A Delelő felkészült a rendkívüli helyzetre

Vágólapra másolva!
Mi történik egy televíziós stúdióban, hogyan készülnek azok a műsorok, amelyek otthon maradt gyerekeket, nyugdíjasokat, valamilyen ok miatt nem dolgozó nézőket szórakoztatnak ebédidőben? Az RTL Klub Delelőjének munkatársait faggattuk.
Vágólapra másolva!

Az RTL- Klub Delelő című műsora 2001 óta működik, eleinte, mint a Reggeli kistestvére, majd később ennek folytatásaként szórakoztatja a tévénézőket. "A kettéválásra szükség volt, a könnyebb átláthatóság és tervezhetőbb munkamegosztás céljából" - mondta meg a Delelő szerkesztője, Zahoranschi Richárd. A kettéválás óta öt-öt szerkesztő dolgozik mindkét műsoron önállóan, munkájukat segítik a segédszerkesztők, akik egy napon mindkét műsornál tevékenykednek, így kora hajnaltól a Delelő végéig tart az munkaidejük. Feladataik közé tartozik például a vendéglisták felügyelete.

A könnyedség és vidámság fontos tartozéka a műsornak, ezen dolgozik tíz szerkesztő, egy szerkesztőségi titkár, hat segédszerkesztő, öt gyakornok, két főszerkesztő a Reggeli-nél, egy a Delelő-nél.

A műsorvezetők állandóak mindkét műsornál, hiszen ez adja meg az adások elsődleges arculatát. A műsor szerkesztői hozzájuk igazodva szerkesztik az adásokat, ugyanakkor a témákat önállóan választják. Ha van különbség a két műsor között az talán annyi, hogy a Reggeli a sokkal feszítettebb tempójú, itt 3-4 perc jut egy beszélgetésre, 2-3 perc egy-egy zenére, a Delelő sokkal nyugodtabb, de a célközönség is más. "A Reggeli közönsége folyamatosan megújuló, a munkába igyekvő emberekhez szól, informatív, könnyen emészthető, nagy érdeklődésre számot tartó témákkal. Ezzel szemben a Delelő végigvonultat egy témát, és azt több szemszögből is körbejárja" - közölték az illetékesek.

A témákat a szerkesztők választják, és itt segítenek a gyakornokok, valamint a szerkesztőségi titkár, aki ellenőrzi az e-maileket, a hagyományos leveleket, és azokat továbbítja annak a szerkesztőnek, akinek a területéhez tartozik az adott téma. A tíz szerkesztő mind-mind bizonyos területet "fed le".

Ha valamilyen okból kifolyólag nem jön el egy vendég, arra is megoldást kell találni, ami egy élő műsorban nem is olyan könnyű. "Ilyen alkalmakra két-három havonta minden szerkesztő készít egy úgynevezett 'menekülő adást', ez abból áll, hogy a korábban általa szerkesztett műsorból összeállít egy teljes adást, és ezt leadjuk. Erre olyan esetben kerül sor, ha például áramkimaradás vagy egyéb technikai okból kifolyólag elmarad a műsor. Fontos aláhúzni azt a tényt, hogy Közép-Európa egyetlen tévécsatornájánál sincs ekkora élő műsorfolyam, mint az RTL Klubnál" - mondta Zahoranschi Richárd.

"A műsor népszerűsége talán abban rejlik, hogy beavatják egy kicsit a nézőt is, hogy mi történik a stúdióban. Megtudhatjuk, ki a sminkes, ki a kellékes, ki a rendezőasszisztens és hány kameraman dolgozik a műsor nézettségének növelése érdekében. A végeredmény a fontos, az elégedett néző" - tette hozzá.

F. G.