Fájlcserélő netkalózt füleltek le Miskolcon

Vágólapra másolva!
Újabb internetes kalózt füleltek le a miskolci rendőrség munkatársai márciusban. A letartóztatott személy fájlcserélő hálózaton keresztül illegálisan tett elérhetővé filmeket, zenefájlokat és szoftvereket mások számára.
Vágólapra másolva!

A rendőrség munkatársai az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány (ASVA) kezdeményezésére tartottak házkutatást egy miskolci személy otthonában márciusban. Az akció során lefoglaltak 1119 darab illegálisan másolt CD- és DVD-lemezt, valamint egy számítógépet, melyről fájlcserélő rendszerek segítségével az elkövető hozzáférhetővé tett filmeket, zenéket és szoftvereket más felhasználók számára. Az interneten keresztül megosztott tartalmakat egyébként a személy maga is fájlcserélő rendszerekről szerezte be - olvasható az ASVA közleményében.

Az ügyben a szakértői vizsgálat megállapította, hogy az elkövető legalább 336 sértettnek mintegy 43 és fél millió forint vagyoni hátrányt okozott. Az elkövető legsúlyosabb esetben akár 3 évig terjedő szabadságvesztéssel, enyhébb esetben akár 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy komolyabb pénzbüntetéssel büntethető.

Március végén a Miskolci Rendőrkapitányság munkatársai leleplezték az egyik legismertebb, a DC++ fájlcserélő megoldást használó kalózszoftver- és filmközpontját, amelynek száz fő feletti felhasználói tábora több terabájtnyi illegális tartalmat osztott meg egymással. Ezt megelőzően a budapesti rendőrség akciója nyomán megbénult Magyarország egyik legnagyobb rendszere, a Mátrix-hub.

Jogaikat védenék a hazai fájlcserélők

Április elején a szerzői jogvédő szervezetek mintájára a fájlcserélő hálózatok használók jogainak védelmére MACI néven - egyelőre nem hivatalosan bejegyzett -civil szervezetet hozott létre hazai internetezők egy köre, melyhez több mint száz támogató csatlakozott. Tagjai nem az illegális online tevékenységet pártolják, céljuk az, hogy a sokszor ellentmondásos nyilatkozatok és a szerteágazó jogi szabályozás közepette egyértelmű és közérthető iránymutatást adjanak az internetezőknek, hogy a multimédiás fájlok használata során mihez van joguk s mihez nincs.