A hatóság szerint a mobiltornyok nem károsak

Vágólapra másolva!
Hazánkban mintegy 8 ezer mobiltelefonos átjátszó-állomás működik, ezek azonban nem bocsátanak ki az emberi szervezetre káros sugárzást - vélik szakemberek. Van, aki szerint azonban ez eddig tudományosan még nem bizonyított.
Vágólapra másolva!

A mobiltelefon-hálózat működését biztosító bázisállomások a tudomány mai állása szerint nem okoznak egészségkárosodást - mondta Dobi Bálint, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium osztályvezetője az országgyűlés környezetvédelmi bizottságának szerdai ülésén Budapesten. Dobi jelezte, hogy jelenleg nincsen olyan környezetvédelmi, illetve egészségügyi hatósági előírás, amely az átjátszótornyok elhelyezését szabályozná. - A magasfeszültségű távvezetékeknél létezik kizárólag olyan szabály, amely tiltja a huzalok alatti területekre az építési engedélyek kiadását - tette hozzá.

Esztó Péter, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium osztályvezető-helyettese kifejtette, hogy építési engedélyt kell kérelmezni ugyanakkor a 4 méternél magasabb mobiltornyokra, de az annál alacsonyabb állomásokra nem. Adatai szerint az országban jelenleg mintegy 8 ezer bázisállomás működik, amelyek többségét a településeken szerelték házakra, és 4 méternél alacsonyabbak. Bujtor László, a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács szakértője megjegyezte, hogy még az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO sem állapított meg eddig olyan egészségügyi hatást, ami miatt akár határértékhez kellene kötni a bázisállomások felállításának helyét. Felhívta a figyelmet, hogy a rádiótornyoktól eltérően a mobiltornyok eleve változó irányban és erősséggel sugároznak a vevőkörzetben telefonálók számától függően.

Nem egyértelmű kutatási eredmények

Burján Ferenc a III. kerületi lakóközösség nevében annak az aggodalmának adott hangot, hogy a tudomány mai állása talán nem igazolja, de később kiderülhet a mobiltornyok úgynevezett elektroszmogjának káros hatása. Szakirodalomra hivatkozva közölte, hogy az utóbbi 40 évben mintegy 350-szeresére nőtt az embereket érő, mesterségesen keltett környezeti elektromágneses terhelés. - Az ilyen és a bázisállomások közelsége miatt ennél nagyobb sugárzás főként a kiskorúakra és a betegekre lehet különösen veszélyes - vélekedett Burján Ferenc.

Nem hivatalos tudományos eredményekre hivatkozva elmondta, hogy az elektroszmog stresszt, alvási zavarokat és esetenként daganatos megbetegedéseket idézhet elő. - Közösségünk azt kívánja elérni, hogy oktatási intézményektől és kórházaktól legfeljebb 200 méterre lehessen csak sugárzó létesítményeket építeni - hangoztatta Burján Ferenc. A környezetvédelmi bizottság arról döntött, hogy a témában a közeljövőben egy részletesebb tájékoztatót hallgat meg.