Bár a munkavédelmi szabályok szigorodásával, a munkavédelmi eszközök korszerűbbé válásával némileg csökkent, az összes sérülésen belül még mindig magas a kézsérülések aránya - mondta el Szarvas József, a Fejér Megyei Szent György Kórház traumatológiai osztályának főorvosa, a rendezvény egyik szervezője. Ennek az az oka, hogy az üzemi balesetek mellett gyakoriak az úgynevezett szezonális, a kerti munkák végzésénél, barkácsolásnál, vagy a téli sportolásnál történt kézsérülések.
A kézsérülések gyógyításánál az elérhető legjobb eredményre törekednek az orvosok, de nincs könnyű dolguk, mivel a kéz "olyan, mint egy svájci óra", rendkívül érzékenyen reagál a beavatkozásokra - nyilatkozta Szarvas József.
A főorvos szerint a magyar kézsebészet nyitott az új módszerek átvételére, a hazai szakemberek nemzetközi elismertségét jelzi, hogy jövőre Budapesten rendezik meg a kézsebészek világkongresszusát.
A kézsérülések gyógyításában fontos szerepet játszik a rehabilitáció, ennek intézményrendszere azonban még nem épült ki kellően Magyarországon, s a betegek egy része sem érzi át az utókezelés fontosságát - hangoztatta a főorvos.
A kongresszus első napján beszámoltak a munkájukat segítő újdonságokról, a sikeres módszerekről a rehabilitációt végző gyógytornászok is.