Fogyatékkal a képernyőn

Vágólapra másolva!
"A járművet mozgássérült utas veszi igénybe. Kérjük, biztosítsák számára a megfelelő helyet!" - halljuk néha a Combinón, ami igen különös érzést ébreszthet az emberben. Nemigen értjük, hogy erre miért kell külön felhívni a figyelmet, hiszen természetes lenne, hogy helyet adunk az ilyen utasnak. A megfelelő hely biztosítását persze nem csak a villamosra érthetjük, de akár a társadalomra vagy a médiára is: cikkünkben annak jártunk utána, hogy a testileg és értelmileg sérült emberek mennyire vannak jelen a hazai televízióban.
Vágólapra másolva!

A Fókusz, az Aktív és más, hasonló jellegű tévéműsorok természetesen rendszeresen foglalkoznak valamilyen fokon sérült emberekkel, de mi arra voltunk kíváncsiak, hogyan mutatkoznak ők akkor, amikor éppen nem segítségnyújtásról vagy ne adj' isten szánalomkeltésről van szó, hanem egyszerű bemutatásról, amely talán sokkal jobban elő is segíthetné a sérültek társadalmi integrációját.

Jó példa erre, hogy az egyik legnézettebb tévéműsor, az olimpiai közvetítés is foglalkozik a hagyományos játékok után - és 1988-tól azonos helyszínen - zajló paralimpiai versenyekkel. Más kérdés, hogy a paralimpia rendszere már 1960 óta létezik, de a magyar rádió, illetve televízió csak 2000-től kezdve közvetíti a sérült sportolók megmérettetéseit - ez természetesen azért is alakult így, mert az előző rendszer nem fordított túl nagy figyelmet a fogyatékkal élőkre. Talán ennek tudható be az is, hogy rájuk nem vonatkozott az 1984-es, Los Angeles-i olimpia bojkottja sem, sőt ekkor született a magyarok eddigi legsikeresebb paralimpiai szereplése is: sérült sportolóink tizenhárom arany-, tizenegy ezüst- és öt bronzéremmel térhettek haza.

www.hparalimpia.hu

Úszócsapatunk egy része 2003-ban, Sheffieldben

De visszatérve a mai helyzetre, a paralimpikonok számára csak a 2004-es, athéni paralimpia hozott igazi áttörést, legalábbis ennek televíziós közvetítésével kerültek be a köztudatba. A nézettségi mutatók is arról tanúskodtak, hogy viszonylag sokan voltak kíváncsiak a fogyatékkal élők versengésére. Még mindig probléma azonban, hogy ezek az adások sohasem élőben, csak összefoglaló formájában mentek, sokszor késő este.

Most azonban változni látszik a helyzet: az Út Pekingbe című műsorban a paralimpikonok felkészülésének bemutatása ugyanúgy helyet kap, mint a hagyományos olimpián résztvevőké. Az MTV ugyanis megállapodott a Magyar Paralimpiai Bizottsággal, hogy amennyiben rendszeresen küldenek anyagot, az ő versenyzőiket is beveszik a műsorba - a január 20-i adásban például paralimpiai úszócsapatunkat láthattuk, amint a 2006. évi világbajnokság kvalifikációs versenyén küzdenek más országbeli társaikkal.