Svédország nyerte a téli olimpia hokitornáját

Vágólapra másolva!
Svédország nyerte a torinói téli olimpia férfijégkorong-tornáját, miután a zárónapi döntőben hatalmas csatában 3-2-re nyert az ősi rivális Finnország ellen.
Vágólapra másolva!

Férfi jégkorong, a döntőben:
Svédország - Finnország 3-2 (0-1, 2-1, 1-0)
gól:
Zetterberg (25.), Kronwall (34.), Lidström (41.), illetve Timonen (15.), Peltonen (36.)

A találkozó elején egyik csapat sem mert kockáztatni, azonban egy finn emberelőny a 15. percben meghozta az első gólt. Timonen távoli lövése után a korong átvánszorgott a helyzetből keveset látó Lundqvist lábvédője között. A tornán a finnek eddig minden meccsükön nyertek, ha megszerezték a vezetést. A szünet előtti hajrában a svédek egyenlíthettek volna, ám Niittymäki mindent védett.

A második harmadban fokozta az iramot a svéd gárda, és létszámfölényben Zetterberg betalált. Középre adási kísérlete a hátvéd Berg lábáról vágódott saját kapujába. A skandináv alakulat ha az olimpián gólt szerzett, mindig nyert. Állandósult a svéd nyomás, és olykor csak a szerencsén és a finn kapuson múlt, hogy nem volt újabb találat.

Majd megint jött egy svéd emberelőny, és fordult a kocka: a keretbe utólag behívott Kronwall lőtte ki a jobb alsó sarkot. Az öröm nem tartott sokáig, mert 1:36 perc múlva Jussi Jokinen parádés passzt adott Peltonen elé, aki közelről nem hibázott.

A záróharmad 10. másodpercében (!) Lidström óriási gólt ragasztott a jobb felső sarokba. A svédeknél ez volt a harmadik olyan találat, amit az NHL-es Detroit Red Wings játékosa szerzett. A finnek nagyobb sebességre kapcsoltak, ám az ősi rivális ellentámadásai állandó veszélyt jelentettek. A hajrában a finnek levitték kapusukat, helyette mezőnyjátékos ment a jégre, de nem tudtak betalálni, így ezzel eldőlt a nagy csata.

A svédek ezt megelőzően egyszer, 1994-ben nyertek olimpiát, a finnek még soha. A 12 évvel ezelőtti gárdában Forsberg és a Jönsson testvérek, Kenny, valamint Jörgen játszott a mostani együttesből is.

Férfi jégkorong, olimpiai bajnok:
Svédország (Stefan Liv, Mikael Tellqvist, Henrik Lundqvist, Mattias Öhlund, Nicklas Lidström, Niklas Kronwall, Christian Bäckman, Daniel Alfredsson, Daniel Sedin, Mats Sundin, Niclas Hävelid, Henrik Sedin, Peter Forsberg, Per Johan Axelsson, Ronnie Sundin, Samuel Pählsson, Kenny Jönsson, Fredrik Modin, Daniel Tjärnqvist, Mikael Samuelsson, Henrik Zetterberg, Mika Hannula, Jörgen Jönsson, Tomas Holmström)
2. Finnország (Fredrik Norrena, Antero Niittymäki, Nicklas Bäckström, Petteri Nummelin, Kimmo Timonen, Lasse Kukkonen, Sami Salo, Aki-Petteri Berg, Teemu Selänne, Ville Nieminen, Saku Koivu, Olli Jokinen, Nicklas Hagman, Ville Peltonen, Mikko Koivu, Antti Laaksonen, Jukka Hentunen, Jere Lehtinen, Teppo Numminen, Toni Lydman, Jussi Jokinen, Jarkko Ruutu, Niko Kapanen, Antti-Jussi Niemi)
3. Csehország (Tomas Vokoun, Milan Hnilicka, Dominik Hasek, Dusan Salficky, Marek Zidlicky, Jaroslav Spacek, Marek Malik, David Vyborny, Frantisek Kaberle, Pavel Kubina, Tomas Kaberle, Petr Cajanek, Filip Kuba, Robert Lang, Ales Kotalik, Milan Hejduk, Martin Rucinsky, Martin Straka, Jan Bulis, Vaclav Prospal, Patrik Elias, Jaromir Jagr, Ales Hemsky, Rostislav Olesz, Martin Erat)
4. Oroszország
5. Szlovákia
6. Svájc
7. Kanada
8. Egyesült Államok
9. Kazahsztán
10. Németország
11. Olaszország
12. Lettország.

A torna díjazottjai:
legjobb kapus: Antero Niittymäki (finn)
legjobb hátvéd: Kenny Jönsson (svéd)
legjobb csatár: Teemu Selänne (finn)
legértékesebb játékos: Niittymäki

All Star-csapat: Niittymäki - Nicklas Lidström (svéd), Kimmon Timonen (finn) - Selänne, Saku Kiovu (finn), Alekszandr Ovecskin (orosz).