Tovább gyűrűzik az ember reproduktív klónozása körüli őrület. A legújabb fejlemény jogi természetű, s képtelensége ellenére is nagyszerűen illusztrálja azt, hogy az eljárás nem csupán biológiai, de etikai katasztrófához is vezethet.
A DNA Copyright Institute (körülbelül DNS-jogvédelmi intézet) olyan közismert embereknek kínálja szolgáltatásait, akik a közeli (távoli?) jövőben nem szeretnének saját magukkal szembetalálkozni az utcán. A cég az adott személy teljes genetikai állományának jogi védelmét kínálja egy olyan DNS-minta elkészítésével, amit "sem nyomtatott, sem elektronikus, sem fotográfiai, sem biológiai formában nem lehet reprodukálni a tulajdonos beleegyezése nélkül".
Bár a legtöbb kutató elutasítja az ember reproduktív klónozását, a cég alapítója, Andre Crump a BBC-nek elmondta, hogy véleménye szerint ez hamarosan éppolyan rutineljárás lesz, mint a mesterséges megtermékenyítés, s nem igényel sem gigantikus laboratóriumokat, sem csillagászati eszközöket.
Crump arra is felhívta a figyelmet, hogy a klónozáshoz szükséges minta akár egy olyan telefonkészülék felszínéről is beszerezhető, amelyen a "célszemély" beszélt.
A DNS-állomány levédése önmagában persze nem akadályozhatja meg, hogy valaki hozzálásson például néhány Madonna "legyártásához", de alapot teremtene a jogorvoslathoz. Egyelőre azonban nem tisztázott, mi történne azután, hogy az eredeti tulajdonos megnyeri a pert saját képmásának előállítójával szemben.
S. T.