A félelem a repüléstől, vagyis az aviatofóbia milliókat érint világszerte – legyen szó ritkán utazókról vagy akár olyanokról, akik üzleti útra indulnak hetente. A zárt tér, a magasság, a turbulencia vagy az irányítás elvesztésének érzése gyakori kiváltó okai a szorongásnak. Jó hír viszont, hogy az utóbbi években több légitársaság is felismerte ezt a problémát, és egyre többféle módon igyekszik konkrét, személyre szabott támogatást nyújtani a félő utasoknak – már az utazás előtti időszaktól kezdve egészen a fedélzeten eltöltött percekig.
Bár a statisztikák szerint a repülés továbbra is az egyik legbiztonságosabb közlekedési mód, az emberek egy része ezt nem így érzi. Egyes becslések szerint a felnőttek akár 25-30%-a érez kisebb-nagyobb fokú félelmet a repüléssel kapcsolatban. A legtöbben nem is a balesetektől félnek, hanem a kontrollvesztés érzésétől, a testükre ható ismeretlen fizikai ingerektől, vagy éppen a zárt tértől (klausztofóbia).
A szorongás gyakran fizikai tünetekkel is jár: izzadás, szapora szívverés, gyomorgörcs, akár pánikroham is kialakulhat a felszállás előtt vagy közben. Ezekre reagálva több légitársaság is speciális programokat dolgozott ki, amelyek célja a félelmek oldása és a repülési élmény javítása.
A félelem enyhítésének lehetőségei három nagy csoportra oszthatók:
Lássuk, mely légitársaságok járnak az élen ezen a téren, és pontosan mit is kínálnak az utasoknak.
A német Lufthansa már több mint 30 éve kínál strukturált „Fear of Flying” (repülésfélelem elleni) tréninget, amelyet pszichológusok és pilóták vezetnek. A program egy teljes hétvégés tanfolyamból áll, amelynek során a résztvevők megtanulják:
A kurzus végén egy rövid repülésre is sor kerül, ahol a résztvevők élesben gyakorolhatják a tanult stresszkezelési technikákat. A Lufthansa ezzel a programmal eddig több ezer utasnak segített már abban, hogy újra – vagy akár először – felszálljanak egy repülőgépre.
A British Airways szintén hosszú múltra visszatekintő programmal támogatja a félős utasokat. A „Flying with Confidence” kurzus több szinten is elérhető:
A programok során nemcsak a repülés fizikai és technikai részleteivel ismerkedhetnek meg az utasok, hanem konkrét relaxációs technikákat is tanulnak, és pszichológus támogatását is igénybe vehetik. A résztvevők egyes kurzusokon szimulátorban is kipróbálhatják a pilótafülke működését, ami sokat segít a kontrollérzet visszanyerésében.
Az easyJet több európai országban kínálja „Fearless Flyer” programját, amely online tananyagokkal és élő tréningekkel is elérhető. A program különlegessége, hogy a résztvevők:
Az easyJet programja az egyik legmegfizethetőbb a piacon, és kifejezetten azoknak ajánlott, akik rövid távú utakon szeretnék leküzdeni félelmeiket.
Bár az Emirates nem kínál hivatalos workshopot, a fedélzeti rendszerében megtalálható egy speciális relaxációs alkalmazás, amely légzéstechnikák, megnyugtató zenék és meditációs gyakorlatok segítségével segít oldani a stresszt.
Az Emirates személyzete külön képzést kap arra, hogyan ismerjék fel és kezeljék a szorongó utasokat, valamint külön figyelmet fordítanak arra, hogy az ilyen utasokat csendesebb, nyugodtabb üléssorba helyezzék, ha van rá lehetőség.
Az ausztrál Qantas légitársaság korábban kísérleti programokat indított a repüléstől való félelem enyhítésére. Az egyik ilyen innovatív megközelítés a virtuális valóság (VR) használata, amely során az utasok szimulált repülési élményben vehettek részt, miközben pszichológiai támogatást is kaptak.
Egyes Qantas-partnerek hipnózist is kínálnak a szorongás csökkentésére – ez azonban még nem vált hivatalos szolgáltatássá a légitársaságnál, de mutatja, hogy a téma mennyire fontos a cég számára.
A holland KLM lehetőséget ad arra, hogy személyes konzultációt kérjenek az utasok az indulás előtt. Ez egy rövid, online vagy telefonos beszélgetés, amely során a légitársaság munkatársa:
Emellett a KLM fedélzeti magazinjaiban és alkalmazásaiban is találhatóak relaxációs anyagok, amelyeket a szorongó utasok hasznosnak találhatnak.
Bár a légitársaságok programjai hatékonyak, van néhány olyan tipp, amelyet bárki alkalmazhat önállóan is:
A repüléstől való félelem valós és gyakori jelenség, de szerencsére már nem kell egyedül küzdeni vele. A légitársaságok felismerik a problémát, és egyre komplexebb, emberközpontú megoldásokat kínálnak, amelyek valódi segítséget nyújtanak – legyen szó előkészítő tréningről, a fedélzeten elérhető nyugtató alkalmazásokról vagy egyszerű, odafigyelő emberi támogatásról.
Aki eddig a félelem miatt halogatta a repülést, most új lehetőségeket kap ahhoz, hogy biztonságban és nyugalomban élje át az utazás élményét – akár egy rövid hétvégi útról, akár egy régóta tervezett nyaralásról van szó.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!