Friderikusz: a hallgatás szabadsága

Vágólapra másolva!
Három-négy héttel később rajtol Friderikusz új műsora az ATV-n, ugyanis technikai problémák merültek fel - a műsorvezető pedig nem akar kísérleti adásokat, inkább kivár. Szerződése a nagy terveket szövögető ATV-vel 2006. december 31-ig szól, és az első hónapokban nincs nézettségi elvárás a műsorral szemben.
Vágólapra másolva!

"Néhány hét csúszással kerül a programba a Fiderikusz, most produkció. Néhány eszköz nem érkezett meg időben, a technikai összeállás nem sikerült tökéletesen" - számolt be röviden a problémákról Bohács Zoltán, az ATV elnök-vezérigazgatója.

Friderikusz Sándor jelezte, hogy a műsor koncepciója megvan, a stáb összeállt, de nem akar kompromisszumokat kötni, csak akkor szeretne indulni, ha már minden a helyén van. "A heti hatszor, egyórás adás, hogy teljesüljön a 'kapcsoljuk a világot" szlogen, komoly apparátust követel. Hétfőtől csütörtökig nagy dilemma volt, hogy mi legyen, de nem minden technikai felszerelés érkezett meg időre, ami pedig megjött, az nem mind működött rendesen. Miközben az ATV a legmodernebb digitális adásra állt át, mi nem tudtunk próbálni sem hétfőn, sem kedden, de csütörtökön sem tudtuk tesztelni a rendszert" - magyarázta a riporter-showman.

Friderikusz úgy véli, hogy jobb várni pár hetet, semmint, hogy élőben, a nézőkön kísérletezze ki, mi jó és mi nem. "A néző egy jó műsort akart látni, nem egy kísérleti adást. Látni ilyen próbálkozásokat más csatornákon. Mi az elmúlt napokban reggeltől estig dolgoztunk, de egyszerűen az emberi akarat kevés, ha technikai problémák vannak" - fogalmazott.

Még az országgyűlési választások előtt elrajtol a műsor, ugyanis ez az időszak a műsorvezetőnek (is) egy igen fontos pár hét, rengeteg témával. "Nem akarok feltétlenül politikai műsort, ha egy eseménynek nincs érdemi jelentősége, én nem foglalkozom vele. A tervek szerint hetven százalékban közéleti témákat, harminc százalékban politikai anyagokat adunk, de alighanem ez az arány inkább a választások után áll majd be" - fogalmazott.

Az [origo] kérdéseire válaszolva Friderikusz elmondta, hogy szerződése december 31-ig szól (és van benne opcionális lehetőség), ugyanakkor, a kezdeti időszakban nincs nézettségi elvárás a műsorral szemben. "Sok műsor csak az indulás után számított, négy-hat hónap után találja meg a helyét, ennyi kell, hogy a néző is lássa, milyen az orientáció, merre megy a produkció. A BBC News Night című műsorának is kellett idő, hogy megtalálja a nézőit. Az első félévben nem tartom annyira fontosnak a nézettséget - utána viszont annál inkább! A legjobb, ha a minőség együtt jár a jó mutatókkal" - vélte, hozzátéve, hogy A Szólás szabadsága megfelelő nézettsége is több hónap után állt be.

Fotó: Fábián Évi

Miközben formai és tartalmai újításokat ígért, Friderikusz elmondta, hogy a műsor végén lesz egy rövid rovat, ahol olyan anyagokat mutatnak be, melyek foglalkoztatják ugyan a közvéleményt, de - feldolgozva, körüljárva - nem jelentek meg az egyórás adásban. Ilyen jellegű, "kis színesként" például a miniszterelnök interneten látható, virgonc tánca merült fel. "Nem csak komoly témákkal foglalkozunk, minden olyannak helye lesz, ami életünket jellemzi. A beteges politika-központúságot szeretném eltolni magunktól" - jelezte. A produkcióban vélhetően lesz olyan, amikor a pártokat szembesítik ígéreteikkel egy eljátszott bírósági ülés keretein belül, váddal és védelemmel. Szó volt ugyanakkor egy "rendszeresen jelentkező, fiatalos közegről" is, ezen keresztül mutatná be a stáb a politikai rezdüléseket.