Hívj, vagy megölöm magam!

Vágólapra másolva!
Megfejthetetlen rejtvények, műsorvezetők helyett pedig porszívóügynökök és plázacicák lepték el horizontális jelleggel a kisebb magyar kábeltévék üresjárati perceit. Sírásra görbülő szájjal, fenyegetőzve vagy mézesmázos ígéretekkel akarnak rávenni, hogy hívjuk az emelt díjas számot. Nézd meg képgalériáinkat, a lányokat, fejtsd meg a rejtvényeket!
Vágólapra másolva!

(Egy rejtvény a Szódából: "P.T....." - Találja ki a 8 betűs szót, amire gondoltunk! )

A választások második fordulójának éjszakáján egy órán át egy barna, copfos, távolról Lara Croftra hajazó, csinos lány igyekszik meggyőzni az ATV-n ragadt tévézőket arról, hogy eljött az idő, most vagy soha, itt a nagy lehetőség. Mögötte táblán kilenc betű, három sorban, három oszlopban: csak az nem tudja összeolvasni a 'tánclépés" szót, aki nem ismeri a betűket, ugyanis a bal felső sarokból indulva más megfejtés szinte ki sem jöhet. Ennek ellenére senki nem telefonál, tízszer-hússzor kapcsolunk oda, de csak a dermedt csend Lara hű társa.

"Olyan szép, meleg nap volt, sok napsütéssel, fejezze be jól!" - unszolja a betűkirakásban nem jeleskedő, szavazásban megfáradt nézőket. A hívás ára 240 forint + áfa, de nem mindenki kerül adásba - sőt, a mi megfigyelésünk szerint senki. Éjfél előtt "még egy utolsó lehetőség" adódik, el lehet(ne) vinni az a nyamvadt húszezret, de - minő csoda - senki nem kerül be adásba. Már-már azt hinnénk, hogy vége, senki nem nyert, a banké a pénz - ám éjfélt üt az óra, a barna lány pedig felemeli 30 ezerre az összeget. "Hívjon, hátha maga lesz az, akit kiválaszt a számítógép!" - nyaggatja az álmos nézőt.

Mi inkább az ügyfélszolgálatot hívjuk: a TeleMedia Magyarország legnagyobb emelt díjas szolgáltatója, jelen van számos közép- és kelet-európai országban is. Az operátort arról kérdezzük, miért nem kerül adásba (szinte) senki: kiderül, hogy "a számítógép véletlenszerűen kapcsol be, ha abban a pillanatban nincs a vonalban játékos, akkor nem is kerül be senki." Hogy hány percenként-óránként kapcsol be a gép, és így hányan kerülnek adásba, hogy bemondják a teljesen nyilvánvaló, abszolút átlátszó megoldást, arra nem tudja a választ.

"Teljesen véletlenszerű, nincs erről információm" - válaszol a bekapcsolás gyakoriságát firtató kérdésre, majd a "nem tudom, hány nyertes van egy este" válasszal gazdagodunk. Hogy ő látott-hallott-e olyat, hogy nyert valaki, rövid a válasz: "Igen, emlékszem nyertesre." Hogy mennyit nyert? Azt nem tudjuk. Az ügyfélszolgálat szűkszavú operátora elmondja, hogy a cég az ATV-nek, a Hálózat tévének, a VIVA-nak és a Spektrumnak is gyárt műsorokat.

Sokan nevetnek a műsorvezetőkön, holott nem könnyű meló egy-két órán át folyamatosan szövegelni és győzködni a nézőt, hogy csapjon le a kihagyhatatlan, csodálatos lehetőségre. Hogy meddig bírja a gyűrődést egy-egy műsorvezető, arra a "nem tudjuk megmondani" választ kapjuk, de aztán a telefon másik végén lévő úr hozzáteszi, hogy állandó emberekkel dolgoznak, és nincs nagy fluktuáció.

A Hálózat tv Pénzhalász című műsorának játékszabályzatában szerepel, hogy a játékosok egy hónapban "maximum három alkalommal" nyerhetnek - nos, csodálkoznánk, ha egyáltalán meglenne az a kettő...

Ha valakinek valami nem tetszik, még mindig ott a hetes pont: "A játék szervezői - a TeleMedia InteracTV Kft. és a TeleMedia Interaktív Szolgáltatások Kft. - fenntartják a jogot a játék bármikori felfüggesztésére vagy beszüntetésére." És ha mégis hőzöng valaki? "A játékkal kapcsolatos valamennyi kérdésben a szervezők döntése végleges és megfellebbezhetetlen."

A Kapcsoltam mostohagyermekei

Hol van már az ország vízissza Rózsa Gyurija és a húszforintos kérdés? Sokan emlékezhetnek, hogy a betelefonálós műsorok őse a Kapcsoltam volt. Eredetileg Vitray Tamás ült az íróasztal és a gondolkodási idő lejártát jelző Skoda-lámpa mögött. A nem emelt díjas hívásokat még telefonos kisasszonyok fogadták, és a műsorvezető vaskos iratrendező mappájában igazi képrejtvények, nyelvi és a matematikai-logikai feladatok lapultak. A feladatok ugyan körönként nehezedtek, de a segítőkész kvízmesterek joggal biztattak mindenkit arra, hogy "Legyen ön is tízezres!" Ennyi volt ugyanis a nyeremény felső határa.

viasat

Ágica korábban a Viasaton kiabált

Hogy mit gondol Rózsa György a mai műsorokról, nem tudjuk. Tény, hogy a mai emelt díjas-betelefonálós műsorok többsége csak igen távoli mostohagyermeke a Kapcsoltam-nak. A Call-TV műfajban a Viasat 3 Kéjfél című betelefonálós műsora tekinthető úttörőnek, amelyben két egyformának látszó pucér nős kép között kellett megtalálni az apró különbségeket, többnyire a bikinivonal és köldökpiercing magasságában. A Kéjfél rövid úton behullott a kvíz és malac műsorokat kedvelő célközönségek közt tátongó szakadékba, múlhatatlan érdeme azonban, hogy elindította a Call-TV-k hazai burjánzását.

A tévéújságban egy tucat emelt díjas-betelefonálós műsorra bukkantunk olyan változatos címekkel, mit Pénzeső (BP Tv), Pénzhalász (Hálózat), Kvízaréna (ATV), de a Viasat 3 vagy a VIVA sem maradt ki. Különösen fájó pont a Telefortuna, amely a méltán népszerű Spektrum változatos dokumentumfilmjei közé furakodott be, minden nap 15 órától. A nagy kereskedelmi tévék sem akartak lemaradni, az RTL Klub nemes egyszerűséggel a hívandó emelt díjas számot választotta műsorcím gyanánt, míg a TV2 rögtön két betelefonálós műsorral rukkol elő minden hétköznap délelőtt.

("P.T....." - Patrónus, pótkerék?! Sajnos nem erre gondoltunk, de hívjon újra! )