes csak akkor engedélyeznünk a helymeghatározást, amikor valóban szükségünk van rá, vagy beállítani, hogy csak az éppen használt alkalmazások férhessenek hozzá a helyzetünkhöz.

4. Korlátozzuk a háttérben futó alkalmazásokat és az automatikus szinkronizálást

Sok alkalmazás a háttérben is aktív marad, frissíti az adatokat, értesítéseket küld, vagy éppen a helyzetünket követi. Ezek a folyamatok folyamatosan fogyasztják az akkumulátorunkat. Érdemes rendszeresen átnéznünk a háttérben futó alkalmazásokat, és bezárnunk azokat, amelyekre éppen nincs szükségünk. Emellett érdemes korlátoznunk az automatikus szinkronizálást is. Sok alkalmazás (pl. e-mail, felhőalapú tárolók, közösségi média) automatikusan szinkronizálja az adatokat a szerverekkel. Állítsuk be ezeket a frissítéseket ritkábban, vagy csak akkor, amikor Wi-Fi hálózaton vagyunk. A manuális szinkronizálás beállítása jelentősen csökkentheti a háttérben történő adatforgalmat és az akkumulátorunk terhelését.

5. Kezeljük okosan az értesítéseket

A folyamatosan érkező értesítések nemcsak zavaróak lehetnek számunkra, hanem az akkumulátorunkat is merítik, mivel a kijelző felvillan, hangjelzés történik, és a háttérben futó alkalmazások is aktiválódnak. Érdemes átgondolnunk, mely alkalmazásoktól szeretnénk valóban azonnali értesítéseket kapni, és a többinél letiltanunk vagy korlátoznunk ezeket. Sok alkalmazásnál beállíthatjuk, hogy csak bizonyos típusú értesítéseket kapjunk, vagy hogy csak bizonyos időszakokban legyenek aktívak.

6. Frissítsük a szoftvert és az alkalmazásokat

A szoftverfrissítések gyakran tartalmaznak akkumulátor-optimalizálásokat és hibajavításokat, amelyek javíthatják a készülékünk energiahatékonyságát. Ugyanez igaz az alkalmazásokra is – a fejlesztők folyamatosan dolgoznak a hatékonyabb működésen. Ezért mindig érdemes a legfrissebb verziókat használnunk mind az operációs rendszerből, mind az alkalmazásokból.

7. Óvjuk az akkumulátorunkat a szélsőséges hőmérsékletektől

A szélsőséges hőmérsékletek károsíthatják az okostelefonjaink akkumulátorát, és csökkenthetik annak élettartamát. A túl hideg vagy túl meleg környezetben való használat vagy tárolás negatívan befolyásolhatja az akkumulátorunk teljesítményét és kapacitását. Próbáljuk meg a telefont mérsékelt hőmérsékleten tartani, és kerüljük a közvetlen napfényt vagy a nagyon hideg helyeket.

8. Optimalizáljuk a töltési szokásainkat

A modern okostelefonok lítium-ion akkumulátorral rendelkeznek, amelyekre nem feltétlenül igazak a régi akkumulátorokra vonatkozó szabályok (pl. teljesen lemeríteni, majd teljesen feltölteni). A szakértők szerint az ideális töltési tartomány a 20% és 80% között van számunkra. Bár nem kell görcsösen ragaszkodnunk ehhez a tartományhoz, érdemes elkerülnünk a gyakori teljes lemerítést és a 100%-os töltöttséget is, ha nem feltétlenül szükséges. Sok telefon rendelkezik olyan funkciókkal, amelyek optimalizálják a töltést, például éjszakai töltés móddal, amely lassabban tölti fel a telefont éjszaka, hogy kímélje az akkumulátorunkat.

9. Használjuk az energiatakarékos módokat

A legtöbb okostelefon rendelkezik beépített energiatakarékos módokkal, amelyek különböző funkciók korlátozásával (pl. háttérben futó alkalmazások, animációk, fényerő, processzor sebessége) próbálják meghosszabbítani az akkumulátorunk élettartamát. Ha tudjuk, hogy hosszabb ideig nem lesz lehetőségünk tölteni a telefont, érdemes bekapcsolnunk ezeket a módokat. Vannak olyan fejlettebb energiatakarékos módok is, amelyek még jobban korlátozzák a funkciókat, de cserébe sokkal hosszabb készenléti időt biztosítanak számunkra.

10. Figyeljünk az akkumulátorunk állapotára és a problémás alkalmazásokra

Az okostelefonjaink beállításaiban általában megtalálható egy rész, ahol ellenőrizhetjük az akkumulátorunk állapotát és a legutóbbi akkumulátorhasználatot. Ez segíthet azonosítanunk azokat az alkalmazásokat, amelyek a legtöbb energiát fogyasztják. Ha egy adott alkalmazás indokolatlanul sok akkumulátort használ, érdemes lehet korlátoznunk a háttérben való működését, ritkábban használnunk, vagy akár törölnünk is, ha nem feltétlenül szükséges számunkra. Ha az akkumulátorunk állapota jelentősen leromlott (pl. gyorsan merül, hirtelen lekapcsol), akkor eljöhet az ideje az akkumulátor cseréjének.

Összegzés

Okostelefonunk akkumulátorának élettartama jelentősen befolyásolja a készülék használhatóságát számunkra. A fenti 10 tipp betartásával azonban jelentősen optimalizálhatjuk az akkumulátorunk működését, és hosszabb ideig élvezhetjük telefonunk nyújtotta előnyöket anélkül, hogy folyamatosan a töltő után kellene kutatnunk. A kis változtatások is nagy különbséget jelenthetnek a mindennapi használat során, így érdemes beépítenünk ezeket a tanácsokat a napi rutinunkba.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

Végül pedig íme egy videó, ami megmutatja, miért ne hagyjuk őrizetlenül a töltőre csatlakoztatva az akkumulátoros készülékeinket. Ez itt épp egy laptop, ami az irodában magára hagyva úgy döntött, hogy elege van a munkából és inkább felrobban:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!