Teljes alakos égés

Vágólapra másolva!
Nemrégiben írtunk a testdublőrök munkájáról, akik egy-egy jelenetben helyettesítik a képernyőn a sztárokat. Hasonló munkát végeznek a kaszkadőrök is, csak éppen ők veszélyes helyzetekben forgatnak a színészek helyett: amíg a testdublőr csak leül valaki helyett zongorázni, addig a kaszkadőrnek ablakon kell kiesnie, autóval kell felborulnia. Nézzük hát, miből áll a munkája azoknak az embereknek, akik akár az életüket is készek kockára tenni, csak hogy egy film hitelesnek tűnjön - a szakma fortélyairól Gulyás Kiss Zoltán mesélt nekünk, aki már Omar Sharifet és James Belushit is helyettesítette egy-egy veszélyes helyzetben.
Vágólapra másolva!

Annak ellenére, hogy a kaszkadőrök általában a háttérben végzik munkájukat (hisz a filmen úgy kell tűnnie, mintha a színész által játszott karakter csöppenne bele a veszélyes szituációkba), azért az ő szakmájukról mégiscsak többet tudhatunk, mint mondjuk arról, hogyan telnek egy fővilágosító mindennapjai.

Ez nyilván azért alakult így, mert a nézők mindig az izgalmakat keresik, azt pedig különösen érdekesnek találhatják, ha valaki önként vállalja a veszélyeket. Persze nem volt ez mindig így: már a némafilmkorszak komikusai, Charlie Chaplin vagy Buster Keaton is használtak kaszkadőrt egy-egy, számukra fizikai kihívást jelentő helyzetben, a szakma mesterei azonban inkább csak a nyolcvanas években kerültek a nézők látóterébe.

Ehhez hozzájárulhatott az is, hogy a kaszkadőrök munkájáról egy időben számos film készült, játék- és dokumentumfilmek egyaránt: az előbbiek közé tartozik például az egyszerűen A kaszkadőr címet kapott alkotás, amelyet 1981-ben három Oscar- és hat Golden Globe-díjra is jelöltek - ebből az egyik Golden Globe-ot kapta meg, a legjobb filmzene kategóriájában.

Az e témában készített dokumentumfilmek táborát többek között a Red Trousers: The Life of the Hong Kong Stuntmen erősíti, amely a Hongkongban dolgozó kaszkadőrök mindennapjait mutatja be - ami bizony elég izgalmas lehet, ha csak Jackie Chan vagy John Woo filmjeire gondolunk.

A szakma az utóbbi évtizedekben olyannyira elismert lett, hogy a kaszkadőröknek 2001 óta már saját Oscar-díjuk is van (becsületes nevén Taurus World Stunt Awards), melyet legutóbb május 20-án adtak át, Los Angelesben. Idén a világhírű magyar szakembert, a 38 éve kaszkadőrként dolgozó Piroch Gábort is jelölték a Szabadság, szerelem szakértőjeként.

A Red Trousers:The Life of the Hong Kong Stuntmen bemutatója:


A kategóriájában ("a legjobb kaszkadőrteljesítmény külföldi filmben") induló négy jelölt közül végül a német Stefan Richter kapta meg a díjat, az Alarm for Cobra 11 című filmben nyújtott produkciójáért.