Egy kényelmes Skype-telefon otthonra

Vágólapra másolva!
A Philips legújabb, vezeték nélküli telefonkészüléke egyszerre kezeli a hagyományos vezetékes vonalat és a Skype-ot - ráadásul számítógép sem szükséges használatához. Kipróbáltuk, és nem értjük, hogy ez a kézenfekvő ötlet miért nem jutott eddig eszébe másnak.
Vágólapra másolva!

A Skype jó, hiszen az ember ingyen beszélhet rajta az ismerőseivel - már ha a szoftver az ő számítógépükre is telepítve van. Még a fizetős Skype is jó, mert a hagyományos szolgáltatók tarifáinál olcsóbban lehet vele telefonálni - már ha az ember hajlandó előre megváltani a beszélgetések díját, euróban. A Skype használata viszont, lássuk be, jóval kényelmetlenebb, mint a hagyományos telefoné: nem elég ugyanis felvenni a kagylót és tárcsázni rajta, hanem be kell kapcsolni a PC-t, vagy, ha folyamatosan elérhetők szeretnénk lenni, akkor járatni kell, és arra is oda kell figyelni, hogy a telefonszoftver is fusson rajta. Nos, ezen a kényelmetlenségen segít a Philips egyik új otthoni telefonkészüléke.

Felejtse el kicsit a PC-t

A nem túl fantáziadúsan VOIP841-es névre keresztelt modell egy Skype-telefonnal kombinált otthoni vezeték nélküli készülék, amelynek legfontosabb újítása, hogy a számítógép bekapcsolása nélkül lehet vele az interneten beszélgetni. Hogy hogyan? A dolog roppant egyszerű: a készülékbe mind a hagyományos telefonzsinórt, mind az ADSL kábelét be lehet dugni, és innen kezdve maga kezeli mind a vonalas, mind az internetes hívásokat. A szükséges beállításokat a telefon menüjén keresztül lehet elvégezni: a készülékbe itt kell bepötyögni a neteléréshez szükséges felhasználói nevet, jelszót, valamint a Skype-fiók adatait.

Hasonló modellek egyre-másra jelennek meg mostanában, és egyszerűbb Skype-telefonokat már mi is kipróbáltunk. A Techbázison korábban tesztelt modellek azonban inkább csak egy, a tárcsázást, hívásfogadást is megkönnyítő, "okosított" fülhallgatóval értek fel. Ezek az USB-s modellek kényelmesebbé tették ugyan a netes beszélgetést, de valódi telefonra csak a formájukban hasonlítottak, és PC nélkül nem is lehetett használni őket. A számítógép nélküli Skype-oláshoz a másik lehetőség egy wifis mobil vagy PDA használata, ezek azonban leginkább házon kívül jöhetnek jól, ha az ember talál hotspotot. A Philips modellje ezzel szemben a legkényelmesebb otthoni megoldást biztosítja a netes telefonszoftver használatához, és mindeddig ez az egyetlen olyan vezeték nélküli modell, amely kiváltja a számítógépet is.

Skype a dohányzóasztalon

Forrás: [origo]
Skype-menü a kijelzőn

Az eszköz két fő alkatrészből áll: az Ethernet- és telefonkábelt a vezeték nélküli bázisállomásként szolgáló fekete dobozkába kell bedugni, a kézi egységhez pedig egy asztali bölcső tartozik, amely egyben töltőként is szolgál az egyébként cserélhető akkumulátorokkal ellátott telefonhoz. Mindkét asztali alkatrész számára fel kell szabadítani egy-egy konnektort, vagyis a telefon áramszünet esetén nem lesz használható, és a routeren is biztosítani kell számára egy szabad csatlakozót - a VOIP841-es viszont így is sokkal kényelmesebb elérést biztosít a Skype-fiókhoz, mint bármely más hasonló kiegészítő, amivel eddig találkoztunk.

