A csoda tovatűnt - a legközelebbi lehetőség 2001-ben<br/>

Vágólapra másolva!
Olyan gyorsan történt, hogy szinte fel sem tudtuk fogni. Mintha csak álmodtuk volna az egészet. A cikk mellett látható ajánlatok között böngészve sok olyan honlapot találhatunk, amelyekről már letölthetők képek és videók. Ezen kívül tippeket adunk a közeljövő teljes napfogyatkozásainak megtekintéséhez.
Vágólapra másolva!

Reméljük, sokan látták élőben is a teljes napfogyatkozást! Az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, de sokkal rosszabb is lehetett volna a helyzet. Előző éjszaka egy nagy frontrendszer vonult át felettünk, s a műholdképek alapján már-már fellélegezhettünk, amikor Észak-Olaszország felett egy ártalmatlannak látszó felhőtömb kezdett kibontakozni. Pár óra alatt Sájc méretűvé fejlődött, simán átkelt az Alpokon, majd hazánk felé zúdult. Reggel még az egész országot beborította, de folyamatosan kelet felé mozgott, aminek következtében délelőtt már több helyen kisütött a Nap. Az igazi napvadászok sűrű konvojokban autóztak nyugat felé, hogy minél nagyobb hasadékokat találjanak az oszladozó felhőzetben. Még így is nagy szerencse kellett ahhoz, hogy teljesen zavartalanul élvezzék a totalitás perceit.

Valószínű, hogy akik átélték a teljesség lenyűgöző élményét, soha nem fogják elfelejteni, s ha tehetik, legalább még egyszer megnézik majd valahol. Ha valaki ismét élőben szeretné megtekinteni e csodás eseményt, annak a legközelebbi lehetőség 2001. június 21-én jön el, amikor a teljesség több mint kétszer ennyi ideig, 4 perc 57 másodpercig tart majd! Gondoljunk csak bele, milyen hihetetlenül rövidnek tűnt a mostani maximálisan 2 perc 22 másodperc. Sajnos ez a fogyatkozás nem sok hazánkfiának lesz elérhető, mivel a teljesség sávja az Atlanti-óceán - Angola - Zambia - Zimbabwe - Mozambik - Madagaszkár vonalon húzódik. Persze aki megteheti, összekapcsolhatja az élményt egy afrikai utazással...

Nézzük a további teljes napfogyatkozásokat (dátum, a totalitás maximális hosszúsága és azon országok, illetve területek felsorolása, amelyeket érint a teljes fogyatkozás sávja).

2002. december 4. - 2:04 - Angola - Zambia - Botswana - Zimbabwe - Dél-Afrika - Mozambik - az Indiai-óceán déli része - Dél-Ausztrália

Hát, ez sincs sokkal közelebb. Napfogyatkozás szempontjából néha úgy érzi az ember, hogy Angolában kellett volna megszületnie…

2003. november 23. - 1:57 - Antarktisz

Jobb, ha ezzel kapcsolatban nem készítünk komoly terveket…

2006. március 29. - 4:07 - Dél-Brazília - Atlanti-óceán - Ghana - Togo - Benin - Nigéria - Niger - Csád - Líbia - Egyiptom - Törökország - Oroszország.

Nos, valószínűleg a közeljövőben ez a leginkább elérhető sok ember számára. Ráadásul a teljesség időtartama is nagyon jó!

További három fogyatkozás, kommentár nélkül:

2008. augusztus 1. - 2:27 - Észak-Kanada - Grönland - Északi Jeges-tenger - Oroszország - Mongólia - Kína

2009. július 22. - 6:39 (!) - India - Nepál - Bhután - Burma - Kína - Csendes-óceán

2010. július 11. - 5:20 - a Csendes-óceán déli része - Húsét-sziget - Chile - Argentína

Minden kedves olvasónknak kívánjuk, hogy minél többet lásson az imént felsorolt fogyatkozásokból. Ezen kívül természetesen sok részleges és gyűrűs napfogyatkozás lesz, amelyekre most nem tértünk ki. De aki látta már a teljességet, talán nem is nagyon vágyakozik ilyenekre…

Ajánló:

Szintén a BBC, két látványos diasorozattal. A BBC oldalai, képekkel és videókal. A képeket és a videót napokon belül ígérik. A holdárnyék vonulása a földfelszínen, műholdképekből összeillesztett animáción. Egy nagyon jól sikerült fényképsorozat! Fred Espenak, a világ legjobb napfogyatkozás fotósának honlapja. Érdemes naponta benézni majd a képekért! Képek, videók, hangfelvételek és tudományos hírek az 1999-es napfogyatkozásról. RealVideo es Quicktime a NASA oldalairól. A közeljövő napfogyatkozásairól további információk, időadatok, táblázatok és térképek láthatók ezen a címen.