Magyarok a szoftverszabadalmi szigorítás ellen

Vágólapra másolva!
Magyar szakemberek is tiltakoznak egy készülő uniós törvény ellen, mely a szoftverekre vonatkozó szabadalmak körét terjesztené ki. Az Európai Parlament illetékes bizottsága május 8-án fogadja a magyar küldöttséget.
Vágólapra másolva!

Egy februári európai uniós javaslat elfogadása esetén a szoftverek alapvető elemei is, így például egyedi algoritmusok is levédethetőek, szabadalmaztathatóak lennének. Korábban több akadémiai szakértő bírálta a javaslatot, mondván, hogy negatív hatással járna az uniós szoftverfejlesztési piacra. Szerintük az ilyen jellegű szabályozás ellehetetleníti a kisebb szoftverfejlesztőket egy, az amerikai törvénykezéshez emlékeztető rendszerrel, ahol a nagy vállalatok a kezükben levő sok ezer szabadalommal arra kényszeríthetik versenytársaikat, hogy a jogokért hatalmas összegű licencdíjakat fizessenek.

Magyar küldöttség is részt vesz az Európai Parlament meghallgatásán, melyben az illetékesek az érintett kis és középvállalkozások képviselőit fogadják. A nyolc tagú küldöttségben részt vesz többek közt a Magyar Tartalomipari Szövetség, a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesülete, a magyar Free Software Foundation Alapítvány és az UHU Linux képviselője is. A magyar szakemberek szerint a szabályozás megváltozása gazdaságra gyakorolt negatív hatásai mellett etikátlan is, ezen kívül ellenkezik a szoftverszabadalmakat érintő 1973-as müncheni konvencióval. A küldöttség meghallgatására május 8-án kerül sor.

A jelenlegi szabályozás változtatásának támogatói az újítás szükségességét egyébként azzal indokolják, hogy a jelenlegi szabályozás túlságosan sokféleképpen értelmezhető, így például azt sem határozza meg pontosan, mi tartozik a hatálya alá s mi nem. Szakemberek hangsúlyozzák, hogy a törvény egyelőre még az előkészítés korai szakaszában van, ezért elfogadásáig még alapjaiban változhat a javaslat, sőt arra is sor kerülhet, hogy a szöveg jelenlegi formáját elvetik a döntéshozók.