A készlet összeállítása és bekapcsolása után a bázisdoboz tetején lévő gombbal lehet tesztelni, hogy él-e a kapcsolat a telefonkagylóval, amelyből többet is lehet csatlakoztatni egy egységre. A modell nem wifin vagy Bluetoothon, hanem DECT szabványú vezeték nélküli kapcsolaton keresztül köti össze a kettőt, amiről csak annyit érdemes megjegyezni, hogy kimondottan ilyen megoldásokra alakították ki, és energiatakarékos is. Ha a kézi egység akkumulátorai fel vannak töltve, akkor azonnal életre kel, és be lehet rajta pötyögni a szükséges netes, illetve Skype-os beállításokat. A kagyló kicsit bumfordi, egyszerű alakú darab, de nagyon jó fogást biztosít. Külsőre is olyan, mint maga a Skype: valahol félúton egy high-tech informatikai eszköz és egy hétköznapi használati tárgy között.

Forrás: [origo]
Most csak a net van csatlakoztatva

A beállítások után a készülék olyan, mintha a házon belül lenne egy hordozható Skype-unk. A készülék kijelzője nem valami nagy, de színes, és egy könnyen átlátható, egyszerű menüt szerkesztettek hozzá, amely minden fontosabb funkciót elérhetővé tesz. Az eszközön beállíthatjuk aktuális státuszunkat - elérhető/nem elérhető, stb. -, kilistázza partnereinket, kezelhető rajta keresztül a Skype-os üzenetrögzítő, és akár felhasználói fiókot is lehet rajta keresztül regisztrálni, ha nem rendelkeznénk azzal. Az ismerősöket ugyanúgy lehet keresni vagy felvenni a telefonkönyvbe, mintha csak a számítógépes klienssel dolgoznánk.

Függőknek különösen ajánlott

A hagyományos telefonhálózatokba irányuló hívásoknál választhatunk, hogy a telefonvonalat vagy a Skype fizetős szolgáltatását szeretnénk használni. Ez utóbbi az egyetlen, ami miatt szükségünk lehet a számítógépre, a készülékről ugyanis csak fogyasztani lehet a SkypeOut-egyenlegen lévő pénzt, feltölteni nem. Annak viszont, aki csak az ingyenes csevegő funkciót szeretné használni, és sok Skype-os ismerőssel rendelkezik, a modell teljes egészében leveszi a válláról a számítógéppel való vesződés terhét. Ha van áram és van internet is, akkor a VOIP841-es használata közben már alig vehető észre, hogy az ember Skype-ol, nem pedig hagyományos módon telefonál.

Forrás: [origo]
Fekete doboz

Az egyetlen különbséget a változó hangminőség jelenti, ami a netes telefonszolgáltatás sajátja: néha a beszélgetés hangja tompább vagy zajosabb, mint ahogy azt a hagyományos vonalon megszokhattunk, de ez már nem a készülék miatt van. A Philips olyan jó kombinációt alkotott meg ezzel a modellel, hogy nem lennénk meglepve, ha hamarosan mások is követnék - sőt, adja magát a kérdés, hogy miért nem volt még eddig ilyen? A magunk részéről szívesen tovább is gondolnánk a modell funkcionalitását: nem lenne rossz, ha más VoIP-szoftverrel is használható lenne, bár érthető, hogy csak a világ legnépszerűbb telefonszoftveréhez éri meg ilyen céleszközt gyártani. A telefon abban is univerzális, hogy a világ szinte összes telefon-aljzatához található a dobozában csatlakozófej - ilyen egzotikus gyűjteményt még egyetlen más készülék mellett sem láttunk.

A VOIP841-es nagyon új modell: a gyártó tavaly augusztusban mutatta be, és március 8-tól árulják majd Európában. Magyarországon egyelőre sajnos hozzák forgalomba, így aki szeretne hozzájutni, és nem zavarja, hogy a menüje nem tud magyarul, az csak a Lajtától nyugatra szerezheti be. A készülék ajánlott kiskereskedelmi ára 179 euró, ami azt jelenti, hogy körülbelül 45 ezer forintnak megfelelő összeget kell majd leszurkolni érte. Ennyi pénzért persze sokat lehet telefonálni is, de aki inkább Skype-on lóg , és szereti a kényelmet, annak mindenképpen csak ajánlani tudjuk a szép és praktikus kis készüléket - és persze reméljük, hogy új kategóriát teremt a piacon, így jönnek majd olcsóbb változatai is.