Váratlanul érte a tévézőket, a tévés szakmát a hír, hogy 55 éves korában elhunyt Bényi Ildikó, a közmédia munkatársa. A műsorvezető csaknem harminc éven át vezette az MTVA legendás kívánságműsorát, az Önök kértéket, amely minden hétköznap jelentkezett. Az elmúlt hetekben Bényi Ildikó már nem volt látható a műsorban, a helyét Radványi Dorottya vette át. Kautzky Armand az Origónak elmondta, hogy a hír őt váratlanul érte, sokszor dolgoztak együtt, mindig kedves, kellemes, mosolygós emberként fog rá emlékezni.
Betegségéről nemigen beszélt a kollégáknak. "Ildikó nem először küzdött meg a súlyos kórral. Néhány évvel ezelőtt már diagnosztizálták nála a betegséget, akkor az orvosi kezeléseknek köszönhetően sikerült meggyógyulnia, ám erről is csak kevesen tudtak. Sajnos pár hónapja ismét kiújult nála a kór, amivel most is olyan bátran és elszántan nézett szembe, mint akkor. Ezúttal is elkezdték a kezelését, ám sajnos ez már nem volt elég" - mondta egy ismerőse a Blikknek.
"Nekem állandóan jár az agyam, állandóan pörgök. Ha nem beszélek, akkor meg csinálok valamit. Szeretem a dolgokat gyorsan megoldani, átlendülni rajtuk, rosszul viselem el a lustaságot. Szinte álmomban is zakatolok,
persze érzem, hogy ideje lenne már a fékezésnek, a lassításnak, csak egyszerűen nem megy.
Sajnos vagy sem, maximalista vagyok, 150 százalékot várok el magamtól. Mindig is magasra tettem a lécet, igyekeztem kihozni magamból, a helyzetből a lehető legjobbat" - nyilatkozta a hirado.hu-nak.
"Azt is megtanultam, hogy az életben nem feltétlenül van helyén az ember mindig, nem sikerül a pályán úgy jelen lenni állandóan, hogy elégedett lehessen. Hullámvölgyek és hullámhegyek tarkítják ezt az utat.
De mindig arra törekedtem, hogy a legnehezebb időszakokban is megtaláljam a munkámban az örömöt.
Mert bár persze véleményem volt egy-egy feladatról, de ezt soha senki nem látta rajtam. Nem adtam ugyanis jelét. És a legkevésbé érződött ez a munkám minőségén. Mert a magamtól elvárt mérce azt diktálta, ha most ezt hozta az élet, ezt kell jól megoldani, és lehetőség szerint jól érezni magam benne, mert ez is nagyon fontos" - magyarázta.
Bényi Ildikó korábban elmondta, hogy édesanyja már több mint kilenc éve elhunyt, és amikor csak tehette, mindig mellette volt, és közösen próbálták legyőzni súlyos betegségét. A halála után azonban sokáig küzdött bűntudattal. Egyszer elment színházba, és másnap tudta meg, hogy előző este édesanyja nagyon rosszul volt - ezért mardosta az önvád, hogy miért nem töltötte inkább mellette azt a pár órát. Édesanyja halála után egy évig sírva aludt el, borzasztóan megviselte a tragédia, csak annyi vigasza maradt, hogy nem voltak fájdalmai.
"Volt valami, ami menedék volt számomra: nagyon sokat álmodtam vele. Olyan mértékben valószerűek voltak ezek az álmok, hogy közel egy évig majdnem minden éjszaka találkoztam az édesanyámmal.
Álmomban megláttuk egymást, odafutottunk, és csak öleltük egymást.
Biztos vagyok benne, hogy egy másik dimenzióban ez így történt. Fannit, a lányomat telefonon hívta fel álmában. Én másnap reggel úgy keltem fel, hogy mi együtt voltunk. Most is valamelyik éjszaka találkoztunk – árulta el.
1993-ban kezdte a pályát az akkori Magyar Televízióban, hangalámondóként a Híradóban. Két év kellett hozzá, hogy egy május 5-i napon képernyőre kerülhessen a 2-es programon, délelőtt. És még újabb két év, hogy az 1-es csatornán lehessen - emlékezett egy interjúban. "Amikor megvalósul az ember álma, talán meghatódik tőle. Talán megköszöni az életnek az, akinek lehet, hogy sikerült.
Én 9 évesen fogalmaztam meg először, hogy tévébemondónő akarok lenni.
