Vágólapra másolva!
A mobiltelefon mára a hétköznapi élet szerves részévé vált. Legtöbben nem foglalkoznak a telefonok élettani kérdéseivel, a szakemberek egyelőre pedig óvakodnak hosszú távú következtetéseket levonni.
Vágólapra másolva!

A vezeték nélküli kommunikációs eszközök mindennapos használata során új kérdések és aggodalmak merültek fel: vajon a rádiófrekvenciás sugárzás károsítja-e az egészséget, és ha igen, pontosan milyen hatásai vannak az emberei szervezetre? A nemzetközi egészségvédelmi szervezetek és az egyes országok tudományos intézetei hosszú évek óta kutatják a sugárzás humánbiológiai összefüggéseit.

Nem veszélyesek a földi bázisállomások

Korábban a legélesebb viták a jeltovábbító földi bázisállomások antennáival kapcsolatban alakultak ki, mára azonban a szakemberek konszenzusra jutottak abban, hogy a földi állomások - melyek antennáit a földfelszíntől 15-70 méterre helyezik el - közvetlen közelében sem jelenik meg az egészségre káros sugármennyiség.

Egy brit kormányzati megrendelésre végzett vizsgálat szerint az antennák közelében mérhető sugárzás legtöbb esetben az egészségügyi határérték egy ezrelékét sem éri el, még az antennák néhány méteres távolságában sem.

Hasonló az álláspontja az ENSZ egészségügyi világszervezetének. A WHO a bázisállomások lakosságot érintő sugárzását elhanyagolhatónak minősíti, ezzel együtt kijelenti, hogy innen származó egészségkárosodással nem kell számolni. Az állomások sugárzásának mértékét jól illusztráló példa szerint, ha a földi antennától tíz méteres távolságban mért sugárzást tekintjük egységnyinek, ugyanez a sugárzás a mikrohullámú sütőtől 40 centiméterre 4, a mobiltelefontól 1 centiméterre pedig 20 ezer egység. Az antennák - melyek hazai telepítését és üzemeltetését magyar szabvány-előírások szabályozzák - teljesítménye alacsony, maximálisan 20-30 Watt.

A szakemberek a tornyokkal kapcsolatban leginkább a lakossággal történő kommunikáció, illetve az alaptalan félelmek eloszlatásának fontosságát emelik ki. Az antennák telepítésére vonatkozó EU-szabvány jelenleg készül.

A sugárzás és a készülékek

Hasonló, bár nem ennyire kialakult a kép a kézikészülékek élettani hatásaival kapcsolatban. A szakemberek ezzel kapcsolatban leginkább a vizsgálatok progresszív jellegét és a kérdés összetettségét emelik ki, annak hangsúlyozása mellett, hogy a mobiltelefon használóját érő rádiófrekvenciás (RF) sugárzás mértéke jóval magasabb, mint például egy bázisállomás közelében élőé. Thuróczy György, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Intézet munkatársa a jelenleg is folyó vizsgálatokról szólva elmondta, hogy az utóbbi évek munkája egyelőre nem elegendő ahhoz, hogy a mobilhasználat hosszú távú következményeivel kapcsolatos konzekvenciák egyértelműen levonhatók legyenek. Az utóbbi években végzett kutatások viszonylag kis rövid időtartamra - maximum két-három év - és relatíve kis mintára terjedtek ki, reális eredményekhez 10-20 éves vizsgálati időszak szükséges - tette hozzá a kutató.

Nem bizonyított rákkeltő hatás

Az idáig elvégzett kutatásokról szóló jelentések arról számolnak be, hogy a mobilkommunikációban alkalmazott sugárzásnak nincsen rákkeltő hatása és a más eredetű, már kialakult daganatok növekedésére sem hat serkentően. Az utóbbi néhány évben számos kutatóintézet végzett vizsgálatokat, melyek negatív eredménnyel jártak, azonban ki kell emelni azt, hogy ezeknél a méréseknél a kísérleti alanyok - állatokat, illetve nyiroksejteket - viszonylag rövid ideig, maximum 24 hónapig részesültek változóan intenzív besugárzásban.

A laboratóriumi körülmények között végzett vizsgálatokhoz hasonló eredményre jutottak a lakosság nagy tömegein végzett statisztikai elemzések, melyek nem találtak ok-okozati összefüggést a mobiltelefon-használat és a kialakuló betegségek, esetleg a megrövidült élettartam között.

A sugárzás és az agyműködés

Az RF sugárzás a frekvenciával arányos mélységben behatol az emberi szövetbe, ez a mobiltelefonok esetében körülbelül egy centiméter. A sugárzás energiája elnyelődik a testben, ezzel melegedést okozva, a keletkezett hőt a test normál hőszabályozó folyamatai elszállítják

A fej közvetlen közelében használt mobiltelefon rádiófrekvenciás sugárzásának mintegy 40-70 százalékát nyeli el az agy. Az agyműködésre rövid távú gyakorolt hatás vizsgálatának igen erős alapot ad, hogy az agyban magában is elektromos jelek keletkeznek. Az eddig elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy bár fellépnek különféle hatások - például a reakcióidő megváltozása hosszú idejű, intenzív telefonhasználat esetén -, ezek összességében nem befolyásolják az agyműködést. Ezen e téren a legteljesebb kísérletet a Bajorországi Környezetvédelmi Minisztérium megbízásából készült, a három éves tesztperiódus alatt 39 felnőttet vizsgáltak, ám semmiféle elváltozásra nem sikerült bizonyítékot szerezni.

A kutatók a mobiltelefonok élettani hatásaival kapcsolatban nyilatkozva leginkább gyermekek esetében óvatosak. Thuróczy György szerint a fejlődésben levő fiatalkori szervezetre gyakorolt hatás és a több évvel hosszabb expozíciós idő miatt elfogadott az a nézet, hogy a gyermekek telefonhasználatát minimálisra kell korlátozni. A brit és a német kormány kiemelt problémaként kezeli az ügyet, Nagy-Britanniában az idei évben 7 millió fontot különítettek el ilyen jellegű kutatásokra.

További vizsgálatok

A GSM-rendszer vizsgálata mellett a kutatás következő nagy problémaköre a harmadik generációs hálózatok humánbiológiai összefüggései. A közelmúltban startoló 3G-hálózatok élettani hatásait vizsgáló projektek indulásával elkerülhető a GSM terén történő "utánlövés", az elemzések megkésett indítása. Utóbbiak tekintetében meghatározó lehet a WHO jelenleg folyó kutatása, mely első összegzett erdeményei 2003-ra várhatók.

Magyarországon az OSSKI és a Pécsi Tudományegyetem mellett leginkább a Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutató Intézet és a Központi Orvosi Kutatóintézet folytat vizsgálatokat a témában. A kutatások nemzetközi projektek részeinként folynak, erre a célra elkülönített központi támogatás hiányában a területen egyelőre nem indult átfogó nemzeti kutatási program.

Korábban:

Deformációt okoz a mobiltelefon

Nem veszélyesek a földi mobil-antennák

Kérdések a mobilpajzsok hatékonysága körül

Ajánlat:

Independent Expert Group on Mobile Phones