A modern fogyasztói társadalom egyik jellemzője, hogy sokkal több tárggyal rendelkezünk, mint amennyire valójában szükségünk lenne. Az évek során gyűlnek a ruhák, ajándéktárgyak, könyvek, kütyük, és különféle „majd egyszer még jól jöhet” holmik, amelyek végül ellepik a lakásunkat, zsúfoltságot és káoszt teremtve. A tárgyak felhalmozása nemcsak a fizikai tér kihasználását nehezíti meg, hanem mentálisan is megterhelő lehet. Szerencsére többféle módon is kezelhetjük ezt a problémát: szervezettebbé válhatunk, pénzt kereshetünk a felesleges tárgyakkal, vagy akár jót is tehetünk adományozással.
Sosem lehet tudni, hogy azok a felesleges tárgyak, amikre nekünk nincs szükségünk, nem kellenek-e másoknak.
Miért halmozunk fel ennyi tárgyat?
Mielőtt nekiállnánk a lomtalanításnak, érdemes megérteni, hogy miért is gyűjtünk össze ennyi felesleges dolgot:
Érzelmi kötődés – Egy régi ajándék, családi örökség vagy akár egy képeslap is érzelmi jelentőséggel bírhat, ami miatt nehéz megválni tőle.
„Egyszer még jól jöhet” szemlélet – Sokunk fejében ott motoszkál a gondolat, hogy a régi elektronikai eszköz, egy kopott bőrönd vagy egy elavult konyhai eszköz egyszer még hasznos lehet.
Túlzott vásárlás és impulzusvásárlás – A kedvezmények, leárazások és marketingfogások gyakran arra ösztönöznek minket, hogy olyan dolgokat is megvegyünk, amikre valójában nincs szükségünk.
Társadalmi elvárások – Gyakran érzünk nyomást arra, hogy birtokoljunk bizonyos tárgyakat, hogy megfeleljünk a környezetünk vagy a közösségi média által sugallt normáknak.
Hogyan szabaduljunk meg a felesleges tárgyaktól?
Ha szeretnénk rendezettebbé és élhetőbbé tenni otthonunkat, az alábbi lépések segíthetnek:
1. Kezdjük a szelektálást szisztematikusan
A KonMari-módszer alkalmazása – Marie Kondo híres módszere szerint érdemes minden egyes tárgyról megkérdezni magunktól: „Örömet okoz nekem?” Ha nem, akkor ideje megválni tőle.
A 90/90 szabály – Ha egy tárgyat az elmúlt 90 napban nem használtunk, és valószínűleg a következő 90 napban sem fogjuk, akkor nem érdemes megtartani.
Egy helyiséget vagy kategóriát egyszerre – Ne próbáljuk meg egyszerre az egész lakást kitakarítani, haladjunk helyiségenként vagy tárgytípusonként (pl. ruhák, könyvek, konyhai eszközök).
2. Pénzt kereshetünk a felesleges holmikkal
A felesleges tárgyakat nem feltétlenül kell kidobnunk, hiszen sokuknak lehet piaci értéke. Az online piacterek és bolhapiacok kiváló lehetőséget biztosítanak arra, hogy pénzt csináljunk a megunt dolgainkból.
Használtcikk-kereskedés – Az olyan platformok, mint a Vatera, Jófogás, Facebook Marketplace vagy eBay, lehetőséget adnak arra, hogy eladjuk a feleslegessé vált tárgyainkat.
Ruházati adás-vétel – Ha ruháinktól szeretnénk megszabadulni, próbáljuk ki a Vinted vagy a H&M ruhavisszaváltási programját.
Elektronikai eszközök értékesítése – A régi telefonokat, laptopokat és egyéb eszközöket akár szaküzletekben is leadhatjuk vagy online eladhatjuk.
3. Adományozás és újrahasznosítás – Jót is tehetünk vele
Ha nem akarunk vagy nem tudunk pénzt keresni a tárgyainkkal, még mindig megvan a lehetőségünk arra, hogy másoknak segítsünk velük.
Cseriti boltok és adományközpontok – Számos jótékonysági szervezet (pl. Máltai Szeretetszolgálat, Vöröskereszt) szívesen fogad ruhákat, játékokat és háztartási eszközöket.
Könyvek és tanszerek adományozása – Iskolák, könyvtárak és nonprofit szervezetek örömmel fogadják a jó állapotú könyveket és tanszereket.
Bútorok és nagyobb tárgyak felajánlása – Ha bútorokat vagy nagyobb tárgyakat szeretnénk elajándékozni, érdemes körülnézni helyi Facebook-csoportokban vagy adományboltokban.
Hogyan tartsuk fenn a rendet hosszú távon?
Miután sikeresen megszabadultunk a felesleges tárgyaktól, érdemes odafigyelni arra, hogy ne essünk vissza a régi szokásokba. A tudatos vásárlás kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne halmozzunk fel újra olyan dolgokat, amelyekre valójában nincs szükségünk. Érdemes mindig átgondolni, hogy egy adott tárgy valóban szükséges-e, vagy csupán egy impulzus hatására vásárolnánk meg. A minimalizmus szemlélete segíthet abban, hogy kevesebb, de jobb minőségű dolgot birtokoljunk, amelyek hosszú távon is kiszolgálnak minket. A rendszeres selejtezés és a hatékony tárolási megoldások szintén hozzájárulhatnak ahhoz, hogy otthonunk rendezettebb maradjon, és ne kerüljünk újra a felhalmozás csapdájába.
A felesleges tárgyak elengedése nemcsak fizikai térfelszabadítással jár, hanem mentálisan is felszabadító hatással lehet, hiszen egy tiszta és átlátható környezet pozitív hatással van a közérzetünkre és a mindennapi életünkre is.
Legyen szó egy megható születésnapi üdvözlőkártyáról, egy régi ajándékról vagy egy használaton kívüli tárgyról, mindig gondoljuk át: valóban szükségünk van rá, vagy ideje továbblépnünk?
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!