Hogyan válasszunk internetszolgáltatást?

Vágólapra másolva!
Megannyi helyen kínálnak internet-hozzáférést, de pontosan mit adnak az egyes szolgáltatók, mit tudnak a különféle technológiák? Kinek mire van szüksége? Ezekre a kérdésekre igyekszik válaszolni a PC World cikke.
Vágólapra másolva!

Évről évre változik a helyzet az internetszolgáltatások piacán, amint egyre újabb technológiák állnak az iparág szolgálatába. Tíz éve még örültünk, ha működött a telefonvonalunkon a modemes összeköttetés, mára viszont a legtöbb területen elérhető a széles sávú internet, főleg ADSL formájában. Nagyobb városokban egyazon területen emellett még hozzáférhető valamilyen kábeltévé-hálózatra épülő megoldás, szinte országosan elérhető a mobilinternet, és a szerencsésebbek üvegszálas adatátvitelen alapuló, nagy sebességű összeköttetésre is előfizethetnek.

Mindenképpen megkönnyíti a választást a kényszerhelyzet - ha lakóhelyünkön csak ADSL vagy csak kábeles internet érhető el, akkor nem nyomaszt a választás szabadsága. Az ADSL már régen kinőtte gyermekbetegségeit, és a legtöbb területen igen megbízhatóan működik. Hátránya, hogy szükség van hozzá egy helyi telefonvonalra, ezzel mintegy plusz négyezer forintos havi kiadásra kell számítanunk. Kivétel persze a meztelen ADSL, azaz az olyan ADSL-internetszolgáltatás, amelyhez szükséges ugyan telefonvonal, de ezen nem kell, hogy telefon-előfizetés is működjön. Ha úgy éreznénk, hogy azért a biztonság kedvéért nincs ellenünkre a telefonvonal megtartása, akkor igen kedvezményes akciós csomagok közül választhatunk. Minden szolgáltatónál jobb árat kapunk, ha együtt rendelünk telefon-, internet-, illetve televízió-előfizetést, a kedvezmény mértéke akár 20-30 százalék is lehet. Kijelenthetjük, hogy annak kedveznek a jelenlegi akciók, akik mindent szeretnének egyszerre, amit csak az adott vezetéken, illetve közegen szolgáltatni lehet, általában komoly hátrányt szenved azonban az, aki csak internetet szeretne, pláne, ha még hűségidőt sem akar.

Nincs megkötve a kezünk, hogy melyik vezetékes technológiát válasszuk, ha pusztán netezni szeretnénk. Mind az ADSL, mind a kábeltévés vagy más kábeles rendszerek bőségesen kiszolgálják a mindennapi internethasználat során felmerülő igényeket. Mindenképpen ajánlott letöltési korlát nélküli (korlátlan) csomagot választani, mert a mai Flash reklámokkal teletűzdelt, videós oldalak látogatásával egykettőre egy gigabájtnál tarthatunk (egy népszerű portálcímlap mérete 2 megabájt körül van, azaz ötszáz ilyen oldal letöltésével elérjük a forgalmi korlátot), holott mi csak híreket, cikkeket olvastunk. Akár egy 1 megabites sávszélességű összeköttetés is megteszi az alapfeladatokhoz, 5 megabiten viszont már igen kényelmesen nézhetünk nagy felbontású YouTube-videókat is.

Ha többre vágyunk a böngészésnél, akkor meg kell fontolnunk, milyen technológiába ruházunk be. Az ADSL-technológia és sok kábelnetes megoldás is szélsőségesen kedvez a letöltésnek, a feltöltés kárára. Ez böngészéskor előnyös, ha viszont feltölteni is szeretnénk, állománycserélőt használunk, vagy sok fotót töltünk fel a közösségi oldalakra, akkor viszont komoly korlátokba ütközünk: 5 megabites letöltés mellett csak legfeljebb 0,5 megabit feltöltést kapunk (ebből sokszor csak 192 kbps a garantált). Ha ez kevés számunkra, akkor feltétlenül ellenőrizzük az ajánlatban a garantált (és nem a névleges vagy maximális) felfelé irányuló sávszélességet - ugyanakkor arra azért számíthatunk, hogy a feltöltési sebesség többnyire közelebb van a maximálisan elérhetőhöz, mint a garantálthoz. A modern optikai kapcsolaton alapuló szolgáltatások viszont sokszor jobb feltöltési aránnyal és eleve egy nagyságrenddel nagyobb teljesítménnyel, valamint magasabb garantált sávszélességgel dolgoznak nem túl magas áron, így ahol elérhető, ott ma mindenképpen érdemes ezt választani.

Vannak esetek, mikor akár a 8 megabit is kevésnek bizonyulhat. Amennyiben komoly letöltési igényeink vannak, illetve szeretnénk IPTV-szolgáltatást igénybe venni, akkor valamelyest meg van kötve a kezünk. Olyan területen élvezhetjük csak az IP-alapú tévézés előnyeit, ahol ennek sávszélesség-igényét képes kiszolgálni az összeköttetés. Ez tipikusan egy ADSL2+ vagy optikai adatkapcsolatot takar, de ezt sokszor a csomagok ismertetőjében sem részletezik. Mindig tájékozódjunk a helyi elérhetőség felől pontos cím szerint.

A legtöbb esetben választhatunk mobilinternetet is, aminek előnye, hogy a felhasználás nem helyhez kötött, és egy noteszgéppel szinte bárhol netezhetünk. A szabadságnak azonban ára van, a HSDPA-technológiára épülő mobilnet-előfizetés sokkal drágább, mint egy, a gyakorlatban azonos sebességgel dolgozó ADSL vagy kábeles net. Nagymértékben függ a helyszíntől és a napszaktól, de általában egyelőre igaz, hogy megbízhatóságban és gyorsaságban sem közelíti meg a hagyományos vezetékes technológiákat a mobilnet. Böngészésre vagy akár néhány YouTube-videó megtekintésére megfelelő közeg, de ha stabil, illetve fürge, rövid válaszidejű kapcsolatra van szükség, akkor a szolgáltatás jelenlegi szintjén erre nem ideális. Aki netes akciójátékokkal múlatná idejét, vagy távolról dolgozik a kapcsolat minőségére kényes VPN-rendszereken, az továbbra is kénytelen lesz helyhez kötni magát.

Miután eldöntöttük, milyen megoldás felel meg leginkább az igényeinknek, ideje az árakra is vetni egy pillantást. Cikkünk megírásakor az a különös helyzet állt elő, hogy szinte minden internet-előfizetés egyformán 4000-4500 forint közötti havidíjért érhető el, a kombinált, telefont és esetleg tévét is nyújtó csomagokat pedig a 8000 forintos sávban kínálják a szolgáltatók. A lényeg tehát a részletekben rejlik, a hűségidők, paraméterek megvizsgálása után érdemes meghozni a döntést.

Egri Imre, PCWorld.hu