Helyszínelők: most minden kiderül

Vágólapra másolva!
Ha helyszínelőkről van szó, akkor lassan már klasszikusokkal sem élhetünk, hiszen a Helyszínelők már nem is a spájzban, hanem a nappalinkban vannak. Amerika egyik legnépszerűbb sorozata itthon most már nem csak kábeltévén lesz látható, viszont itt az ideje, hogy utat vágjunk a rengetegben, a CSI-dzsungelben. Kik is azok a Helyszínelők, miért székelnek egyszerre Las Vegasban, Miamiban és New Yorkban, valamint melyik az a sorozat, amelyet - megtévesztve a nézőket - ugyancsak Helyszínelők-szériának állítanak be itthon?
Vágólapra másolva!

A Helyszínelők 2000-ben került először képernyőre, és a premierrel egy teljes műfaj éledt fel ismét, hiszen a nyomozási eljárásokra koncentráló (úgynevezett "procedural") krimisorozatok egy ideje tetszhalottak voltak. A sorozat készítői nagyszerűen ismerték fel, hogy a nézők ha drámát vagy frappáns szóváltásokat akarnak látni, akkor nem nyomozókat fognak nézni, ezért a Helyszínelők szériában mindig a bűneseten és a nyomozáson van a hangsúly. Nem (vagy csak nagyon ritkán) megyünk haza a szereplőkkel, nem pillantunk bele a magán- és munkahelyi életükbe, s ezért olykor nem is egy, hanem két-három eset felderítése is belefér a szűkös, 42 perces műsoridőbe. Mindezt még megspékelték Jerry Bruckheimer produceri munkájával, akinek közreműködése igazi hitech-krimivé tette a sorozatot, hiszen menő tárgyakkal, nyomozói eszközökkel, James Bond-kütyükkel szerelték fel a szereplőket. A Helyszínelők-sorozatok képi világa is kapott egy kis számítógépes rásegítést, a sokak által ismert "kamera behatol a testbe, akár egy kilőtt golyó" trükkök alkalmazásával.

A siker természetesen, ahogy az lenni szokott, hozta a trónkövetelőket és a klónsorozatokat, ezért az eredeti Helyszínelők-széria készítői sem voltak restek: saját klónokat kreáltak, melyeket más városokba helyezve próbáltak eladni a nézőknek. Ők vevők voltak rájuk, így ma már Amerikában háromszor 42 percnyi helyszínelést nézhetnek végig a rajongók. Bár a sorozatok mindegyik úgynevezett "ensemble" szereplőgárdára épül, vagyis nincs egy kiemelt szereplő, mint mondjuk a Doktor House esetében Hugh Laurie, mégis mindegyik sorozatból ki lehet emelni egy-egy olyan karaktert, amely megadja a sorozat fazonját, amellyel azonosítani tudják a nézők a sorozatot - és persze ezek a karakterek többnyire a helyszínelők főnökei a sorozatban.

A sok klón azonban rengeteg ember fejében zavart is okozott, s bár Amerikában még egyszerű a helyzet, mert mindegyik sorozat ugyanazon a csatornán megy, nálunk a sok ismétlés és csatornaváltás következtében olykor kapkodjuk a fejünket, hogy mi, merre, hány centi. Itt az ideje éppen ezért, hogy utat vágjunk a Helyszínelők-dzsungelben és megnézzük, hogy melyik sorozat is az ősatya, hogy egyes helyszínelők mely hazai csatornákon kutatnak a bűnösök után és hogy melyik szériának mi az alapja.

A helyszínelők

Eredeti cím: C.S.I: Crime Scene Investigation

Lelőhely: Amerikában a CBS, idehaza a Viasat 3, valamint az első évad már DVD-n is kapható.

Státus: Az USA-ban a hetedik évad közepén tart a sorozat, nálunk az eddig befejezett hat évad került adásba.

Népszerűség: Bár mást is olvasni itt-ott, még mindig ez a legkedveltebb Helyszínelők-sorozat. Az előző 3-4 évben Amerika legnézettebb sorozata volt, tavaly átlagosan 25,2 millióan nézték a részeket, idén azonban a Grace klinika detronizálta, így csak 2. helyen áll a rangsorban.

Helyszín: A Las Vegas, melyre a csillogás és pompa jellemző. Egy exhibicionista és excentrikus emberek lakta városról van szó, ahol általában az éj leple alatt történnek a különféle furmányos és csavaros módon elkövetett bűncselekmények. A fények és fényreklámok által megvilágított város sokszor félhomályos sejtelmes, és ezzel éles ellentétben állnak az arizonai külső felvételek, melyek a sivatagban készülnek, teljesen lecsupaszított látványvilággal.

Főszereplő: A William L. Petersen által alakított Gil Grissom. Sztoikus bölcseletek tudójáról van szó, aki gyakran mélyed el a szívéhez legközelebb eső élőlények, a rovarok világában, és sokszor az ő segítségükkel kalauzolja el társait a bűnök labirintusában. Eleinte nem sokat tudunk meg róla, a sorozat nem is a karakterekről szól, de idővel elég sok Grissomról szóló információnak birtokába kerülünk, és az egyik női karakter iránt táplált gyengéd érzelmei is kitudódnak.

További szereplők: Az eredeti csapat tagjai még a másik fő alak, Catherine Willows (Marg Helgenberger), Warrick Brown (Gary Dourdan), Nick Stokes (George Eads) és a rendőrnyomozó Jim Brass (Paul Guilfoyle). Hozzájuk csatlakozott az elején Sara Sidel (Jorja Fox) és az évek során visszatérő mellékszereplőkből állandó szereplőkké avanzsálódott a laboros Greg Sanders (Eric Szmanda) és a boncmester dr. Robbins (Robert David Hall), valamint legutóbb Sofia Curtis nyomozónő (Louise Lombard).