A krimirajongók már rég ki lehetnek éhezve egy rendes, régi vágású sorozatra, hiszen míg olyan színvonalas akciósorozatok hasítanak a streamereken, mint a Direkt one -on látható Párizs ostroma, addig jó krimikkel bajban vagyunk, vagyis most már csak voltunk. A Fekete galamb ugyanis az év meglepetése. Pár héttel ezelőtt jött ki az előzetes, amiben Keira Knightley karaktere jobban irtja az ellent, mint Keanu Reeves a John Wick filmekben. Jelentjük, a hír igaz, a 39 éves törékeny színésznő egy igazi brutális gyilkológép, akár nyolc hónapos terhesen, akár gyerekaltatás közben képes bárkit kinyírni.
Az első feszült, hármasgyilkosságot bemutató jelenetsor után semmi kétségünk nem marad afelől, hogy bizony drasztikus demográfiai csökkenéssel kell számítanunk a Fekete galamb hat epizódja során. Adott egy helyi miniszter csinos felesége, bizonyos Helen Webb, aki maga a tökéletesség. 10 éve házas, ikreket szült, és támogatja a férjét mindenben, aki akár még a következő brit miniszterelnök is lehet. A kínai nagykövet "véletlen" halála miatt azonban Helen kulcsfigurája lesz a következő eseményeknek, ugyanis az egyik áldozat őt hívta a halála előtt és nem nagy titok, de a szeretője is. Helen azonban nem az, akinek látszik, ugyanis a Fekete galambok nevű szupertitkos kémszervezet ügynöke, aki kormánytitkokat szivárogtat ki két balettóra vagy esti meseolvasás között. Az események nem csak Helen, hanem a szervet tagjainak életére is drasztikus hatással lehetnek, így a csoport rejtélyes vezetője, Reed visszahívja Helen bérgyilkos barátját, a tipikus angol hipszter, angol úriember mintapéldányát, Samet, aki évek óta Rómában tengette a "nyugdíjas" éveit. Miközben a két karakter barátságának és múltjának minden drámai részletét megismerjük, addig együtt, néhány bérgyilkossal, a fél angol maffiával, kormányügynökökkel és kínai kémekkel a nyakukban próbálják kideríteni, ki ölhette meg a kínai konzult, mielőtt egy globális, akár háborús helyzethez vezető botránnyá fajulna a helyzet.
A Fekete galamb a csavaros sztorija mellett három zseniális ötlettel operál, amikkel hatalmas kockázatot vállalt, ugyanis könnyen balul sülhetett volna el. Az első a fekete angol humor, amit jó értelemben túltolnak: ezek a kémek-bérgyilkosok viccesek, még két gyilkosság között is képesek ellőni egy poént. A Fekete galamb azt is megmutatja - elég hosszan - hogy a kémek és bérgyilkosok is emberek valahol, érzésekkel, vágyakkal, szerelemmel, nem csak egydimenziós rideg pszichopaták, amik a megfelelő nettóért agyonlőnek bárkit. A harmadik és legfontosabb: két olyan főszereplőt tettek meg a sorozat középpontjába, akikről mind alkatilag, mind színészileg mindent gondolnánk, csak azt nem, hogy szuperügynökök, akik kétméteres benga gorillákat gyilkolnak le két mozdulattal.
Keira Knightley megmutatta már a karrierje elején az akciósabb oldalát a Karib-tenger kalózai című filmekkel, de a 39 éves törékeny sztár nem egy John Wick alkat...mostanáig. Knightley alakítása kiváló, miközben fizikailag hónapokig trenírozta magát, hogy igaz gyilkológép legyen belőle. Mivel igazi anyatigris, ezért a humor mellett egy erős flegmaság is társul a figurájához, ami egyszerre teszi még humorosabbá és veszélyesebbé Helent. Keira élete egyik legjobbját hozza ebben a sorozatban. Ehhez viszont kellett egy jó partner. Ben Whishaw nevét a Daniel Craig-féle Bond filmek Q ügynökeként ismerhette meg a nagyvilág, előtte pedig a Parfüm: Egy gyilkos története című kosztümös thrillerrel robbant be a köztudatba. A 44 éves, kissé androgün Timothée Chalomet-nál is csenevészebb alkatú színész első ránézésre teljes casting hiba, de amint elsüti az első puskát és újra találkoznak Keira karakterével jövünk rá, hogy Whishaw nélkül a Fekete galamb egy középszerű krimi lenne. Egyszerre gyilkológép, egy sebzett férfi, egy szerelmes gyilkos és egy, a barátjáért akár bármit feladni képes macsó. A két színész közötti kémia miatt működik a sorozat, de a körülöttük lévő színes figurák, mint a rejtélyes Reed vagy a botcsinálta punk bérgyilkos csajok tovább emelik a humor és az őrület szintjét.
Ritka, amikor a híresen lassan gyártó Netflix a premier előtt 4 hónappal berendeli egy széria második évadát, pedig a Fekete galamb esetében ez történt. A sztorit nagyjából lekerekítik, de egy kém meg bérgyilkos élete mindig is veszélyes marad, ők nem lovagolnak el a naplementébe a saját happy endjükkel, ahogy Whishaw karaktere mondja a sorozat egy pontján. Vagy mégis? Aki egy pergő kémthrillere vágyik feltétlenül szánjon 6 órát a Fekete galambra, az angol humor kedvelőinek kötelező és az adrenalinfüggőknek is.
A Fekete galamb már elérhető a Netflix kínálatában.
10/10