Égi kollázs<br/>

Vágólapra másolva!
Az Amerikai Csillagászati Társaság centenáriumi ülésén a Washingtoni Egyetem csillagásza, Eva Grabel mutatta be ezt a maga nemében első és egyedülálló Hubble felvételt, amelyen - mint egy óriási égi kollázson ? egyszerre látható a csillagok fejlődésének szinte valamennyi szakasza, a születéstől a szupernóvarobbanást megelőző agóniáig.
Vágólapra másolva!

A kép az NGC 3603 galaktikus ködöt mutatja, amely a Földtől 20 ezer, a Tejútrendszer középpontjától 26 ezer fényévnyire van, azaz ugyanolyan távolságban, mint Naprendszerünk. A felvétel meghatározó része a két hatalmas gázpilléren nyugvó óriási gázfelhő. E háttér előtt élesen rajzolódik ki az a csillaghalmaz, amelyben jelenleg is születnek csillagok. Mivel az ebben rejlő fiatal, nagytömegű csillagok szele elfújja előle a környező gáztömegeket, így viszonylag tisztán látható ez a tartomány. "Szinte egyenként láthatók a halmaz közelében még éppen csak formálódó csillagok" – mondta Grebel.
A kép jobb felső sarkában látható kis sötét csomók egy vagy több születő csillagot rejthetnek. Amikor az ilyen sűrűsödő csomók ionizáló forrás közelében vannak, láthatóvá válnak bennük a protoplanetáris korongok, amelyekből a születő csillagok körül bolygórendszerek alakulhatnak ki. A felvételen (lejjebb, középtájt) két ilyen korong is megfigyelhető, amelyek fénylő sárga színűkkel kissé elválnak a mögöttük látható gázfelhőtől. Ezek átmérője 900-2700 milliárd kilométer közötti, de Grebel szerint kétséges, lesz-e belőlük bolygórendszer, mert a számítások szerint a szomszédos ionizáló halmaz közelsége miatt alig néhány tízezer év alatt anyaguk teljese szétszóródik.
A központi csillaghalmazban legalább kéttucatnyi nagytömegű csillag van, köztük néhány legalább százhúsz naptömegnyi O3 csillag, amelyek a legnehezebb ismert csillagok. Ezek fényességük miatt kiugranak a képen, ám egyúttal megnehezítik a kisebb tömegű csillagok összeszámlálását, amelyekből becslések szerint néhány tízezernyi lehet a halmazban.
A halmaztól balra, kicsit följebb egy kék szuperóriás, a Sher 25 látható. Ez a szupernóvarobbanás előtt végső szakaszban van, jóllehet még évezredek telhetnek el a robbanásig. A körülötte látható fényes gyűrű átmérője kicsit nagyobb 1 fényévnél. A gázfelhő elé balról és jobbról benyúló két óriási pillért olyan gáztömegek alkotják, amelyeket nagytömegű csillagok csillagszele és szupernóvák robbanása fújhatott ide, s amelyek idővel a gázfelhővel együtt szétfoszlanak majd, mondta Grebel. (UniSci)

(ÉT)