Így csökkenthetjük az elektronikai hulladékunkat

Vágólapra másolva!
Ráadásul a környezetet is védenénk vele. Az elektronikai hulladék mennyisége pedig szépen lecsökkenne.
Vágólapra másolva!

Sokak számára sokkoló adatokat osztott meg az IDC piackutató cég európai kirendeltségének egyik vezetője. Francisco Jeronimo szerint 2022-ben 62 millió tonna elektronikai hulladékot generált az emberiség, egy főre levetítve átlagosan 11,2 kiló e-hulladékot sikerült termelnünk.

gyerek gyermek mobilozás fotózás fényképezés A mobiltelefonból túl hamar lesz elektronikai hulladék.
A mobiltelefonból túl hamar lesz elektronikai hulladék. Fotó: Andrey K / Unsplash

A kutatások egyértelmű eredménye szerint a borzasztó környezetterheléssel járó állapot csak akkor fog érdemben javulni, mikor a kormányok és a gyártók hatékonyabb javítási és újrahasznosítási praktikákat léptetnek életbe. A fogyasztók jelenleg keveset tehetnek, túlmutat az egyéneken a probléma kezelése, de azért mindenki megteheti a maga szintjén, amit csak tud és nem csak az elektronikai hulladék szabályszerű leadásával veheti ki a részét a helyzet javításában.

Körkörösséggel az elektronikai hulladék ellen

Minden embernek vannak szuperképességei, amelyekkel hatalmában áll közbeavatkozni: egyrészt használhatja az abszolút végsőkig a meglévő elektronikai termékeket, másrészt pedig ha elkerülhetetlen a csere, akkor vehet használt és felújított termékeket.

A körkörösség a megoldás. El kell döntenünk, hogy folytatjuk-e a vadiúj eszközök vásárlását, vagy megteszünk mindent a meglévő eszközök életciklusának a kitolásában, és jobb döntéseket hozunk az újak vásárlásakor!

A kutatások szerint ha sikerülne minden megvásárolt elektronikai termék életciklusát 12 hónappal meghosszabbítani, az olyan pozitív környezeti hatással járna, mintha eltűnne az utakról 2 millió autó. Ez persze nem csak rajtunk múlik, hiszen rengeteg elektronikai készülék szinte teljes mértékben javíthatatlanra lett tervezve például a végletekig kitolt miniatürizálásnak köszönhetően. De az okostelefonok és a laptopok például egy olyan részét kéviselik az elektromos használati tárgyainknak, amelyeket többnyire jóval az életciklusuk lejárta előtt lecserélünk. Van, hogy azért, mert már nem elég gyorsak, de olyan is van, hogy csak azért, mert megjelent az újabb, ami szinte semmivel nem tud többet, mint a korábbi darab, egyszerűen csak vágyunk rá.

Ha ezen a visekedésmintán változtatni tudnánk, már az is nagy segítség lenne a környezetünknek, a pénztárcánkról nem is beszélve.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!