Rombolás fenyegette a Waczak Szállót

Vágólapra másolva!
A brit vígjátáksorozat alkotóit inspiráló hotelt le akarták bontani, hogy új társasház épülhessen a helyére, a Waczak Szálló azonban megmenekült, mert a hatóságok szerint pótolhatatlan turistalátványosság.
Vágólapra másolva!
John Cleese

Nem engedte lebontani a Devon grófságban található Torbay körzet önkormányzata a környék egyik leghíresebb intézményét, a Waczak Szálló (Fawlty Towers) című tévésorozatban megörökített épületet. A képviselők szerint a bontás ellentétes lenne a testület idegenforgalmi törekvéseivel, mert a kirándulócélpontként hasznosítható épület több pénzt és ismertséget hozhat, mint a telekre tervezett 25 lakásos ház. A bontás augusztusban került szóba, amikor a városfejlesztők "minden vonzerőt nélkülöző, csekély építészeti értékkel bíró" épületnek minősítették a szállót, és jobbnak látták volna, ha lakások épülnek a helyére.

A hotel 25 fős személyzete nagy örömmel fogadta a bontásról szóló döntés megváltoztatását; az egyik dolgozó azt nyilatkozta, a szálloda újra nyílik, az üzletmenet pedig visszatér a megszokott kerékvágásba. A hotel megszólaltatott alkalmazottja szerint ez feltehetően könnyen megy majd, mert a Waczak Szállóként ismert vendéglátóhely tévés hírneve miatt most is sok embert vonz.

A való életben Gleneagles Hotel nevet viselő, Torquay városában álló épületnek kitüntetett szerep jutott a Monty Python-os John Cleese által megálmodott komédia létrejöttében. A színész 1971-ben szállt meg az épületben, ahol megigézte a bizarr viselkedésű tulajdonos, Donald Sinclair. Cleese később is elragadtatással beszélt - az 1981-ben elhunyt - Mr. Sinclairről. "A legcsodálatosabb faragatlan ember, akivel valaha találkoztam" - mondta a színész.

A forgatás végéig a helyszínen tartózkodó Monty Python-csoport meghatározó élményei közé tartozott az a pillanat, amikor Mr. Sinclair menteni próbálta a menthetőt, és hirtelen kidobta az ablakon Eric Idle színész bőröndjét, mert - ok nélkül - azt hitte, bomba van benne. A legendássá vált angol úrról szóló másik történet szerint a szállótulajdonos egy alkalommal szigorúan megszidta Terry Gilliamet, mert a magát humorosnak gondoló Monty Python-tag össze-vissza rakta le evőeszközeit étkezés után, és nem törődött vele, hogy a villa, kés, kanál egyenesen feküdjön egymás mellett a tányéron.

A neves szálló hangulata később nem csak a színészeket, hanem a brit tévénézőket is elvarázsolta. A John Cleese által játszott szállodavezető abszurd kalandjait bemutató vígjáték a BBC által idézet felmérések szerint a brit tévétörténet legkedveltebb sitcomjai közé tartozik. Magyarországon a Duna TV sugározta a vendégeit zaklató hoteltulajdonos történetét.