Az arab világban nem divat az emancipáció

Vágólapra másolva!
Talán meglepő a hír, de egy bejrúti televíziós csatorna nemrégiben műsorára tűzte a Leggyengébb láncszem arab megfelelőjét, 'Al Halka Al Ad'af címmel. A vetélkedő házigazdája a hagyományoknak megfelelően egy szúrós szemű műsorvezetőnő, aki nem rejti véka alá véleményét a férfi játékosokról sem.
Vágólapra másolva!

Az arab világban nem divat az emancipáció

A Leggyengébb láncszem a bejrúti Fortune Channel műsorán is ugyanazt a rendet követi, mint mindenhol, szerte a világon. A körökre osztott játékban a műsorvezetőnő kilenc játékosnak tesz fel sorra kérdéseket. Akinek teljesítményét a kör végén társai a legkevesebbre értékelik, annak távoznia kell. Rita néhány kemény szóval kommentálja a játékos - negatív - teljesítményét. A különbség talán csak az, hogy az öltönyös férfiak mellett a nők csadorban jelennek meg.

No meg a fogadtatás. "Ez egy k*va," így Dabbah, egy bejrúti felszolgáló egy amerikai magazin riporterének. "Nem kellene valakit csak azért megalázni, mert nem tud egy kérdésre válaszolni. Isten legyen szerencsétlen férjével." De nem csak a férfiak nem kedvelik a hírhedten konzervatív arab világban a női egyenjogúság ilyetén kóros elburjánzását. Bár a fiatalabb nők körében akadnak, akiknek tetszik a magabiztos Rita karaktere, de az általános vélekedés nem ez.

"Úgy viselkedik, mintha férfi volna", vélekedik Mona, a bejrúti tanítónő. "Mégis mit gondol, ki ő? Sokkal tisztelettudóbbnak és nőiesebbnek kellene lennie", mondja a tradicionális gondolkodást képviselő tanítónő Ritáról, aki rövid hajával és fekete öltönyével igencsak eltér az arab világban élő nőképtől.

Amikor a show elkezdődött, a műsorvezetőnő az utcára is alig mert kilépni. Az emberek átmentek az utca túloldalára, a kávéházakban az emberek szitkokat mormoltak maguk elé. A csatorna rengeteg felháborodott hangú levelet és telefonhívást kapott, s az emberek azt követelték, tiltsák be a műsort.

Rita Khoury, aki egy évig Párizsban élt, azt mondja, nem megszégyeníteni, csak provokálni akarja az embereket, hátha így is tud valamit változtatni a megcsontosodott szokásokon. "A városiasodott, műveltebb lakosság a változás jelét látja a műsoromban, és üdvözli az újdonságot az arab televíziózásban. A konzervatívabbak viszont nehezebben birkóznak meg egy olyan jelenséggel, mint én." Így látja szerepét a Leggyengébb láncszem arab házigazdája.

Mint mondja, számtalanszor kellett visszautasítania a férfi játékosok kérését, hogy a keményebb kommentárokat és a suta riposztokat vágja ki a műsorból. A férfiak ugyanis attól féltek, tekintélyük megtépázván, hazatérve nehezebben boldogulnak majd. "Soha egyetlen női játékosom nem emelte fel még a hangját sem. Talán mert oly régóta hozzá vannak szokva, hogy folyton megalázzák őket."


Korábban:
Megbukott Amerikában A leggyengébb láncszem
Máté Krisztina: A játékosok várják a szidást

Fórum:
Női egyenjogúság