Ha törik, ha szakad, kipróbálom magamat benne. Amikor 18 évesen megérkeztem a fővárosba Hernádvécséről, nemcsak a faluból, hanem abból a meleg, szerető családi körből, amelyben felnőttem, rögtön megtapasztaltam, hogy azzal a fajta naivitással, amit otthonról hozok, sok pofont kaphat az ember. Történetesen az első nap raboltak ki a 6-os villamoson. Képzelheted, a vidéki lány Budapesten!" - mesélte.
"De volt valami, ami folyamatosan vitt előre és lendített tovább. Tanárként végeztem, magyar-orosz szakon; persze nem akartam tanítani, de kellett a diploma ahhoz, hogy a televízió közelébe kerülhessek. Az élet aztán úgy hozta, hogy az ELTE-n ragadtam, ha nem is túl sokáig, a magyar nyelvtudományi tanszéken voltam tanársegéd néhány évig. Közben külsőztem a rádiónak, tévének, dolgoztam kábeltévéknek. Soha nem jutott az eszembe, hogy még mindig nem vagyok igazi bemondónő. Aztán egy napon az lehettem. A Nagyok között... így hívtuk őket" - emlékezett.
A közkedvelt rádiós és televíziós műsorvezető 1970-ben született Szikszón, magyar nyelv és irodalom terén végzett tanulmányait követően 1993-ban a Magyar Rádió bemondói-műsorvezetői, majd 1995-ben a Magyar Televízió műsorvezetői-riporteri tanfolyamának elvégzésével párhuzamosan indult szakmai pályafutása. 1997-ben az ő műsorvezetésével tért vissza a képernyőre a megújult Önök kérték! című emblematikus kívánságműsor.
Azóta teljesítette töretlen lelkesedéssel a kívánságokat, hogy az örökzöld és mai slágerekkel, ikonikus kabarérészletekkel, nótákkal vagy éppen prózai művekkel örömet szerezhessen a nézőknek. A közönségkedvenc Bényi Ildikót több más műsorban láthatták, hallhatták. 1993 és 1995 között a Szülőföldünk című műsort vezette a Magyar Rádióban, de háziasszonya volt öt és fél éven át a mai SzerencseSzombat elődjének számító Lottóshow-nak.
Magas színvonalú szakmai munkáját több neves díjjal is elismerték, 2001-ben Aphelandra-díjat kapott szép magyar nyelvhasználatát és példaképül szolgáló humanizmusát elismerve. A közmédia által, a példaértékű munka és a közszolgálatért végzett tevékenység elismeréseként alapított szakmai díjak közül 2021-ben vehette át a szép és helyes magyar nyelvhasználatért járó elismerést, a Wacha Imre-díjat.
Bényi Ildikó életében fontos volt, hogy közéleti szerepvállalását jó ügy támogatására is fordítsa, 2006 óta volt a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati követe, munkásságát 2009-ben Vöröskeresztes Tevékenységért Arany fokozatú kitüntetéssel ismerték el. 2009-től rendszeresen, évente kétszer szervezte a közmédia véradó napjait, amelynek köszönhetően a vállalat 2015-ben a Véradóbarát Munkahely címet is elnyerte. 2010-ben az ’56-os Hűség a Hazához Érdemkereszt kitüntetést vehette át, az elismerést a rendszerváltozás óta tanúsított erkölcsi tisztaságáért, abból fakadó tiszteletet érdemlő magatartásáért, cselekedeteiért kapta.
Bényi Ildikó és párja az esküvőt szűk családi és baráti körben tervezték, ám a meghívottak listája végül 70 fősre bővült. "A férjem munkahelyén, egy szállodában tartottuk az esküvőt, így sok munkatársát is meghívta, ezért duzzadt 70 fősre a vendégsereg" - mondta akkor. A férjét másfél évvel korábban ismerte meg: annak munkahelyén egy konferenciát tartottak, amelynek Bényi Ildikó volt a háziasszonya. A férfi régi ismerősként köszöntötte, azzal ment oda hozzá, hogy őket tíz évvel ezelőtt valójában már bemutatták egymásnak.
A műsorvezetőnek egy lánya született, Tótfalusi Fanni. „Annak idején nagyon vártam a kisbabámat. Meggyőződésem volt, hogy fiam születik, mert a családunkban az első babák jellemzően azok, de nem így lett. Én öt perc alatt átálltam arra, hogy akkor lányom lesz, és az édesapám mondta is, jobban járok, mert a lányok sokkal jobban ki tudják mutatni a szeretetüket. Lázasan kutatni kezdtem a keresztnevek között, és végül a Tótfalusihoz illően a Fanni nevet adtam neki” – emlékezett Bényi Ildikó.
Bényi Ildikóról a közmédia a március 13-ai 15.30-as, március 14-én pedig a 14.55-kor kezdődő Önök kérték! című műsoraiban emlékezik meg.