Új Uránusz-holdat fedeztek fel<br/>

Vágólapra másolva!
Egy tizenhárom éves felvétel átvizsgálásával új Uránusz-holdat fedeztek fel.
Vágólapra másolva!

Egy 1986-os felvétel az Uránusz rendszeréről.Tizennyolcra emelkedett az Uránusz ismert holdjainak száma. Erich Karkoschka (Arizona Egyetem) egy 13 éves felvétel segítségével fedezte fel az objektumot: összehasonlította a Voyager 2 űrszonda 1986-os felvételeit a Hubble-űrtávcső aktuális képeivel, így bukkant az aprócska szatellita nyomára. A felfedezést május 18-ai körlevelében jelentette be a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU). A fotó a Voyager 2 felvételeiből összeállított mozaikkép, amelyen a bolygót, gyűrűit és néhány holdját figyelhetjük meg (az új égitest itt nem látható).
Fényességéből és színéből ítélve az égitest átmérője kb. 40 km (nagyjából akkora, mint a Hale-Bopp üstökös magja). Egyelőre csak katalógusszáma van (S/1986 U 10), de a hagyományok szerint Shakespeare vagy Alexander Pope egyik művének szereplőjéről fogják elnevezni.
Az új hold közel azonos pályán kering a Belinda nevű holddal, kb. 51 000 km-re a gázbolygó legfelső felhőrétege felett. A pálya megközelítőleg szinkron, ami annyit tesz, hogy a hold keringési ideje nagyjából megegyezik az Uránusz tengelyforgási idejével (15 óra 18 perc). Ebből fakadóan a hold mindig az Uránusz ugyanazon pontja felett függ (akárcsak a földi geostacionárius műholdak vagy éppen a Plutó Charon nevű holdja).

Ajánló: