Az elmúlt hetekben egyre több magyar telefonszám tulajdonosa számolt be arról, hogy ismeretlen, külföldi telefonszámokról keresik, majd a hívás azonnal megszakad. Ez az úgynevezett Wangiri csalás egyik jellemző módszere, amely ismét terjedni látszik, és komoly anyagi károkat okozhat azoknak, akik visszahívják ezeket a számokat. Korábban kínai nyelvű hívásokkal próbálkoztak Magyarországon is a csalók, azt mi is megírtuk, most viszont még csak bele sem szólnak a telefonba.
A Wangiri („egy csengés és vége”) csalás egy régóta ismert telefonos átverési módszer, amely főként úgy működik, hogy a csalók egy külföldi számról hívják fel a gyanútlan áldozatokat, majd a hívást azonnal bontják. A hívott fél kíváncsiságból vagy udvariasságból visszahívja a számot, nem sejtve, hogy ezzel jelentős költségekbe veri magát. Ezek a visszahívások gyakran emelt díjas vonalakra irányulnak, így a hívás akár több ezer forintba is kerülhet percek alatt.
A Wangiri csalás egyik legnagyobb veszélye, hogy a hívott személy nem is sejti, hogy egy drága szolgáltatásra csatlakozott. Az ilyen hívások célja nem az, hogy beszélgetést kezdeményezzenek, hanem hogy az áldozat a lehető leghosszabb ideig vonalban maradjon. Gyakran automata üzenetek, háttérzajok vagy olyan trükkök késleltetik a hívás befejezését, amelyek miatt a visszahívó fél nem azonnal teszi le a telefont.
A mostani hullám során elsősorban +44-es, vagyis az Egyesült Királysághoz tartozó telefonszámokról érkeznek a hívások. Ez sokakat megtéveszt, hiszen előfordulhat, hogy valaki valóban vár egy hívást egy angol számról – például egy külföldön élő ismerőstől vagy egy hivatalos intézménytől. Fontos azonban tudni, hogy a csalók bármilyen előhívót használhatnak, és időről időre változtatják a módszereiket.
Korábban Afrikából, Kelet-Ázsiából és más, kevésbé ismert országokból érkeztek Wangiri típusú hívások, de most egy megbízhatóbbnak tűnő országból, az Egyesült Királyságból érkező számokat alkalmaznak. Ez azonban ne tévesszen meg senkit: ha ismeretlen külföldi számról érkezik hívás, amely gyorsan megszakad, a legjobb, ha figyelmen kívül hagyjuk.
Mivel a Wangiri csalás telefonos visszaélések egyik klasszikus formája, érdemes néhány alapvető óvintézkedést tenni:
Ha valaki véletlenül visszahívott egy ilyen gyanús számot, érdemes minél hamarabb megszakítani a hívást. Ha mégis nagyobb összeget vontak le a telefonszámláról, érdemes kapcsolatba lépni a szolgáltatóval és jelezni az esetet. Bár a pénz visszaszerzése nem mindig lehetséges, egyes esetekben a szolgáltatók segíthetnek a blokkolásban vagy tanácsot adhatnak a további lépésekről.
A Wangiri csalás egy régi, de folyamatosan megújuló átverési módszer, amelynek célja az emberek kíváncsiságának és figyelmetlenségének kihasználása. Az új hullámban a csalók +44-es angol előhívójú számokat használnak, de ez ne tévesszen meg senkit! A legjobb védekezés az, ha nem hívjuk vissza az ismeretlen külföldi számokat, és figyelmeztetjük környezetünket is erre a veszélyre. A tudatosság és az óvatosság a legjobb eszköz a csalók ellen.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!