Vágólapra másolva!
Január 2-án visszatért a képernyőre a Legyen ön is milliomos, Magyarország legsikeresebb vetélkedője - bár az első este nyomban ki is kapott a Jóban Rosszban-tól, és nyomban akadt olyan kérdés, melyre nem volt helyes válasz (Mucsi Zoltán mind a négy kiírt filmben játszott). A több mint száz országba eladott játékformátum - hibái ellenére - az egész világot meghódította, jó pár játékos élete változott meg a nyeremények hatására. De vajon, milyenek a játék nemzetközi variánsai? A 15. kérdés után vajon hol nyerik a legnagyobb összeget és mi volt az a furcsa eset, mely alapjaiban rengette meg a nézők vetélkedőbe fektetett bizalmát Angliában?
Vágólapra másolva!

A Guardian egyik cikke szerint a britek adják a nemzetközi elfogadásra kerülő licencek harmadát, ami persze hatalmas üzletet jelent a különféle műsorfajtákat kifejlesztő cégeknek. A megvett, lemásolt műsorfajták száma nőtt az elmúlt öt-hat évben, így olyan műsorok terjedtek el több kontinensen, mint a Big Brother, vagy a Who Wants to be a Millionaire? (Legyen ön is milliomos!). Utóbbi a legnépszerűbb formátum, a legmenőbb kvíz: 106 országba adták el a licencet.

A vetélkedő Angliából indult hódító útjára még 1998-ban, és változtatta meg azonmód a televíziós játékok alapjait. Egyetlen játékos játszott, nem kellett versengeni senkivel, ideje annyi volt, mint a tenger, és bármikor abbahagyhatta a játékot -a másik oldalon pedig ott integetett a hatalmas, egymillió fontos nyeremény. A formátum célja az, hogy a tévénézőt megismertessék a játékossal, arra megy ki a játék, hogy megszeressük (vagy esetleg megutáljuk őt), és szurkoljunk a sikerének, netán kacagnivaló bukásának. Ez a pszichológiai tényező új rétegekkel ajándékozta meg a 90-es évek végére kissé elfáradó televíziós vetélkedő műfaját. Pszichológiai jellemzés szerint sikerét annak is köszönheti, hogy a játék minden egyes pillanatában minidráma zajlik a nézők szeme előtt, és a feszültség már-már egy jól megírt csavaros, amerikai krimiével vetekszik.

A játék mindenhol sikert aratott, még Amerika sorozatcentrikus főműsoridejébe is betört, és viszonylag sokáig meghatározta azt. Általában a napi, kétnapi rendszerességgel adott műsorok jellegzetessége, hogy idővel kiégnek (lásd idehaza is az Áll az alku vagy a többször is pihentetett Milliomos), ezért egy idő után a játék a délutáni sávban találja magát. De akárcsak idehaza, odakint is, sikeresen tért vissza különböző különkiadások, speciális műsorok erejéig a főműsoridőbe. Ilyenek voltak nálunk a híres emberekkel és gyerekekkel teletömött adások, vagy az amerikai "Legyen ön is szupermilliomos"-verzió, ahol 10 millió dolláros főnyereményért lehetett versengeni, a szokásosak mellett két ráadás segítséggel kiegészítve a játékot. A tíz kérdés után ugyanis itt megkérdezhetett "három bölcs embert", akik között mindig volt egy régi nyertes, hogy szerintük mi a helyes válasz. A másik változtatás szerint a játékosnak lehetősége volt két választ adni egy kérdésre, ha nehéznek ítélte, viszont ekkor válaszadási kötelezettséggel is bírt, tehát az első rossz válasz után nem is állhatott fel.

Eladio Lárez, a venezuelai Vágó István

Ugyancsak az amerikai változatban vezettek be egy újabb segítséget, melyet később több országban is átvettek, például a franciáknál, norvégoknál vagy a görögöknél - talán nálunk is bevezetik. Eszerint a játékos, ha gondban van egy kérdésre adott válasszal, akkor lecserélheti az éppen aktuálisat egy másik, hasonló kategóriásra. (Érdekességképpen meg lehet még említeni, hogy míg a Legyen ön is milliomos játékosi tisztjére a műsorban általában tízen versengenek, addig Bulgáriában, Finnországban és Izlandon csak hatan rendezik sorba az A-B-C-D válaszlehetőségeket, míg Örményországban, Macedóniában és Nigériában nyolcan.)

A játékosok idehaza 20, majd 40 millió forintért szálltak harcba, de általában a jobb valutával rendelkező országokban a fődíj egymillió. Egymillió font, egymillió dollár vagy egymillió euró, bár például Indonéziában gondban lehettek a címadók, ugyanis ott a 15 kérdés után 3 milliárd rúpiával mehettek haza a játékosok, persze miután leadózták az államnak az őt megillető summát. Ennek megfelelően Romániába már eleve "Ki akar milliárdos lenni?"-címmel indult el a műsor, ahol a játékosok az egymilliárd lejes főnyereményért szálltak harcba.

Ő egy dollárt sem nyert. Klikk ide!

A történelem is befolyásolta a műsort, ugyanis az euróra váltó országokban értelemszerűen megváltoztak a nyeremények is, természetesen általában egymillió euróra, például a franciáknál négymillió francia frankról, ami 450 ezer euróval egyenértékű, remekül érezhető volt a hatalmas ugrás. S bár a legenda szerint a skótok verik leginkább fogukhoz a garast, mégis az ír játékszervezők profitáltak leginkább az euróból, ugyanis egyedüli országként a kontinensen, ott a megnyerhető fődíj értéke csökkent, miután a majd 1,2 millió euró értékű egymillió ír fontot követően, egymillió euróra mérsékelték a 15. kérdés megválaszolásának jutalmát.