Huszonöt éves a személyi számítógép

Vágólapra másolva!
A világ első személyi számítógépét, az IBM PC 5150-est éppen 25 éve mutatta be az IBM: az akkori masina kevesebb mint 5 megahertzen működött, s még a floppy meghajtót is extraként lehetett megvenni hozzá.
Vágólapra másolva!

Nehéz elhinni, hogy negyed század - hatalmas idő az informatika történetében - telt el az első PC piacra dobása óta. Bár otthonokba szánt komputerek már korábban is léteztek, a világ első személyi számítógépét, az IBM Personal Computert 1981. augusztus 12-én mutatta be az amerikai gyártó egy New York-i hotelben tartott sajtótájékoztatóján.

Az IBM 5150 néven is ismert masina mintegy 11,3 kg tömegű és 15 cm magas volt és egy 4,77 megahertzen - azaz egy mai PC-nél mintegy hatszázszor lassabban - üzemelő Intel 8088 processzor működött benne A konfigurációhoz egy 83 gombos billentyűzet járt. Premierjekor ez volt a cég legkisebb méretű és legolcsóbb számítógépe, amely később iparági szabvánnyá vált.

A személyi számítógép alapkiépítésben mintegy 1500 dollárba került (ez mai áron több mint 700 ezer forintos összeget jelent), és a DOS 1.0 operációs rendszert futtatta. Merevlemezt nem, csupán 40 kilobájt csak olvasható, és 16 kilobájt írható-olvasható memóriát tartalmazott, magnókazettán tudta tárolni az adatokat. Egy 256 kilobájt memóriával, négy szín megjelenítésére alkalmas grafikus kártyával és floppy meghajtóval szerelt modell ára már elérhette a 2500 dollárt, míg egy dupla floppy drive-os üzleti modellt mátrixnyomtatóval már 4500 dolláros áron kínáltak.

Forrás: Lenovo
Az első IBM PC 1981-ből

Bár kezdetben az IBM PC-t csak az Egyesült Államokban lehetett megvenni, 1983-ban a cég világszerte árusítani kezdte a masinát - a kelet-európai országokba azonban a modern számítógépek az ekkor még létező COCOM-lista miatt nehézkesen jutottak el. Az első PC 1981-es premierjét követően 2002-ig egymilliárd személyi számítógép talált gazdára világszerte, a kétmilliárdos álomhatárt pedig valamikor a jövő év folyamán fogják átlépni a gyártók.